13.2
C
Czech
Pondělí, 23 května, 2022
Breaking news:
Kauzy
Redakční výbeř
DALŠÍ ZPRÁVY
Významný sponzor britských konzervativců Armitage vyzval Johnsona k rezignaci, píše BBC
Významný dlouholetý sponzor britské Konzervativní strany John Armitage vyzval premiéra Borise Johnsona, aby odstoupil. Konzervativní lídr podle něj "překročil hranici, za kterou už není cesty zpět". Západ teď čelí výzvám, které vyžadují "seriózní, angažované" politiky, uvedl Armitage v rozhovoru s britskou veřejnoprávní stanicí BBC.
Tesla musí z amerického trhu stáhnout na 817 tisíc aut, důvodem je softwarová chyba
Výrobce elektrických aut Tesla musí z amerického trhu stáhnout na 817 tisíc aut. Důvodem je softwarová chyba, kvůli které auto po nastartování neupozorní řidiče na nezapnutý pás. Společnost musí rovněž odvolat z trhu přes 50 tisíc aut kvůli tomu, že řádně nezastavovala u značek STOP.
Australský premiér ztratil kontrolu nad svým účtem na platformě WeChat, obviňuje čínskou komunistickou stranu
Australský premiér Scott Morrison ztratil kontrolu nad svým účtem na sociální platformě WeChat, kterou vlastní čínský technologický gigant Tencent. 76.000 Morrisonových sledujících na WeChatu dostalo začátkem ledna zprávu, že jeho stránka byla přejmenována na "Nový život Číňanů v Austrálii" a zmizela z ní premiérova fotografie.
Kolumbie zatím nemůže obnovit letecké postřiky koky, rozhodl soud
Kolumbijská vláda zatím nesmí obnovit ničení plantáží s kokou postřiky glyfosátem, které předchozí vláda zastavila kvůli verdiktu soudu, podle kterého mohou být nebezpečné pro zdraví lidí a životní prostřední. Rozhodl o tom kolumbijský ústavní soud. Podle jeho listopadového verdiktu, který byl zveřejněn až tento týden, musí vláda ničení plantáží glyfosátem předem projednat s místními komunitami. Informovala o tom kolumbijská média.
Britská vláda se chystá omezit finance BBC
Britská vláda se chystá omezit finance stanice BBC tím, že i přes aktuální vysokou inflaci zamezí zvýšení koncesionářského poplatku za její sledování, uvedl nedělník Mail on Sunday.
Čína kritizuje americký Walmart. Řetězec musí přestat bojkotovat produkty z regionu Sin-ťiang
Americký obchodní řetězec Walmart čelí kritice Číny poté, co začal bojkotovat produkty pocházející z čínského regionu Sin-ťiang. Objevují se totiž zprávy, že v tamních továrnách dochází k nucené práci a diskriminaci muslimské menšiny Ujgurů. Čínská protikorupční agentura následně obvinila Walmart ze "stupidity a krátkozrakosti".
Elon Musk čelí kritice poté, co si na něj u OSN stěžovala Čína
V Číně musí podnikatel Elon Musk čelit kritice na tamních sociálních sítích poté, co si na něj čínská vláda stěžovala u Organizace spojených národů. Podle Číny Musk ohrožuje čínské vesmírné stanice vypouštěním svých satelitů zvaných Starlink do vesmíru. Zvyšují totiž riziko srážky.
Nizozemský regulátor: Apple porušuje hospodářskou soutěž
Společnost Apple již byla za zneužívání svého dominantního postavení na trhu nejednou pokutována. Nizozemský regulátor v pátek uvedl, že společnost porušila tamní zákony o ochraně hospodářské soutěže a nařídil jí to napravit.
Intel se omluvil Číně. Svým dodavatelům totiž vzkázal, aby se vyhýbali regionu Sin-ťiang
Společnost Intel se omluvila čínské vládě poté, co musela čelit kritice po zveřejnění svého dopisu dodavatelům. V něm na ně apelovala, aby do dodavatelského řetězce nezapojovali produkci z čínského regionu Sin-ťiang. Bidenova administrativa totiž požaduje, aby americké společnosti prokázaly, že při výrobě produktů ze zmíněného regionu neporušily lidská práva.
Rohingové žalují Facebook o 150 miliard dolarů. Měl umožnit šíření nenávisti proti nim
Desítky uprchlíků patřící do etnické skupiny Rohingů žalují z Velké Británie a Spojených států amerických společnost Facebook. Obviňují totiž sociální síť z toho, že umožnila šíření nenávistných příspěvků namířených proti nim. Požadují proto odškodnění ve výši 150 miliard dolarů.
Bývalý pracovník Netflixu a jeho komplic půjdou do vězení. Obchodovali se soukromými informacemi
Bývalý softwarový inženýr Netflixu a jeho komplic byli v pátek ve státě Washington odsouzeni k odnětí svobody a povinným pracím. Důvodem je podvod zahrnující obchodování se soukromými informacemi firmy. Oba muži si tak ilegálně přišli na více než 3 miliony amerických dolarů.
Austrálie oznámila vyšetřování technologických gigantů. Zaměří se na Meta a Google
Podle australského premiéra Scotta Morrisona zahájí parlament rozsáhlé vyšetřování největších světových technologických společností. Výsledkem by mohly být nové zákony regulující jejich fungování. Příslušná komise se nejspíše zaměří především na firmu Alphabet vlastnící Google a na Meta, pod kterou spadá Facebook, WhatsApp nebo Instagram.