25.4 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Evropská centrální banka snížila úrokové sazby, poprvé za posledních 5 let

Evropská centrální banka (ECB) provedla dlouho očekávané snížení úrokových sazeb a vzdálila se tak od rekordní úrovně. Navzdory výraznému poklesu celkové inflace však banka nenaznačila, že by bylo na obzoru další snižování.

Proč být single stojí více peněz než život s partnerem

Být single má spoustu výhod. Ale zároveň vás to může stát spoustu peněz navíc oproti soužití s někým, s kým sdílíte své finanční závazky. Článek přinesl server CNN.

Je několik důvodů, proč se žít single podle CNN „finančně nevyplatí“. Od sdílených nákladů na život s partnerem po finanční oporu v případě nenadálé ztráty příjmu.

Pravděpodobně zaplatíte více za základní potřeby

Je jasné, že za nájem, energie, plnou ledničku a teplou vodu budete platit více, pokud žijete sami, než kdybyste účty dělili dvěma. Totéž platí pro složení zálohy na dům, stejně jako pro nákup nábytku, spotřebičů a domácích potřeb. Kromě rozdělení těchto nákladů mají páry, které se rozhodnou vzít, ještě jednu výhodu: Často dostávají finanční pomoc v hotovosti či dary od svých svatebních hostů.

Nemáte žádnou finanční pojistku

Pokud jste single a přijdete o práci, přijdete o 100 % svého výdělku. Pokud žijete s partnerem, který také pracuje, přicházíte pouze o část příjmu domácnosti.

Jinými slovy, nebudete mít nikoho, kdo by vás podpořil, když budete hledat jinou práci nebo se pokoušet rozjet vlastní podnikání. Totéž platí například při řešení zdravotního problému, kvůli kterému nemůžete pracovat.

To je důvod, proč finanční poradci často doporučují lidem žijícím single, aby měli našetřeno alespoň částku na výdeje na období 6 až 12 měsíců. Stejně tak je dobré si zřídit rozsáhlé pojištění invalidity, které může nahradit velkou část vašeho příjmu, pokud byste museli podstoupit nějakou dlouhodobou léčbu.

Skupinové výlety

Pokud cestujete sami s cestovkou, či vyrazíte na skupinový výlet s nějakou agenturou, často vám bude účtován příplatek za to, že jste sami. To v podstatě znamená, že platíte vyšší sazbu za osobu než každý ze dvou spolucestujících, kteří se zaregistrují jako pár.

„Většina operátorů na tomto příplatku nevydělává peníze. Účtují si ho, aby pokryli náklady,“ říká Yves Marceau, viceprezident společnosti G Adventures, která poskytuje dobrodružné zájezdy pro malé skupiny. Hlavní dodatečným nákladem je druhé prázdné lůžko, protože agentury mají většinou sjednané dvojlůžkové pokoje. Možností, jak se tomu vyhnout je zkusit se zeptat, zda vám nemohou přidělit na pokoj druhou osobu stejného pohlaví. Pokud s tím nemáte problém.

Nejspíše vám budou chybět peníze na důchod

Po odchodu do důchodu mají svobodné ženy, včetně těch, které jsou rozvedené či ovdovělé, nedostatek úspor na důchod. Vyplývá to z průzkumů Výzkumného institutu zaměstnaneckých výhod.

Schodek je měřítkem toho, o kolik více peněz člověk potřebuje na pokrytí základních výdajů, jako je bydlení, jídlo, doprava, oblečení a zdravotní péče.

Tento nedostatek má mnoho důvodů, včetně nižších celkových kariérních výdělků. Ale klíčové pro ty, kteří jsou svobodní, je to, že nemají stejnou příležitost ušetřit tolik jako manželský pár, říkál Craig Copeland, ředitel výzkumu bohatství EBRI. „Jako jedna osoba můžete ušetřit pouze určitou částku, zatímco dva lidé mohou uspořit výrazně více peněz,“ dodává.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.