16.7 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Burger King čelí žalobě kvůli velikosti Whoppera

Americký soudce rozhodl, že Burger King musí čelit žalobě, která tvrdí, že jeho burger Whopper vypadá na jídelním lístku větší, než ve skutečnosti je.

BioNTech čelí stovkám německých žalob o odškodnění kvůli vedlejším účinkům vakcíny proti covid-19

BioNTech čelí v Německu záplavě žalob o odškodnění, které podaly dvě právní firmy. Ty tvrdí, že jejich klienti utrpěli trvalé poškození zdraví v důsledku vakcíny proti covid-19. Informovala o tom agentura Reuters či server Medical Daily.

Výrobce léčiv se sídlem v Mainzu bude v pondělí čelit prvnímu německému soudnímu slyšení ohledně nároků v případu vzneseném jménem zdravotnické pracovnice středního věku. Požaduje odškodné 150 000 eur za symptomy včetně srdeční arytmie a mozkové mlhy, které byly podle ní způsobeny očkováním.

Žena využila svého práva podle německého zákona na ochranu soukromí na to, aby její jméno nebylo zveřejněno. Tvrdí, že kvůli vakcíně trpěla bolestmi horní části těla, otoky končetin, únavou a poruchami spánku, uvádí agentura Reuters.

Výzva u krajského soudu v Hamburku je jednou z několika stovek žádostí o odškodnění až do výše 1 milionu EUR, které tyto dvě advokátní kanceláře uplatňují. Významnější z firem, Rogert & Ulbrich se sídlem v Düsseldorfu, vede Tobias Ulbrich, specialista na přepravní a nákladní právo, který na sociálních sítích brojil proti výrobcům vakcín. Druhou firmou je Cäsar-Preller se sídlem ve Wiesbadenu.

Firmy úspěšně získaly odškodné pro spotřebitele od německé automobilky Volkswagen kvůli jejímu skandálu s emisemi.

Nejvíce žalob na světě

Vzhledem k tomu, že téměř tři čtvrtiny z 224 milionů dávek vakcíny podaných v Německu byly vyrobeny společností BioNTech ve spolupráci se společností Pfizer, je naprostá většina nároků vznesena proti této společnosti. Ta byla průkopníkem používání mRNA ve vakcínách.

Německé případy představují největší počet žalob o odškodnění, kterým BioNTech celosvětově čelil od doby, kdy se během pandemie proslavil. Německý farmaceutický zákon stanoví, že výrobci léků nebo vakcín jsou povinni uhradit škody za vedlejší účinky pouze v případě, že „lékařská věda“ prokáže, že jejich produkty způsobují nepřiměřené škody vzhledem k jejich výhodám nebo pokud jsou informace na etiketě nesprávné.

V samostatném případu podala biotechnologická firma Promosom žalobu na společnosti Moderna, Pfizer a BioNTech u kalifornského federálního soudu. V ní tvrdí, že došlo k porušení patentu souvisejícího s technologií messenger RNA (mRNA) používanou ve vakcínách proti covid-19. Promosom požaduje podíl z licenčních poplatků z prodeje vakcín.

V loňském roce společnost Pfizer údajně vydělala 37,8 miliardy dolarů z vakcíny Comirnaty, zatímco společnost Moderna vydělala 18,4 miliardy dolarů z vakcíny Spikevax, píše server Medical Daily.

Tato právní žaloba přispívá i k dalšímu probíhajícímu soudnímu sporu, kterému čelí společnosti Pfizer a Moderna. Společnost Alnylam Pharmaceuticals Inc. je minulý měsíc také zažalovala. Tvrdí, že porušily její práva duševního vlastnictví v technologii lipidových nanočástic (LNP), která je nedílnou součástí mechanismu doručení mRNA vakcíny covid-19.

Právník považovaný za konspiračního teoretika

Ulbrich je kontroverzní osobností. Tvrdil například, že americký miliardář Bill Gates chtěl pomocí očkování snížit populaci Německa na 27 milionů lidí – tvrzení, které mluvčí jeho nadace označil za „nepravdivé“.

Také informoval, že krevní testy u některých jeho klientů ukázaly, že trpí „syndromem imunodeficience získané vakcínou“ nebo „V-AIDS“ – syndromem, o kterém uznávaní vědci tvrdí, že není skutečný.

Právník pro Financial Times řekl, že německá média ho vykreslují jako konspiračního teoretika a ukazují, že „odvádí dobrou práci“ při zastrašování farmaceutických společností. Studie ukázaly, že vedlejší účinky očkování proti covid-19 jsou vzácné, ale existují, včetně čtyř typů neurologických komplikací a zánětu srdce známého jako myokarditida.

Evropská léková agentura tvrdí, že vakcína je bezpečná

Veřejně registrovaná společnost BioNTech však uvedla, že je přesvědčena, že případy budou zamítnuty. Poukázala na skutečnost, že se rozhodla nevynechat opatření na pokrytí případných nároků na odškodnění.

„Nepřetržité sledování bezpečnostního profilu vakcíny a po více než 2,6 miliardách dávek podaných po celém světě se dosud nezjistily potenciální vedlejší účinky jiné než ty, které jsou již uvedeny v příslušných informacích o produktu,“ uvedl BioNTech.

Společnost dodala, že v hamburském případě žalobkyně a její právníci neprokázali „kauzální vztah mezi nežádoucími účinky a vakcínou“. Žalobu tedy označili za „neopodstatněnou“.

Evropská léková agentura (EMA) uvádí, že používání Comirnaty od BioNTech, nejčastěji používané v západním světě, je bezpečné. Na tiskové konferenci minulý týden EMA znovu potvrdila přínos všech vakcín, které schválila, včetně BioNTech. Uvedla, že jen v prvním roce pandemie se odhaduje, že vakcíny pomohly zachránit téměř 20 milionů životů na celém světě.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

4 KOMENTÁŘE

  1. Ale to přece není možné, oni by nám nikdy nelhali, jim přeci jde především o naše zdraví…tady vůbec nejde o miliardy do něčí kapsy, néé.

  2. Já tomu pevně věřím protože po očkování se u mě objevilo že mě přestali poslouchat nohy stratil jsem chut na jídlo a ted se objevil dokonce Parkinson před očkováním jsem byl naprosto zdráv.

  3. Pro p.Pavel až přijede o to nejcennější to je zdravý tak vás nějaká čeština nebude zajímat. Jste hlupák a sobec.

Comments are closed.