21.9 C
Czech
Čtvrtek 25. července 2024

Akcie Tesly po překročení očekávaných čtvrtletních dodávek prudce stoupají

Akcie společnosti Tesla (TSLA) prudce vzrostly poté, co tento gigant v oblasti elektromobilů oznámil dodávky vozidel za druhé čtvrtletí, které překonaly očekávání Wall Street. Společnost dodala 443 956 vozidel, čímž překonala konsensus analytiků.

Otřesy v evropských bankách kvůli poklesu Credit Suisse o více než 20 %

Credit Suisse se propadla na nová rekordní minima poté, co největší akcionář prohlásil, že nemůže zvýšit svůj 10% podíl z důvodu regulačních problémů. Tento fakt opět zasáhl akcie evropských bank. Informovala o tom agentura Reuters, Euronews a další servery.

Credit Suisse poprvé klesla pod 2 švýcarské franky (2,18 dolaru) poté, co Saúdská národní banka uvedla, že kvůli regulačním problémům nemůže jít nad 10% vlastnictví. Druhá největší švýcarská banka Credit Suisse se snaží vzpamatovat z řady vysoce medializovaných finančních skandálů.

Akcie Credit Suisse se propadly až o 23,8 %, informovala agentura Reuters. Obchodování s akciemi bylo několikrát zastaveno provozovatelem burzy, protože objemy prudce stoupaly a akcie klesaly.

Index evropských bankovních akcií v dopoledním obchodování klesl a naposledy se propadl o 6,1 % a dostal se tak nejníže od 3. ledna. Index klesl o 14 % od uzavření minulou středu, což znamená ztrátu přes 120 miliard eur (127,25 miliardy dolarů) v tržní hodnotě. Je to největší mezitýdenní ztráta indexu od ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru.

Od amerických bank k evropským

Akcie bank již byly otřeseny po krachu Silicon Valley Bank. Historický neúspěch vyvolal masovou paniku navzdory bezprecedentnímu zásahu amerických úřadů s cílem omezit přelévání a uklidnit trhy. „Trhy jsou divoké. Přecházíme od problémů amerických bank k problémům evropských bank, především Credit Suisse,“ řekl Carlo Franchini, vedoucí institucionálních klientů v Banca Ifigest v Miláně.

„To stahuje dolů celý bankovní sektor v Evropě. Pokles akcií se zrychlil po komentáři Saudské Arábie… Věřím, že krize Credit Suisse může být vyřešena a banka nepadne,“ řekl Franchini.

Propady akcií evropských bank

Akcie švýcarské banky UBS klesly o 6,8 %. Velký zásah zaznamenala podle serveru Euronews také pařížská burza, když francouzská banka Société Générale klesla o 10,6 % a BNP Paribas o 10,3 %. Pro Société Générale to znamená největší pokles od 24. února 2022 a pro BNP Paribas od 16. března 2020.

Španělská banka Banco de Sabadell naposledy klesla o 9 % a německá Commerzbank téměř o 10 %. Akcie Deutsche Bank klesly o 8,4 %.

„Faktem stále zůstává, že evropské banky, a zejména ty větší, mají mnohem lepší řízení svého úrokového rizika, které způsobilo kolaps tří amerických bank, a mají likviditu,“ řekl Jerome Legras, vedoucí výzkumu Axiom Alternative Investments.

Sledujte nás na sítích

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.

NEJNOVĚJŠÍ

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.