Společnost Meta dočasně povolí v uživatelům sociálních sítí Facebook a Instagram v některých zemích zveřejňovat projevy násilí. Jednat se má o projevy vůči ruské armádě a prezidentovi V. Putinovi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. V pátek o tom informoval server CNN a BBC.
Na sociálních sítích Facebook a Instagram budou moct uživatelé v některých státech projevovat násilí a nenávist vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a ruské armádě. O výjimce rozhodla ve čtvrtek společnost Meta kvůli válce, kterou Ruskou rozpoutalo před dvěma týdny na Ukrajině.
Společnost Meta však upozorňuje, že hodlá i nadále mazat příspěvky volající po násilí proti ruským civilistům. Zmínky ruských vojáků však plánuje považovat za synonymní s ruskou armádou. Z kontextu totiž podle ní vyplývá, že uživatelé slova často zaměňují. Jako první o nových pravidlech Facebooku a Instagramu informoval server Reuters.
„Ve světle trvající invaze na Ukrajině jsme učinily dočasnou výjimku pro naše uživatele ovlivněné válkou. Budou tak moci vyjádřit násilné pocity vůči invazivním ozbrojeným silám,“ uvedl podle serveru BBC mluvčí společnosti Meta. Povolená budou proto vyjádření jako například „smrt ruským okupantům“.
Výjimka začne platit pro uživatele v Rusku, Polsku, Arménii, Ázerbájdžánu, Estonsku, Gruzii, Maďarsku, Litvě, Lotyšsku, Polsku, Rumunsku, Rusku, Slovensku a na Ukrajině. Lidé používající sociální sítě v Rusku, Polsku a na Ukrajině pak budou rovněž moci volat po smrti ruského prezidenta Vladimira Putina nebo běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.
Projevy násilí však nesmí obsahovat „známky důvěryhodnosti“
Aby se však na příspěvky výjimka vztahovala, nesmí v nich být použity „známky důvěryhodnosti“. Neměly by proto obsahovat přesnou metodu nebo místo potencionálního zločinu. Měly by také jasně odkazovat na invazi na Ukrajinu. Cílit nesmí uživatelé Facebooku a Instagramu ani na ruské válečné zajatce.
Podle serveru The Verge pak Facebook podobnou výjimku učinil už v minulosti. Od chvíle, kdy v roce 2018 vydal pravidla týkající se nenávistného projevu a násilí na své platformě rovněž pravidla několikrát změnil. Reakce ze strany Ruska na rozhodnutí společnosti Meta pak není zatím médiím známá.
Minulý týden Rusko v reakci na sankce namířené proti jeho ekonomice zablokovalo Facebook. Jako důvod uvedly tamní úřady 26 případů „diskriminace“ ruských médií od roku 2020. Podobně se ruská cenzurní agentura Roskomnadzor staví vůči sociální síti Twitter. Ta totiž společně s firmou Meta a Google zablokovala v Evropě státní ruská média jako RT nebo Sputnik.