21.1 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Kontroverze kolem zákazu spalovacích motorů po roce 2035 rozděluje Evropu a zvyšuje tlak na politiky

O budoucnosti automobilového průmyslu se vedou zvýšené debaty v souvislosti se schváleným zákazem prodeje nových aut se spalovacím motorem po roce 2035. Toto opatření vyvolává silné emoce a rozděluje veřejnost i politickou scénu napříč evropskými státy, včetně Německa.

Civilní posádka lodi Crew Dragon úspěšně přistála v oceánu. Ve vesmíru strávila tři dny

Čtveřice novopečených astronautů se v sobotu večer vrátila z třídenního pobytu na oběžné dráze Země na palubě lodi Crew Dragon společnosti SpaceX. První civilní posádka bez profesionálního astronauta, která naši planetu obletěla, se tak zapsala do historie, informoval server CNN a agentura Reuters. Kapsle za pomoci několika padáků bezpečně přistála v Atlantském oceánu u pobřeží Floridy.

Mise Inspiration4, zatím poslední v řadě vesmírných expedic financovaných pasažéry, představuje další milník ve vzkvétající vesmírné turistice, 60 let od prvního letu člověka do vesmíru. „Vítejte v druhém kosmickém věku,“ řekl vedoucí mise Todd Ericson novinářům při konferenčním hovoru po návratu posádky.

Během tří hodin dosáhla kosmická loď cestovní hladiny 585 kilometrů nad povrchem země, tedy výše než Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) nebo Hubbleův vesmírný teleskop. Posádka se tak dostala dále než kterýkoli člověk od konce programu NASA Apollo v roce 1972.

„Díky moc, SpaceX, byla to pro nás neskutečná jízda,“ prohlásil miliardář a velitele výpravy Jared Isaacman během livestreamu. Za všechna čtyři místa na palubě lodi Crew Dragon zaplatil dosud nezveřejněnou částku, kterou časopis Time odhadl na 200 milionů dolarů.

Pilot, zdravotnice, učitelka a datový analytik

Posádku vedle Isaacmana tvořila geoložka a učitelka na univerzitě Sian Proctor, lékařská asistentka Hayley Arceneaux a datový inženýr Christopher Sembroski. Společnost SpaceX Elona Muska dodala kosmickou loď, řídila její let a postarala se o vyprošťovací operace.

Při návratu z oběžné dráhy se teplota vnější strany kabiny vyšplhala až na 1 900 stupňů Celsia. Skafandry astronautů vybavené speciálním ventilačním systémem byly navrženy tak, aby je udržovaly v chladu, i kdyby se kabina ohřála.

Z řídicího střediska SpaceX na předměstí Los Angeles se ozval potlesk, když se objevily první padáky, které zpomalily sestup na rychlost zhruba 25 kilometrů za hodinu.

Třídenní mise skončila ve chvíli, kdy se kapsle SpaceX kolem sedmé večer (v neděli v jednu hodinu v noci SELČ) za dalšího bouřlivého potlesku spustila na klidnou hladinu oceánu. Celý proces bylo možné sledovat online.

Ve srovnání s jinými turistickými lety do vesmíru v letošním roce byla mise Inspiration4 podstatně delší. Lety miliardářů Richarda Bransona nebo Jeffa Bezose trvaly jen několik minut ve výrazně nižší letové hladině.

Let se však zcela bez problémů neobešel

Z technického hlediska však let nebyl zcela bezchybný. „Víte, měli jsme pár problémů, na kterých jsme museli zapracovat. Měli jsme problém se systémem pro nakládání s odpady,“ řekl ředitel vesmírných misí SpaceX Benji Reed během porady po letu. „Ale to bylo v pohodě a posádka byla šťastná a zdravá,“ dodal.

Vedoucí mise Inspiration4 Todd Ericson upřesnil, že problém se týkal ventilátoru systému. Tým SpaceX podle něj reagoval provedením záložního plánu. „Smekám před nimi,“ doplnil Ericson podle CNN.

Reed také řekl, že zaznamenali potíže s teplotním čidlem v jedné z trysek Draco používaných k pohybu kapsle ve vesmíru. Společnost reagovala odpojením čidla, neboť samotná tryska byla záložní. „Nikdy to nepředstavovalo riziko,“ konstatoval Reed.

Zástupci NASA nicméně uvedli, že Crew Dragon je pravděpodobně nejbezpečnější kosmická loď s posádkou, jaká kdy letěla. Již dříve absolvovala dvě úspěšné cesty do vesmíru s profesionálními astronauty na palubě.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.