Více
  14.3 C
  Czech
  Sobota, 1 října, 2022
  HomeEnergetika

  Energetika

  Redakční výbeř

  DALŠÍ ZPRÁVY

  Gazprom přerušil dodávky plynu do Evropy

  Gazprom přerušil dodávky plynu do Evropy

  Gazprom dnes přerušil dodávky zemního plynu do Evropy. Jako důvod odstávky uvedl servisní práce na kompresové stanici s jedinou funkční turbínou. Omezení potrvá podle ruského energetického giganta tři dny. Německo situaci zvládne, pokud však Gazprom dodávky plynu obnoví.
  Elektřina

  Evropské ceny elektřiny lámou rekordy. Energetická krize se prohlubuje

  Ceny elektřiny v Evropě nadále lámou rekordy, zesilují energetickou krizi v regionu a rozdmýchávají obavy z přístupu k elektřině a vytápění.
  Německá vláda schválila opatření, která mají za cíl šetřit energiemi

  Německo schválilo balíček energeticky úsporných opatření

  Německá vláda schválila na zimu soubor opatřeních, které mají šetřit energiemi. Nařízení omezí vytápění a osvětlení ve veřejných budovách. Německo se snaží vymanit ze závislosti na ruském plynu. Koncem srpna přeruší Gazprom dodávky plynu do země.

  Francouzská firma TotalEnergies podezřelá ze zásobování ruských vojenských letadel palivem

  Vyšetřování Global Witness, které bylo zveřejněno 24. 8., odhaluje, že sibiřské plynové pole, které spoluvlastní francouzský ropný gigant TotalEnergies, poskytovalo ropu rafinérii, která zásobuje ruská válečná letadla. A to po celou dobu rozsáhlé invaze na Ukrajinu.
  Obrovské ložisko zemního plynu nalezeno na Kypru

  Obrovské ložisko zemního plynu objeveno na Kypru

  Těžební společnosti našly nedaleko jižního pobřeží Kypru obrovské ložisko, které podle odhadů obsahuje 2,5 bilionu kubických stop zemního plynu. Ložisko může pomoci v energetické krizi a snaze světa zbavit se závislosti na ruském plynu. Na Kypru se nacházejí již celkem čtyři významná ložiska.
  Bangladéš šetří elektřinou

  Bangladéš zkrátí školní týden a úřední hodiny. Šetří elektřinou

  Bangladéš zkrátí školní týden a úřední hodiny ve snaze šetřit elektřinou. Jihoasijská země totiž čelí nedostatku fosilních paliv. Ceny benzínu v Bangladéši stouply o 50 procent, nafty a petroleje o 40 procent. Devizové rezervy vykázaly propad.
  Ropovod Kazachstán

  Kazachstán obejde Rusko. Bude prodávat ropu přes ázerbájdžánský ropovod

  í prodávat část své ropy prostřednictvím největšího ázerbájdžánského ropovodu. Země hledá alternativy k trase, pro kterou Rusko vyhrožuje uzavřením.

  Gazprom dnes omezil dodávky plynu přes Nord Stream 1

  Ruský plynárenský gigant Gazprom dnes snížil dodávky ropy do Německa přes plynovod Nord Stream 1. Společnost tvrdí, že tak učinila kvůli dalším servisním pracím na turbíně. Německo oponuje, že neexistuje žádný důvod k omezení přítoku plynu. Podle Ukrajiny vede Kreml s Evropou energetickou válku.
  Gazprom obnovil dodávky plynu do Evropy

  Gazprom obnovil dodávky plynu do Evropy

  Rusko ve čtvrtek obnovilo po desetidenní pravidelné každoroční odstávce plynovodu Nord Stream 1 dodávky plynu do Evropy. Lídři evropských států se obávali, že Kreml dodávky neobnoví. Plynovodem však zatím proudí pouze 40 % kapacity plynu.
  Gazprom odstřihl od plynu Shell a Ørsted

  Odmítli platit v rublech. Gazprom odstřihl Shell a Ørsted

  Ruský plynárenský gigant Gazprom včera oznámil přerušení dodávek plynu pro britskou společnost Shell v Německu a dánskou firmu Ørsted počínaje dnešním dnem. Obě energetické společnosti odmítly splnit požadavky Kremlu platit za plyn v rublech. Gazprom rovněž ze stejného důvodu přerušil dodávky plynu do Nizozemska.
  BP's Chief Executive Bernard Looney

  Britský koncern BP se zbaví svého podílu v ruské ropné společnosti Rosněfť

  Britský energetický kolos BP se kvůli ruské invazi na Ukrajinu zbaví svého pětinového podílu v největší ruské ropné společnosti Rosněfť. Informovala o tom dnes firma, která byla pod tlakem britské vlády, aby angažmá v ruském ropném gigantu ukončila. Rosněfť vyjádřila politování nad tímto krokem, který podle ní zničí dlouholetou spolupráci.

  Výsledkem ruského útoku na Ukrajinu je nejvyšší cena ropy od roku 2014, analytici očekávají další zdražování

  Cena ropy přesáhla více než 100 dolarů za barel. Naposledy se na podobnou hodnotu vyšplhala v roce 2014. Zdražení je výsledkem ruského útoku na Ukrajinu, který ruský prezident Vladimir Putin nařídil ve čtvrtek ráno. Výrazně klesla také hodnota rublu. Ovlivnila ale i ceny kryptoměn, jako je například bitcoin.
  Ceny ropy dosáhly sedmiletého rekordu a mohou nadále růst

  Ceny ropy dosáhly sedmiletého rekordu a mohou nadále růst, na vině je napětí mezi...

  Po eskalaci napětí mezi Ukrajinou a Ruskem stouply světové ceny ropy. Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí uznal separatistické státy na východě Ukrajiny. Do regionu také poslal svoji armádu. Státy Organizace zemí vyvážejících ropu však odmítají na trh přidat více barelů ropy, než plánovaly.
  Hungarian Prime Minister Orban

  Orbán doufá ve zvětšení dodávek ruského plynu do Maďarska

  Maďarsko počítá s tím, že se dohodne s Moskvou na zvětšení dodávek ruského zemního plynu. Při dnešním jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v moskevském Kremlu to řekl maďarský premiér Viktor Orbán. Maďarský a ruský lídr se vzájemně ujišťovali o dobré kondici rusko-maďarských vztahů. Orbán se vydal do Moskvy v době, kdy Západ hrozí Moskvě rozšířením sankcí v případě, že by se rozhodla k vojenské akci proti Ukrajině.
  Saad Sherida al-Kaabi

  Katar přiznal, že nedokáže Evropě nahradit případný výpadek ruského plynu

  I když je Katar jedním z největších exportérů plynu, není schopen jednostranně nahradit Evropě výpadek této suroviny, který může vyvolat krize mezi Ruskem a Ukrajinou. Řekl to dnes katarský ministr energetiky Saad Šarída Kaabí.