Více
  23.8 C
  Czech
  Pondělí, 8 srpna, 2022

  Firmy plánují uzavřít uhelné elektrárny v Asii kvůli snižování emisí

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Známé finanční společnosti odstartovaly plán na uzavření co nejvíce uhelných elektráren v Asii. Mezi iniciátory patří banky jako Asian Development Bank (ADB), HSBC nebo Citi, ale také britská pojišťovna Prudential.

  Společně chtějí za pomoci dohody s vládními institucemi odkoupit uhelné elektrárny v Asii a uzavřít je dřív, než je v současnosti plánováno. Chtějí tím urychlit snižování emisí a přechod k obnovitelné energii. Uvedl to server BBC.

  Plán zhotovený známými finančními firmami není ještě zcela hotový, v úterý o něm ale jako první informoval server Reuters. Uvedl, že pět lidí seznámených s chystanými kroky příběh potvrdilo. Dle dosavadních informací jsou pak rozhovory mezi multilaterálními bankami a asijskými vládami doposud slibné.

  I když by ale finanční společnosti za podpory tamních vlád uhelné elektrárny odkoupily, není dosud jasné, co by se s nimi stalo po jejich uzavření. Instituce také ještě musí upřesnit, jak by měly instituce přesvědčit současné vlastníky elektráren k jejich prodeji. Plán pak musí firmy dokončit do listopadu, kdy ho chtějí na konferenci COP26 ve Skotsku oficiálně představit.

  „Pokud elektrárny odkoupíme s tím, že mají ještě 50 let fungovat, ale ukončíme je po 15 letech, ušetříme tím 35 let vypuštěných emisí,“ popsal jeden z viceprezidentů ADB Ahmed M Saeed. Výrobci elektřiny pocházející z elektráren na uhlí přitom zodpovídají za pětinu světových emisí ze skleníkových plynů.

  Mezinárodní energetická agentura dále předpověděla, že světová poptávka po uhlí stoupne letos o 4,5 procenta. Osmdesát procent této poptávky pak tvoří Asie. Na druhou stranu ale Mezinárodní panel pro klimatickou změnu apeluje, aby elektřina z uhlí klesla do roku 2030 z 38 na 9 procent.

  Chceme vytvořit most mezi soukromým sektorem a vládními institucemi, míní banky

  První nákup uhelné elektrárny by pak mohly instituce provést příští rok. Důvod, proč se o podobný plán banky zajímají, je především tlak jejich investorů. Komerční a rozvojové banky se tak stahují z financování nových tepelných elektráren a obrací se na projekty, které podporují dosažení cílů na zmírnění dopadů globálního oteplování.

  „Soukromý sektor má skvělé nápady, jak bojovat s klimatickou změnou, a my jsme ti, kteří spojí mezeru mezi nimi a oficiálními a vládními aktéry,“ uvedl dále viceprezident ADB Ahmed Saeed. Použít chce proto model, který by byl zaštítěný vládními finančními institucemi. Mimo jiné už je také investorům v oblasti infrastruktury dobře známý, nejedná se tedy o naprostou novinku.

  Největší risk by pak na sebe musely vzít rozvojové banky, jelikož by ručily za první dluhy a přijaly by nižší výnosy. Plán instituce zatím představily ministrům financí ekonomického uskupení ASEAN, Evropské komisi a také oficiálním představitelům evropského rozvoje.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama