15.2 C
Czech
Úterý 26. září 2023

First Quantum varuje zaměstnance, že největší panamský důl na měď může být uzavřen

Společnost First Quantum Minerals varovala zaměstnance, že možná bude muset ukončit provoz v Panamě, pokud vláda nepovolí obnovení vývozu mědi do příštího týdne. Uvádí to zpráva zaslaná zaměstnancům, kterou viděla agentura Reuters.

Dlouhotrvající smluvní spor mezi kanadským těžařem a panamskými úředníky se točí okolo neshod ohledně daňových sazeb a licenčních poplatků v dole Cobre Panama. V posledním zvratu panamský námořní úřad minulý měsíc nařídil společnosti First Quantum, aby pozastavila operace nakládky měděného koncentrátu v hlavním přístavu. Tím společnosti v podstatě zablokovala přepravu a prodej mědi.

Námořní úřad společnosti se sídlem ve Vancouveru sdělil, že k pozastavení došlo kvůli tomu, že používá špatně zkalibrované měřítko. Alan Delaney, generální ředitel dolu, ve čtvrtečním sdělení zaměstnancům popsal pozastavení jako „bezprecedentní a naprosto překvapivou akci“ a uvedl, že měřítko měří přesně.

„Pokud koncentrát nebude odeslán do příštího týdne, mohou tyto technické frustrace donutit Cobre Panama vstoupit do údržby nebo pozastavit provoz,“ řekl.

Panamský námořní úřad na žádost o komentář okamžitě neodpověděl. Důvod pozastavení přístavu veřejně nekomentoval. Panamský ministr obchodu Federico Alfaro v úterý uvedl, že obě strany dosáhly v jednáních „významného pokroku“.

First Quantum se proti rozhodnutí námořního úřadu odvolal. Společnost mezitím zastavila nábor na 595 otevřených pozic ve středoamerickém státě, zavedla omezení přesčasů a další ustanovení o dovolené.

Spory o licenční poplatky se táhnou dlouho

Největší důl společnosti First Quantum loni vyprodukoval 351 000 tun mědi a manažeři předpovídali v roce 2023 produkci 350 000 až 380 000 tun.

Zastavení těžby bylo nařízeno již v prosinci loňského roku. Tento krok, neobvyklý mezi latinskoamerickými zeměmi, přišel poté, co First Quantum zmeškal termín na uzavření nové dohody o licenčních poplatcích, na které se podle serveru mining.com pracuje od září 2021.

Bodem sporu se zdála být klauzule, podle níž by těžař z Vancouveru zaplatil státu na licenčních poplatcích minimálně 375 milionů dolarů. Uzavření dolu však nebylo okamžité.

Na dotaz, zda bude důl nucen příští týden přerušit provoz, odkázal mluvčí First Quantum Reuters na poznámky generálního ředitele Tristana Pascalla během středečního rozhovoru o výdělcích. „Je to rozhodnutí vlády. Pokud řeknou: ‚Dobře, můžete posílat‘, mohli bychom expedovat extrémně rychle, během několika hodin,“ řekl Pascall ve středu a dodal, že firma je i nadále odhodlána dosáhnout dohody.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.