Více
  15.5 C
  Czech
  Sobota, 1 října, 2022
  HomeEkonomika

  Ekonomika

  Redakční výbeř

  DALŠÍ ZPRÁVY

  Pákistán potřebuje finanční pomoc

  Záplavy v Pákistánu přišly v nejhorší možnou dobu. Země potřebuje finanční pomoc

  Pákistán potřebuje po extrémních záplavách finanční pomoc. A potřebuje ji rychle. Země čelí kvůli válce na Ukrajině a pandemii covidu-19 rostoucímu dluhu i rekordní inflaci. Povodně způsobily podle prvotních odhadů škody ve výši 10 miliard dolar. Nyní je však místní úřady odhadují až na 40 miliard dolarů.
  Světová banka varuje před globální recesí

  Světová banka varuje před globální recesí

  Světová banka ve své zprávě uvedla, že zvyšování úrokových sazeb po celém světě může vyvolat v roce 2023 globální recesi. Nabádá k tomu, aby centrální banky koordinovaly a předem oznamovaly své další kroky. Světová ekonomika zažívá nejprudší zpomalení od roku 1970.
  Cestovní ruch v Japonsku

  Japonsko zruší strop pro denní počet příjezdů ze zahraničí

  Japonsko hodlá do konce října zrušit strop pro maximální denní počet příjezdů ze zahraničí do země. V pondělí o tom informovaly vládní zdroje. Japonská vláda se tak snaží oživit svou ekonomiku, která platí za třetí největší na světě. Zasáhla ji totiž vlastní pandemická opatření kvůli covidu-19.

  Evropská centrální banka zvýšila úrokové sazby o 0,75 bodu

  Evropská centrální banka ve čtvrtek oznámila zvýšení úrokové sazby o rekordního 0,75 bodu na 1,25 procenta. Inflace však zůstává stále příliš vysoká, banka proto předpokládá další zvyšování úroků. Inflace se aktuálně pohybuje na hranici 9,1 procenta.
  Cena potravin klesla

  FAO: Globální ceny potravin klesají už pátý měsíc v řadě

  Globální ceny potravin podle indexu OSN již pátý měsíc klesají. Jeden z hlavních tlaků zvyšujících životní náklady by tak mohl zeslábnout. Stojí za tím větší jistota ohledně sklizně, zejména v Kanadě, USA a Rusku, ale rovněž obnovení vývozu pšenice z černomořských přístavů.
  Jack Daniel's

  Jack Daniel’s si vede skvěle, obavy o ekonomiku nesnížily zájem o alkohol. Bodují i...

  Bourbonový boom nejeví žádné známky toho, že by měl v brzké době skončit. Wall Street stále šílí po whisky. Majitel značky Jack Daniel's Brown-Forman ve středu ráno oznámil čtvrtletní výsledky, které snadno překonaly prognózy analytiků.
  Citibank zavírá v Rusku pobočky

  Citibank v příštích měsících zavře zbývající pobočky v Rusku

  Společnost Citigroup provozující bankovnictví zavře podle BBC News své zbývající pobočky v Rusku. Pro svůj podnik v zemi se snaží najít kupce, avšak neúspěšně. Firma svůj odchod z Ruska oznámila po masovém exodu západních společností nesouhlasících s ruskou agresí vůči Ukrajině. Uzavření podniku v Rusku se dotkne 2300 zaměstnanců.

  Čínský regulátor varuje banky před prodejem jüanů

  Čínský devizový regulátor ve středu telefonoval několika bankám, aby je varoval před agresivním prodejem čínské měny. Čínský jüan vůči dolaru klesá a telefonáty naznačují, že úřadům může být rychlost poklesu nepříjemná.
  Nákupní centrum USA

  72 % ekonomů očekává recesi v USA do poloviny příštího roku

  Podle průzkumu ekonomů zveřejněného v pondělí je nepravděpodobné, že by Federální rezervní systém v USA zkrotil inflaci, aniž by dotlačil americkou ekonomiku do recese.
  Alžírský prezident Abdelmadjid Tebboune

  Válka na Ukrajině nahrává Alžírsku. Ekonomika si opět věří díky příjmům z plynu

  Ruská invaze na Ukrajinu zvýšila poptávku po ropě a plynu z jiných zemí, včetně Alžírska. To nahrává místní ekonomice. Úřady utrácejí více za sociální dávky a zaujímají v zahraničí asertivnější postoj.
  Cineworld zvažuje v USA bankrot

  Provozovatel kin Cineworld zvažuje v USA vyhlášení bankrotu

  Provozovatel kin Cineworld oznámil, že zvažuje vyhlásit ve Spojených státech bankrot. Společnost se potýká s dluhem ve výši 5 miliard dolarů, přičemž nedisponuje dostatkem kvalitních filmů s potenciálem přilákat diváky do kin. Rozhodnutí se nedotkne běžného provozu kin ani zaměstnanců.

  Pijte více alkoholu a podpořte průmysl, nabádá Japonsko mladé

  Mladí lidé v Japonsku jsou střízliví, což je něco, co chtějí místní úřady změnit. Národní daňová agentura vyhlásila kreativní soutěž, v níž Japonci vymýšlejí, jak tento trend zvrátit. Nedostatečný zájem o alkoholické nápoje totiž vedl k nižším příjmům z daně za lihoviny.
  Single

  Proč být single stojí více peněz než život s partnerem

  Být single má spoustu výhod. Ale zároveň vás to může stát spoustu peněz navíc oproti soužití s někým, s kým sdílíte své finanční závazky.
  Čína zahájí obchodní vztahy s Čínou

  Spojené státy a Tchaj-wan oznámily formální obchodní jednání

  Spojené státy a Tchaj-wan oznámily společné formální obchodní jednání, jehož cílem je vytvořit silnější ekonomické vazby. Diskuse mají zahrnovat témata, jako je usnadnění obchodu, digitální obchod a protikorupční standardy. První kolo rozhovorů proběhne na podzim. Oznámení přichází uprostřed napětí mezi Čínou, Tchaj-wanem a USA.
  Čínský premiér vyzval provincie k posílení ekonomiky

  Čínský premiér vyzval nejbohatší provincie k podpoře ekonomického růstu

  Čínský premiér v projevu vyzval nejbohatší provincie, aby podpořily růst ekonomiky v zemi. Ta ve druhém čtvrtletí zpomalila kvůli čínské pandemické politice „nulového covidu“. Přestože se Čína ocitá v ekonomickém zpomalování, od radikální snahy vir eliminovat neustupuje.