25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Ekonomický růst Číny zpomaluje. Na vině jsou povodně i šíření varianty delta

Nová čísla popisující růst čínské ekonomiky ukazují, že bude v dalších čtvrtletích nejspíše zpomalovat. Na vině je především rychlé červencové šíření nakažlivější varianty koronaviru delta. Vzhledem k přísnému přístupu tamních autorit, takzvané nulové toleranci, pak lokální vlády zavádějí lockdown a masové testování nebo zavírají obchody a restaurace. Čínskou ekonomiku ale v posledních měsících zasáhly také rozsáhle letní povodně. Uvedl to server CNN.

Čínskou ekonomiku zasáhl v posledních měsícíh koronavirus nejvíce od začátku pandemie. Autority proto uzavírají města, obchody, restaurace nebo ruší lety a zavádějí masové testování. Varianta Covidu-19 zvaná delta se totiž v červenci rychle rozšířila z města Nanjing do více než poloviny 34 čínských provincií. V současnosti má tak druhá největší ekonomika na světě více než tisíc potvrzených pozitivních případů nakažených koronavirem.

Podle oficiálních dat vydaných čínskými autoritami v pondělí vzrostly tržby oproti loňskému roku ve stejné době o 8,5 procent. Průmyslová produkce se pak zvýšila o 6,4 procenta. Ekonomové ale podle Financial Times odhadovali původně růst tržeb o 10,9 procent a průmyslové produkce o 7,9 procent.

Pro Financial Times rovněž současnou situaci okomentoval čínský ekonom z Capital Economics Julian Evans-Pritchard. „Pád spotřeby by se měl opět otočit ve chvíli, kdy šíření koronaviru dostanou čínské autority pod kontrolu a uvolní současné restrikce,“ uvedl. „Zpomalení růstu v jiných oblastech se ale tento rok ještě více prohloubí,“ dodal.

V červenci totiž oslábl také export, na který čínská ekonomika nejvíce spoléhá. Oproti loňskému roku totiž zpomalil na 19 procent. Přitom v červnu ještě dosahovalo procento růstu exportu 32 procent. Ekonomové po celém světě proto na zbylá čtvrtletí odhadují zpomalení růstu čínské ekonomiky.

Kvůli jednomu pozitivnímu případu musely autority uzavřít třetí největší kontejnerový přístav na světě

Například analytici ze společnosti Goldman Sachs předpovídají růst HDP Číny v dalším čtvrtletí na 2,3 procenta. Jedná se o pokles oproti původnímu odhadu 5,8 procent. Ekonomický růst za celý rok 2021 pak v současnosti odhadují na 8,3 procenta. Tedy o 0,3 procent méně než původně. Rostoucí případy nakažených totiž ekonomiku značně brzdí. Minulý týden ve středu musely například čínské autority kvůli jednomu pozitivnímu případu koronaviru uzavřít terminál Meishan v přístavu Ningbo-Zhoushan. Podle CNN se jedná o třetí největší kontejnerový přístav na světě.

Kromě zmíněného boje s narůstajícím počtem nakažených musí Čína čelit také zvyšující se inflaci a rostoucímu počtu dluhových risků. Zemi navíc v červenci kolem provincie Henan zasáhly silné letní povodně. Za červenec způsobily úmrtí více než 300 lidí. Další povodně v provincii Hubei více na jihu pak zabily minimálně 21 lidí.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.