17.4 C
Czech
Úterý 26. září 2023

Společnost Mastercard v USA zakázala nákupy konopí pomocí svých debetních karet

Mastercard požaduje, aby americké obchody s konopím přestaly přijímat debetní karty. Uvedla, že společnosti zabývající se finančními platbami musí přestat umožňovat americkým zákazníkům nakupovat legální marihuanu v obchodech pomocí jejích debetních karet.

Společné prohlášení USA a Číny ohledně klimatu by mohlo být začátkem změny

Na klimatické konferenci COP26 pořádané Organizací spojených národů se zástupci Spojených států amerických a Číny domluvili na spolupráci v další dekádě. Ve středu to oznámili v nečekaném prohlášení. Analytici usuzují, že by kooperace dvou největších znečišťovatelů ovzduší na světě mohla pomoci k inspiraci ostatních států a k dodržení závazků Pařížské konference. Uvedl to server BBC.

Společné prohlášení zástupců Spojených států amerických (USA) a Číny by podle analytiků mohlo znamenat zásadní změnu v jednání na COP26. Klimatická konference pořádaná Organizací spojených národů (OSN) v Glasgow totiž zatím nepřinesla žádné přelomové závazky. Nečekané středeční prohlášení o dlouhodobé kooperaci by tak mohlo inspirovat ostatní státy. Pomoci by mohlo také k dodržení slibů z Pařížské konference pořádané roku 2015.

Tehdy se světoví lídři zavázali k udržení globálního oteplování mezi 1,5 a 2 stupněm Celsia v porovnání se světovou teplotou před průmyslovou revolucí. Na COP26 se zatím dvě hlavní světové mocnosti domluvili na snížení emisí methanu, přechodu k čistší energii a dekarbonizaci. Čína však emise methanu odmítla konkrétně limitovat a zavázala se pouze k „národnímu plánu“ na jejich omezení. Ve čtvrtek to uvedl server BBC.

Prezident USA Joe Biden a Číny Xi Jinping se mají virtuálně sejít počátkem příštího týdne. Čínský klimatický vyjednavač Xie Zhenhua pak na konferenci pronesl, že je v tématu klimatické změny „mezi Čínou a USA více shody než odlišností“.

Jeho americký protějšek John Kerry zase prohlásil, že „oba státy rozhodně nemají nedostatek rozdílností, ale pokud jde o klima, je spolupráce jedinou cestou vpřed“. Konkrétní sliby nebo závazky z obou stran však zatím chybí.

Musíme přemýšlet ve velkém a být zodpovědní, míní Čína

Na začátku COP26, největší klimatické konference od dob pořádání té v Paříži, přitom Biden čínského prezidenta kritizoval za to, že se rozhodl na summit nedorazit osobně. Xi zase amerického prezidenta upozornil na to, že dle něj bohaté státy jako USA nedělají pro boj se změnou klimatu dost.

U nečekaného oznámení pak ale čínský vyslanec Xie Zhenhua upozornil, že státy musí „přemýšlet ve velkém a být zodpovědné“. Obě velmoci by proto měly v budoucnosti sdílet technologický pokrok a zřídit „multilaterální“ pracovní skupinu zaměřenou na klimatickou změnu. V roce 2025 by také chtěly oznámit konkrétnější cíle pro rok 2035.

Po nečekaném prohlášení by mohly USA s Čínou napomoci k podobně přelomovému kroku, jakým bylo prohlášení z Pařížské klimatické konference. Analytici ale upozorňují na nedostatek jasných cílů a roků, do kterých by se měly splnit. Dohodu mezi oběma státy měli vyjednávači připravovat devět měsíců. Velmoci jsou zodpovědné za 40 procent světových emisí oxidu uhličitého.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.