20.9 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Mezinárodní měnový fond změnil předpověď pro vývoj ekonomiky. Je slabší, než se očekávalo

Svoji předpověď pro vývoj ekonomiky v letošním roce změnil Mezinárodní měnový fond především kvůli její pomalejší obnově ve Spojených státech amerických a Číně. Podle v úterý vydaných odhadů je globální ekonomika slabší, než se očekávalo. Odhadovaný růst poklesl z 5,9 procenta na 4,4.

Podle nejnovějších odhadů Mezinárodního měnového fondu (MMF) se obnova globální ekonomiky v letošním roce zpomalí. Důvodem je slabší zotavování dvou největších světových ekonomik, a to ve Spojených státech amerických (USA) a Číně.

Oproti původním odhadům se proto růst ekonomiky snížil z 5,9 procent na 4,4 procenta. Zpomalování obnovy zavinila především nakažlivější varianta koronaviru zvaná omikron. Rychlejšímu růstu ale nepomohly ani pokračující problémy dodavatelských řetězců a zvyšující se ceny energie.

Gita Gopinath

K lepšímu vývoji světové ekonomiky nepřispěla ani sílící inflace. Podle MMF by však měla zeslábnout později v letošním roce, až se srovná nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou. Potřeba bude rovněž, aby největší ekonomiky světa přizpůsobily situaci svou měnovou politiku.

Horší obnovu pak fond předpověděl také Brazílii, Kanadě, Mexiku, Jihoafrické republice nebo Německu. Naopak ale oznámil lepší vývoj pro Indii a země severní Afriky a Blízkého Východu. Pomoct by jim se zotavením měly především vyšší ceny energií.

Podle MMF se bude mezera mezi bohatými a chudými státy ještě rozšiřovat

Vývoj ekonomiky v USA se oproti říjnovým odhadům zhoršil o 1,2 procent. Na vině je především narušení dodavatelských řetězců, ale také opatření proti šíření koronaviru.

Na druhou stranu Čína v současnosti roste o 0,8 procent méně než předpokládaly původní odhady. Důvodem je přísná „nulová“ politika vůči Covidu-19, ale také tamní zadlužený soukromý sektor.

Ve svých odhadech MMF rovněž upozorňuje, že se bude i do budoucna čím dál více rozšiřovat mezera mezi bohatými a chudými zeměmi.

Vyspělé ekonomiky by se totiž ke svým před-pandemickým výsledkům měly vrátit letos. Část rozvojových zemí však i nadále zůstane pozadu.

Fond pak upravil také svou předpověď růstu pro rok 2023, který odhaduje na 3,8 procent. Přesto upozorňuje, že ani takové zlepšení nebude stačit na to, aby vyrovnalo předpokládané ztráty z letošního roku. Loni přitom světová ekonomika vzrostla o 5,9 procent.

Předpokládá rovněž, že v roce 2024 dosáhnou ekonomické ztráty způsobené pandemií 13,8 trilion dolarů. Lepší vývoj pak bude záležet především také na globální strategii v sektoru zdravotnictví.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ