20.9 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Pokuta a odškodnění pasažérů: Qantas souhlasí s vyplacením 120 milionů dolarů kvůli „letům duchů“

Letecká společnost Qantas Airways souhlasila s tím, že zaplatí rekordní pokutu 100 milionů australských dolarů a 20 milionů dolarů jako odškodnění pro cestující, aby urovnala soudní spor týkající se letenek, které prodávala na zrušené lety.

Mezinárodní lety Air New Zealand budou jen pro plně očkované

Letecká společnost Air New Zealand v neděli oznámila, že na mezinárodních letech bude od cestujících vyžadovat, aby byli plně očkovaní proti covidu-19. Jedná se o jednu z nejpřísnějších politik na světě, která cílí na pasažéry. Informovaly o tom agentura Reuters a deník New Zealand Herald.

„Být očkovaný proti onemocnění covid-19 je novou realitou mezinárodního cestování. Řada destinací, které Novozélanďané chtějí navštívit, je již pro neočkované návštěvníky uzavřená,“ konstatoval generální ředitel společnosti Air New Zealand Greg Foran v prohlášení.

Na začátku příštího roku Nový Zéland plánuje znovu otevřít své mezinárodní hranice. Od března 2020 jsou uzavřené pro kohokoli, kdo není občanem ostrovního státu.

Společnost Air New Zealand zavede politiku týkající se prokazování dokončené vakcinace 1. února 2022. Vlajková loď letectví Nového Zélandu bude doklad o vakcinaci vyžadovat od všech dospělých cestujících na mezinárodních letech. Lidé mladší 18 let a ti, kteří se nemohou nechat očkovat ze zdravotních důvodů, budou od tohoto požadavku osvobozeni.

Personál letecké společnosti, který přichází do styku se zákazníky, rovněž musí očkování podstoupit. Jedná se o zhruba 75 procent všech jejích zaměstnanců.

Pro televizi TVNZ Foran uvedl, že Air New Zealand zvažuje možnost zavedení povinnosti očkování i pro cestující na vnitrostátních linkách.

„Jako u všeho, i v tomto případě se najdou tací, kteří nesouhlasí,“ řekl Foran. „Ale my víme, že je to správná věc, abychom ochránili naše lidi, zákazníky a širší komunitu Nového Zélandu,“ doplnil ředitel.

Na Nový Zéland se dostanou už jen plně očkovaní cizinci

Všichni cestující v rámci letecké dopravy, kteří nejsou občany Nového Zélandu, musí být pro vstup do země plně očkovaní.

„Zavádíme požadavek, aby cestující ve věku 17 let a starší bez novozélandského občanství byli plně očkovaní, aby mohli vstoupit na Nový Zéland,“ řekl podle stanice al-Džazíra v neděli ministr pro reakci na šíření covidu-19 Christ Hipkins.

Země byla dosud velmi úspěšná při zvládání šíření koronaviru. Od začátku pandemie hlásí na pětimilionovou populaci pouhých 27 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Ostrovní stát za úspěch vděčí z velké části přísným omezením na hranicích a lockdownům.

Rozšíření varianty delta i mimo Auckland nicméně přimělo premiérku Jacindu Ardern k rozšíření lockdownu na další regiony.

Předsedkyně vlády uvedla, že přísné uzávěry mohou skončit, pokud bude naočkováno 90 procent populace způsobilé k vakcinaci. Aktuálně má ukončenou vakcinaci jen 46 procent.

„Máme to ve svých rukou,“ prohlásila Ardern v neděli. „Když se teď všichni díváme dopředu a myslíme na plány na léto, berme očkování jako první krok k nim. Je to totiž něco, co umožní realizaci těchto plánů,“ apelovala na občany.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ