Více
  16.9 C
  Czech
  Pondělí, 23 května, 2022
  HomeEnergetika

  Energetika

  Redakční výbeř

  DALŠÍ ZPRÁVY

  ropa

  Po lobby Bidena pracují Japonsko a Indie na zpřístupnění zásob ropy

  Japonské a indické úřady pracují po pobídce Spojených států amerických na zpřístupnění národních zásob ropy. Společně s dalšími státy tím chtějí snížit cenu ropy na trhu, která v říjnu dosáhla nejvyšších hodnot za posledních sedm let. Oznámení o koordinovaném postupu by měly podle odhadů státy zveřejnit v úterý.
  Biden požaduje, aby Čína, Indie a Japonsko zpřístupnili své zásoby ropy

  Biden požaduje, aby Čína, Indie a Japonsko zpřístupnily svoje zásoby ropy

  Kvůli zvyšujícím se cenám energií požádala administrativa amerického prezidenta Joe Bidena některé ze států Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), aby zpřístupnily své zásoby ropy. Prezident Biden se obrátil především na Čínu, Japonsko, Indii a Jižní Koreu. Jejich úřady však prozatím odmítají s tím, že by podobný krok mohl následně způsobit přebytek ropy na trhu.
  Německo pozastavilo schválení plynovodu Nord Stream 2

  Německo pozastavilo schválení plynovodu Nord Stream 2. Cena zemního plynu proto opět roste

  Kvůli pozastavení schválení projektu Nord Stream 2 německými úřady stoupla cena zemního plynu v Evropské unii a Velké Británii o 17 procent. Podle regulátorů je potřeba, aby napřed společnost operující plynovod fungovala v souladu s německými zákony. Bude proto muset přemístit část svého sídla ze Švýcarska do Německa.

  Putin naznačil, že by Gazprom mohl navýšit zásoby zemního plynu v Evropě

  Společnost Gazprom by měla po 8. listopadu začít naplňovat podzemní zásobárny zemního plynu v Německu a Rakousku. Ve středu to oznámil Putin s tím, že napřed musí firma dokončit práce v Rusku. Některé státy Evropy podezírají Rusko z toho, že záměrně odmítá navýšit jejich dávky zemního plynu, čímž uměle zvyšuje jeho cenu. Důvodem má být "páka" na schválení plynovodu Nord Stream 2.
  Boris Johnson

  Boris Johnson nejspíše podpoří státní půjčky na pomoc firmám zasaženým rostoucími cenami plynu

  Britské ministerstvo obchodu čeká, jak zareaguje premiér Boris Johnson na jeho pondělní plán podpořit firmy v době krize. Mnozí podnikatelé totiž čelí rostoucímu tlaku kvůli stále se zvyšujícím cenám plynu. Hrozí jim tak zastavení výroby, nebo zdražení jejich výrobků. Pokud premiér navrhovaný balíček schválí, poskytne vláda firmám státní půjčky.

  Indii hrozí energetická krize. Tamním tepelným elektrárnám začíná docházet uhlí

  V Indii začínají docházet zásoby uhlí. Média proto varují před možnou energetickou krizí podobné té v Číně, kde musely některé továrny a firmy dočasně pozastavit svůj chod. Tepelné elektrárny v Indii mají v průměru uhlí na další čtyři dny. Důvodem je zvyšující se poptávka po zotavení ekonomiky, ale také dlouhotrvající dešťové období.
  Velká Británie chce od roku 2035 přestat používat na výrobu elektřiny fosilní paliva

  Velká Británie plánuje od roku 2035 vyrábět elektřinu bez využití fosilních paliv

  Podle premiéra Borise Johnsona by Velká Británie neměla od roku 2035 pro výrobu elektřiny využívat fosilní paliva. Podle něj by se tím vyhnula závislosti na nestabilních cenách nebo zahraničních dovozech. Zároveň je to podle Johnsona správný krok v boji proti změně klimatu.

  Čína se potýká s nebývalými výpadky proudu. Na vině je nedostatek uhlí i snaha omezit emise

  Závažné výpadky proudu ovlivnily chod čínských domácností a donutily některé továrny, aby ukončily svůj provoz. Nedostatek energie způsobily jak malé zásoby uhlí, tak rostoucí ceny. Na vině je ale také snaha dodržet kvůli globálnímu oteplování postupné snižování emisí. Po uvolnění pandemických restrikcích se však zvyšuje světová poptávka po čínském zboží, kterou musí země uspokojit a vynaložit na ni potřebnou energii.
  Rusko s Běloruskem uzavřelo užší ekonomickou spolupráci

  Rusko se s Běloruskem dohodlo na užší ekonomické a energetické spolupráci

  Po čtvrteční schůzce oznámili prezidenti Ruska a Běloruska prohloubení ekonomické integrace a sjednocení obchodu s ropou a plynem. Do budoucna nevyloučili Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko ani užší politickou integraci. Státy se sblížily po loňských protestech proti běloruskému prezidentovi. Proti oběma totiž v současnosti míří sankce západních zemí.
  Austrálie i přes upozornění OSN hodlá těžit uhlí i po roku 2030

  Austrálie přes varování OSN plánuje těžit uhlí i po roce 2030

  Australská vláda oznámila, že neplánuje od těžby uhlí do roku 2030 odstoupit. Reagovala tím na pondělní varování vyslance Organizace spojených národů Selwina Harta. Na konferenci v Austrálii totiž přes video vzkaz upozornil, že pokud stát od těžby neodstoupí, způsobí tím ve své ekonomice obrovský zmatek. Dodal také, že jinak zemi vlivem globálního oteplování čekají silné bouřky, záplavy nebo požáry.
  Podle Ukrajiny je Nord Stream 2 nebezpečná geopolitická zbraň

  Podle Ukrajiny je Nord Stream 2 nebezpečnou geopolitickou zbraní. Utěšování Německem nestačí

  I přes uklidňování ze strany německé kancléřky Angely Merkel představuje pro Ukrajince Nord Stream 2 i nadále ohrožení. Za nebezpečnou geopolitickou zbraň označil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj plynovod po nedělní návštěvě německé političky. Merkel je velkou zastánkyní stavby Nord Stream 2. Se Spojenými státy americkými však Ukrajině přislíbila sankcionování Ruska v případě, že bude projekt politicky zneužívat.

  Firmy plánují uzavřít uhelné elektrárny v Asii kvůli snižování emisí

  Známé finanční společnosti odstartovaly plán na uzavření co nejvíce uhelných elektráren v Asii. Mezi iniciátory patří banky jako Asian Development Bank (ADB), HSBC nebo Citi, ale také britská pojišťovna Prudential.
  Členské státy OPEC se shodly na zvýšení produkce ropy

  Členské státy OPEC+ se shodly na zvýšení produkce ropy. Ukončily tak své neshody

  Státy sdružující se v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC+) se shodly na zvýšení její produkce, což zásadně ovlivní její cenu. Ta dosáhla rekordní výše na začátku července, když se mezi členskými státy uskupení rozpoutaly neshody. Země se totiž nemohly dohodnout na tom, zda by měly v současnosti vývoz ropy v reakci na obnovující se ekonomiku vrátit do normálu. Export totiž kvůli pandemii omezily.
  větrné elektrárny

  Evropská komise představila nový přísnější plán boje proti změně klimatu

  Evropská komise přitvrdila ve svém plánu porazit klimatickou změnu. Ve středu oznámila nové kroky, které mají vést k uhlíkové neutralitě evropského bloku do roku 2050. Legislativu však ještě musí schválit 27 členských států a Evropský parlament.
  globální daň

  Ministři financí G20 schválili plán na globální danění nadnárodních společností

  Plán na zavedení globální daně v sobotu schválili ministři financí států s nejsilnějšími ekonomikami světa uskupených v G20. Danit by se měly velké nadnárodní společnosti jako Google, Facebook nebo Amazon. Nová legislativa se jim totiž snaží zabránit především v tom, aby pro odvod daní využívaly daňové ráje.