Více
  19.9 C
  Czech
  Neděle, 14 srpna, 2022

  Izrael v návaznosti na bojkot Ben & Jerry’s tlačí na ostatní státy, aby značku sankcionovaly

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Po rozhodnutí bojkotovat prodej zmrzliny na okupovaných územích Palestiny čelí Ben & Jerry’s odplatě izraelské vlády. Ta bere omezení obchodu jako útok proti státu Izrael a považuje krok americké značky za antisemitistický. Uvedl to server Al Jazeera.

  Izrael se v reakci na krok společnosti snaží přesvědčit některé americké státy, aby proti Ben & Jerry’s aplikovaly takzvané anti-BDS zákony. Umožňují totiž sankcionovat firmy bojkotující Izrael kvůli pro-palestinskému postoji.

  I když americká značka zmrzliny Ben & Jerry’s slíbila, že zachová svůj prodej v Izraeli, vyvolala silné reakce po celém světě. Například některé židovské obchody pak zmrzlinu vyřadily ze své nabídky. Vedení společnosti Ben & Jerry’s totiž zakázalo prodej své zmrzliny na palestinských územích okupovaných Izraelem, z pohledu mezinárodního práva často považovaných za nelegální.

  Šéf mateřské společnosti Ben & Jerry’s Alan Jope, se však ve čtvrtek od rozhodnutí značky distancoval. „Nadále zůstáváme našemu byznysu v Izraeli plně zavázáni,“ vzkázal investorům Unileveru. Společnost značku zmrzliny odkoupila roku 2000, slíbila jí ale ponechat velkou míru nezávislosti. Ben & Jerry’s je totiž známé svými progresivními sociálními postoji a aktivismem.

  Nyní však izraelská vláda apeluje na americké státy, aby aktivovaly takzvané anti-BDS zákony. Ty platí ve více než 30 státech, kde je prosadili pro-izraelští aktivisté. Umožnily by tamním vládám značku Ben & Jerry’s potrestat, jelikož by proti ní mohly zavést různé sankce.

  Namířeny jsou totiž právě proti aktivitám snažícím se bojkotovat Izrael za okupování palestinského území. Některé státy však mohou zákony aplikovat jen na smlouvy přesahující 100 tisíc dolarů. Menší smlouvy Ben & Jerry’s by pak zákony omezeny být nemohly. Přesto by firma mohla mít problém například s prodejem zmrzliny na tamních univerzitách.

  Proti jakémukoli bojkotu zakročíme agresivně, varoval ředitele Unileveru izraelský premiér

  Zůstává tak otázkou, zda se Izraeli podaří činnost Ben & Jerry’s kriminalizovat. Pokud ne, mohl by její kontroverzní krok totiž inspirovat další značky podporující Palestinu. V současnosti se však izraelská vláda snaží o co nejtvrdší reakci. Například izraelský premiér Naftali Benett telefonoval řediteli Unileveru. Varoval ho před „vážnými následky“ a sdělil mu, že „bude agresivně jednat proti jakémukoli bojkotu“.

  Izraelský ministr zahraničních věcí Yair Lapid pak rozhodnutí americké značky odsoudil na Twitteru. Izraelský velvyslanec ve Spojených státech amerických zase v dopise 35 americkým státům vzkázal, aby proti Ben & Jerry’s ihned zavedly sankce. „Musíte přistoupit k rapidním a rozhodným krokům, abyste potlačili diskriminující a antisemitistické aktivity,“ popsal.

  Takzvané anti-BDS zákony odkazující na pro-palestinské hnutí za boycott, divestment and sanctions jsou však mnohými považovány za nekonstituční. Omezují totiž svobodu slova, která je zakotvená a chráněná americkou konstitucí. Oficiální postoj americké vlády a prezidenta Joe Bidena je však proti jakýmkoli snahám o bojkot Izraele.

  Značku Ben & Jerry’s vlastní dva podnikatelé americko-židovského původu. Prodej zmrzliny v okupovaném území Palestiny na Západním břehu Jordánu a východním Jeruzalému zakázali, protože „nebyl konzistentní s jejich hodnotami“.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama