12.4 C
Czech
Sobota 2. března 2024

Barclays ukončí přímé financování nových ropných a plynových polí

Barclays, britská bankovní instituce, se rozhodla přijmout nová opatření v rámci svého financování projektů v oblasti ropy a plynu. Tento krok je součástí širšího trendu v bankovním sektoru, kde dochází k postupnému odklonu od financování fosilních paliv ve prospěch udržitelnějších a ekologičtějších alternativ.

Exxon překonal odhady. Rok 2023 zakončí se ziskem 36 miliard dolarů

Společnost Exxon Mobil nedávno zveřejnila své finanční výsledky za rok 2023, které odhalují zajímavý pohled na současný stav a budoucí směřování tohoto ropného giganta. Celkový čistý zisk společnosti dosáhl 36 miliard dolarů. Informovala o tom agentura Reuters.

Maďarsko blokuje další tranši mimorozpočtové vojenské podpory EU pro Ukrajinu

Maďarsko neschválilo vyplacení další tranše vojenské podpory pro Ukrajinu poskytované v rámci Evropského mírového nástroje EU (EPF). Uvedl to v úterý úřad mluvčího vlády. Informovala o tom agentura Reuters či Daily News Hungary.

EPF, vytvořený v roce 2021, je mimorozpočtový nástroj. Jeho cílem je posílit schopnost EU předcházet konfliktům, budovat mír a posilovat mezinárodní bezpečnost.

„Maďarsko nesouhlasí s tím, aby Evropská unie spolu s dalšími existujícími nástroji využívala Evropský mírový nástroj pouze s ohledem na Ukrajinu. Neumožňuje to směřovat dostatečné finanční prostředky na prosazování zájmů EU v jiných oblastech,“ uvedl Úřad mluvčího vlády v e-mailové odpovědi agentuře Reuters o zprávě italských médií o této záležitosti.

Mezi další oblasti, kde by mohly být prostředky použity, patří Balkán nebo severní Afrika. „Pro maďarskou vládu je klíčové, aby se tyto otázky vyjasnily, a proto neschválila vyplacení další tranše z EPF,“ dodal mluvčí.

Italský list ANSA uvádí, že Maďarsko grant neschválilo, protože požadovalo záruky, že EPF nepoužije peníze výhradně na vyzbrojení Kyjeva, ale zachová si svůj „globální horizont“ i v budoucnu.

500 milionů eur na zbraně

EU zatím v rámci EPF poskytla Ukrajině na vojenskou podporu celkem asi 3,6 miliardy eur. Podle serveru Daily News Hungary mělo nyní jít o osmou splátku Evropského mírového nástroje. Její hodnota je 500 milionů eur a má být určena na zbrojení. Splátka měla být vyplacena příští pondělí.

Maďarsko, které je členem EU a také NATO, odmítlo poskytnout jakoukoli vojenskou techniku svému sousedovi Ukrajině, která byla v únoru 2022 napadena ruskými silami. Maďarsko také opakovaně kritizovalo sankce EU proti Rusku. Ty musí jednomyslně schválit všech 27 zemí EU. Maďarsko ovšem nakonec všechna dosud dohodnutá opatření i přes kritiku podpořilo.

Země je ve sporu s Bruselem. Blok totiž pozastavil jakékoli platby fondů EU na obnovu, dokud budapešťská nacionalistická vláda nezavede reformy ke zlepšení nezávislosti soudnictví a řešení korupce.

Premiér Viktor Orbán, který je u moci od roku 2010, má spory s EU a její výkonnou složkou, Evropskou komisí. Důvodem je omezování práv migrantů a také zpřísnění státní kontroly nad nevládními organizacemi, akademiky, médii a soudy.

Sledujte nás na sítích

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

NEJNOVĚJŠÍ

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.