17.4 C
Czech
Úterý 26. září 2023

Otřesy v evropských bankách kvůli poklesu Credit Suisse o více než 20 %

Credit Suisse se propadla na nová rekordní minima poté, co největší akcionář prohlásil, že nemůže zvýšit svůj 10% podíl z důvodu regulačních problémů. Tento fakt opět zasáhl akcie evropských bank. Informovala o tom agentura Reuters, Euronews a další servery.

Credit Suisse poprvé klesla pod 2 švýcarské franky (2,18 dolaru) poté, co Saúdská národní banka uvedla, že kvůli regulačním problémům nemůže jít nad 10% vlastnictví. Druhá největší švýcarská banka Credit Suisse se snaží vzpamatovat z řady vysoce medializovaných finančních skandálů.

Akcie Credit Suisse se propadly až o 23,8 %, informovala agentura Reuters. Obchodování s akciemi bylo několikrát zastaveno provozovatelem burzy, protože objemy prudce stoupaly a akcie klesaly.

Index evropských bankovních akcií v dopoledním obchodování klesl a naposledy se propadl o 6,1 % a dostal se tak nejníže od 3. ledna. Index klesl o 14 % od uzavření minulou středu, což znamená ztrátu přes 120 miliard eur (127,25 miliardy dolarů) v tržní hodnotě. Je to největší mezitýdenní ztráta indexu od ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru.

Od amerických bank k evropským

Akcie bank již byly otřeseny po krachu Silicon Valley Bank. Historický neúspěch vyvolal masovou paniku navzdory bezprecedentnímu zásahu amerických úřadů s cílem omezit přelévání a uklidnit trhy. „Trhy jsou divoké. Přecházíme od problémů amerických bank k problémům evropských bank, především Credit Suisse,“ řekl Carlo Franchini, vedoucí institucionálních klientů v Banca Ifigest v Miláně.

„To stahuje dolů celý bankovní sektor v Evropě. Pokles akcií se zrychlil po komentáři Saudské Arábie… Věřím, že krize Credit Suisse může být vyřešena a banka nepadne,“ řekl Franchini.

Propady akcií evropských bank

Akcie švýcarské banky UBS klesly o 6,8 %. Velký zásah zaznamenala podle serveru Euronews také pařížská burza, když francouzská banka Société Générale klesla o 10,6 % a BNP Paribas o 10,3 %. Pro Société Générale to znamená největší pokles od 24. února 2022 a pro BNP Paribas od 16. března 2020.

Španělská banka Banco de Sabadell naposledy klesla o 9 % a německá Commerzbank téměř o 10 %. Akcie Deutsche Bank klesly o 8,4 %.

„Faktem stále zůstává, že evropské banky, a zejména ty větší, mají mnohem lepší řízení svého úrokového rizika, které způsobilo kolaps tří amerických bank, a mají likviditu,“ řekl Jerome Legras, vedoucí výzkumu Axiom Alternative Investments.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.