Více
  18.8 C
  Czech
  Pondělí, 23 května, 2022
  HomeEkonomika

  Ekonomika

  Redakční výbeř

  DALŠÍ ZPRÁVY

  Apple již není nejcennější společností na světě

  Apple již není nejcennější společností na světě. Globální krize mění trh

  Apple již není se středeční hodnotou 2,37 bilionu dolarů nejcennější společností na světě. Tou se stal s 2,43 biliony dolarů ropný gigant Saudi Aramco. Globální ekonomická krize, která začala pandemií covid-19 a pokračuje válkou na Ukrajině, ukazuje, jak se trh v současnosti mění. Investoři se zbavují rizikových aktiv, jako jsou technologické akcie, neboť mají obavy z recese. Zatímco technologickým firmám se letos nedaří, energetické společnosti ze současné situace profitují.
  Netflix možná spustí reklamy koncem roku

  Reklamy na Netflixu? Možná se jich dočkáme koncem roku

  Streamovací služba Netflix by mohla přijít s reklamami a nižším předplatným již koncem letošního roku. Společnost se přitom k zavedení reklam stavěla odmítavě. Generální ředitel Netflixu v dubnu uvedl, že podpora reklam ve službě určitě nebude k dispozici rok až dva. Netflix však v prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenal prudký odliv uživatelů.
  Růst exportu v číně v dubnu zpomaloval

  Čínský export od dubna zpomaluje. Důvodem jsou tvrdá pandemická opatření

  Růst čínského exportu v měsíci duben zpomalil, zatímco import zůstal na stejné úrovni. Tvrdá pandemická opatření totiž zastavila tovární výrobu, narušila dodavatelské řetězce a vyvolala kolaps domácí poptávky. Rizika růst cen v zemi pak zvyšuje stále trvající konflikt na Ukrajině. Celostátní úroveň nezaměstnanosti v Číně dosahuje dvouletého maxima.

  Letošní zisky společnosti Shell jsou díky zdražování pohonných hmot rekordní

  Ropný gigant Shell za první čtvrtletí letošního roku vykázal rekordní tržby, což je dáno prudkým zdražováním pohonných hmot a energií v důsledku probíhající války na Ukrajině. Společnost vydělala 9,13 miliardy dolarů. To je téměř trojnásobek zisku v hodnotě 3,2 miliardy dolarů ve stejném období minulý rok. Firmě díky tomuto nárůstu výrazně neuškodilo ani distancování od ruské ropy a plynu.
  Uber hlásí nárůst tržeb

  Uber přes pandemii ukázal ekonomickou stabilitu. Jeho tržby letos vykázaly růst

  Uber ve středu oznámil nárůst tržeb za první čtvrtletí letošního roku. Společnost se zotavuje ze špatného období pandemie covid-19. Pro druhé čtvrtletí firma má pozitivní vyhlídky. Nemusí totiž vykládat významné investice do řidičů, kterých má aktuálně dostatek. Současně Uber přiznal ztrátu 5,9 miliardy dolarů kvůli investicím.
  Akcie Amazonu klesly nejvíce od roku 2006

  Technologičtí giganti na kolenou? Akcie Amazonu se propadly nejvíce od roku 2006

  Akcie Amazonu se v pátek propadly o 14 procent v reakci na zveřejnění tržních výsledků za první čtvrtletí letošního roku a odhadů na druhé čtvrtletí, v obou případech pod očekáváním analytiků. Pro společnost jde o největší propad od roku 2006. Za špatnými tržními výsledky stojí pandemie covid-19 a válka probíhající na Ukrajině. Amazon přitom není jediným technologickým gigantem, který letos čelí špatným výsledkům.
  Vlny veder v Indii poškozují produkci pšenice

  Jako zásah elektrickým proudem. Vlny veder v Indii poškozují produkci pšenice

  Dusivé vedro v Indii, které vystavilo stovky milionů lidí nebezpečným teplotám, poškozuje sklizeň pšenice v zemi. Podle odborníků to ovlivní export a lokální i celosvětovou potravinovou situaci. Indie měla sehrát roli v kompenzaci dodávek pšenice dalším zemím kvůli válce na Ukrajině. To však ale nejspíše nebude možné. Expertka z OSN se domnívá, že budou škody spíše lokální.

  Srí Lance hrozí platební neschopnost. O pomoc požádala Mezinárodní měnový fond

  Srí Lanka požádala o urgentní pomoc Mezinárodní měnový fond (MMF). Země se totiž nachází v nejhorší ekonomické krizi od 70. let v důsledku špatného hospodaření, pandemie covid-19 a probíhající válce na Ukrajině. Stát sužuje nedostatek potravin, prudce stoupající ceny pohonných hmot a výpadky elektřiny. Zemi navíc hrozí, že nesplatí své zahraniční dluhy. Znamenalo by to první platební neschopnost Srí Lanky od získání nezávislosti na Spojeném království.
  Pokles importu v Číně

  Čína za březen hlásí propad importu a nízkou poptávku

  Import zboží v Číně se v březnu propadl a růst exportu zpomalil, momentálně je ale hlavním hybatelem čínské ekonomiky. Tvrdé uzamčení mnoha částí země kvůli pandemii covid-19 narušilo příliv zboží z jiných zemí a oslabilo domácí poptávku. Situaci také zhoršuje panující nejistota kvůli probíhající válce na Ukrajině, která narušila globální logistiku a zvýšila ceny energií. Analytici na druhé čtvrtletí očekávají další zhoršení situace.
  Ukrajinská ekonomika se může propadnout až o polovinu

  Ekonomika Ukrajiny se muže propadnout o polovinu, varuje Světová banka

  Ruský vpád na Ukrajinu podle Světové banky bude mít významnější dopad na východ Evropy a některé části Asie než pandemie covid-19. Ekonomika Ukrajiny se podle instituce muže propadnout o polovinu. V násilím zmítané zemi byla přerušena lodní doprava po Černém moři a narušeno zemědělství. Ekonomika země byla zastavena a růst ostatních států se zpomalí. Rusko naproti tomu bylo uvrženo do těžké recese.
  Válka na Ukrajině vedla ke zdražení obilovin

  OSN: Válka na Ukrajině vedla k obřímu globálnímu skoku v cenách potravin

  Válka na Ukrajině minulý měsíc vedla k obřímu skoku v cenách potravin na další rekordní úroveň, tvrdí OSN. Ruská invaze narušila dopravu slunečnicového oleje a obilovin, jako je kukuřice a pšenice. Znamená to, že se zvyšují náklady i na alternativy. Pio celém světě také maso, mléčné výrobky a cukr. Ceny potravin jsou údajně nejvyšší za posledních 60 let.

  Čína pod zámkem. Lidé méně cestují a utrácejí i přes sváteční období

  Výdaje na cestovní ruch v Číně kvůli tamní pandemické situací a tvrdým restrikcím tento týden oproti minulému roku klesly o 30 procent, a to i přesto, že se v zemi konal takzvaný Svátek čistoty a jasu. Při něm se lidé z celé Číny sjíždějí k hrobům svých příbuzných či přátel z různých částí země. Číňané také o 26 procent méně cestovali než minulý rok. Šanghaj včera zaznamenal denní rekord v zachycených pozitivních případech nemoci covid-19.
  Sri Lanka: vláda a guvernér centrální banky podali demisi

  Srí Lanka se potýká s nejhorší ekonomickou krizí od získání nezávislosti, vláda a guvernér...

  Všech 26 ministrů srílanské vlády a guvernér centrální banky podali demisi v reakci na pokračující demonstrace, jejichž účastníci obviňují vedení země, že nezvládá řešit těžkou hospodářskou krizi. Premiér Mahinda Radžapaksa a jeho bratr, prezident Gotabaja Radžapaksa ale rezignovat odmítli. Podle řady demonstrantů, kteří požadují odchod rodiny Radžapaksů, však demise ministrů nic nezmění.
  French President Emmanuel Macron

  Macron slíbil větší sociální spravedlnost a podporu kupní síly

  Týden před začátkem prezidentských voleb ve Francii slíbil centristický prezident Emmanuel Macron, který je favoritem hlasování, větší sociální spravedlnost a podporu kupní síly v aktuální krizi. Ohlásil také další investice a zlepšení ve zdravotnictví a školství.
  Spanish Prime Minister Pedro Sanchez

  Španělská vláda umožní obchodním řetězcům omezit prodej některého zboží

  Španělská vláda umožní obchodním řetězcům omezit nákupy některého druhu zboží, u kterého hrozí problémy se zásobováním a vyprodání. Kabinet premiéra Pedra Sáncheze tak reagoval na předchozí opatření některých velkých řetězců, které omezily prodej například slunečnicového oleje či mléka. Počínání obchodníků ale u soudu napadly spotřebitelské svazy, napsal dnes španělský tisk.