Více
  18.8 C
  Czech
  Pondělí, 15 srpna, 2022

  Ekonomika USA vzrostla v roce 2021 o 5,7 procenta. Vytvořilo se rekordních 6,4 milionu pracovních míst

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Americká ekonomika v loňském roce vzrostla nejvíce za poslední desítky let. Dle oficiálních údajů ministerstva obchodu to bylo o 5,7 %. V letošním roce by měl dle analytiků růst zpomalit. Informuje o tom BBC a The Washington Post.

  Ekonomika USA se v loňském roce vzpamatovala z pandemie a vzrostla nejvýrazněji od roku 1984. V posledních třech měsících roku, tedy v posledním kvartálu, rostla ekonomika ročním tempem 6,9 %. To je prudké zrychlení z 2,3 % v předchozím čtvrtletí.

  Silný růst v roce 2021 také vytvořil rekordních 6,4 milionu pracovních míst, uvádí The Washington Post. Prezident Joe Biden výsledky přivítal. „Mou ekonomickou strategií je vytváření dobrých pracovních míst pro Američany, obnova naší výroby a posílení dodavatelských řetězců zde doma, aby naše společnosti byly konkurenceschopnější,“ uvedl dle deníku.

  Vláda se nyní chystá omezit stimulační výdaje a Federální rezervní systém zvýší úrokové sazby. Analytici tak dle BBC očekávají, že růst v roce 2022 zpomalí.

  Ve snaze odrazit rostoucí ceny nyní Federální rezervní systém mění svou strategii a připravuje se na zvýšení úrokových sazeb v letošním roce,“ píše The Washington Post.

  Ovlivnit by letošní situaci mohly ale i nové varianty koronaviru a vysoká inflace. Ceny v USA nyní rostou nejrychleji za téměř 40 let. Dle předpovědi Světové banky ekonomika USA letos poroste o 3,7 %. Dle průzkumu Blue Chip Economic Indicators o 3,9 %.

  Zvýšení sazeb, které je nyní jasně ve hře, se projeví v posledním čtvrtletí roku zpomalením růstu. Americký spotřebitel a investice do sektoru bydlení budou i nadále hlavním motorem růstu, protože ekonomika přechází od fiskální a měnové podpory v období pandemie, uvedl dle The Washington Post ve čtvrtek v komentáři Joe Brusuelas, hlavní ekonom společnosti RSM.

  Ekonomové z Wells Fargo pak dle BBC ve komentáři uvedli, že rozhodující výzvou pro ekonomiku v příštím roce nebo dvou bude, jak dobře dokáží Spojené státy udržet růst nejen při absenci fiskální politiky, ale tváří v tvář zpřísňování měnové politiky.

  Vlna omikronu znamená, že ekonomika začíná v roce 2022 na mnohem slabších základech a očekáváme, že růst zklame i ve zbytku tohoto roku, dodal pro BBC Andrew Hunter, ekonom ze společnosti Capital Economics.

  Oproti tomu v roce 2020 po vypuknutí pandemie se ekonomika propadla nejvýrazněji od roku 1946, a to o 3,4 %, dodává The Washington Post.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama