Plánovaný odchod výrobců telekomunikačních zařízení Nokia a Ericsson z Ruska koncem tohoto roku by mohl ochromit mobilní sítě země. A to i v dlouhodobém horizontu. Informaci přinesla agentura Reuters či Canada Today.
Pět vedoucích pracovníků z oblasti telekomunikací a další zdroje z oboru uvedly, že uživatelé mobilních telefonů v Rusku pravděpodobně zaznamenají pomalejší stahování a odesílání, více přerušených hovorů, hovorů, které se nebudou spojovat či delší výpadky. Operátoři podle nich ztratí možnost upgradovat nebo opravovat software a budou bojovat o zmenšující se zásoby náhradních dílů.
When telecoms gear makers Nokia and Ericsson leave Russia at the end of the year, their departure could steadily cripple the country's mobile networks over the long-term, setting off a deterioration in communication for everyday Russians https://t.co/8RKw0JMiXE
— Reuters (@Reuters) December 21, 2022
Ericsson a Nokia společně tvoří velký podíl na trhu telekomunikačních zařízení v Rusku. Vyrábějí vše od telekomunikačních antén až po hardware, který spojuje optické vlákno přenášející digitální signály. Jedná se o téměř 50% podíl na trhu.
Poskytují také klíčový software, který umožňuje různým částem sítě fungovat společně.
„Pracujeme do konce roku a tehdy vyprší platnost všech výjimek (ze sankcí),“ řekl agentuře Reuters finanční šéf Ericssonu Carl Mellander.
Generální ředitel společnosti Nokia Pekka Lundmark v rozhovoru zopakoval to samé: „Náš odchod bude dokončen. Do Ruska nic nedodáme.“
Pokrytí pouze ve velkých městech
Ruská ekonomika zatím přestála sankce a kontroly vývozu, které zavedly vlády poté, co Moskva podnikla invazi na Ukrajinu. Blížící se stažení Nokie a Ericssonu by však mohlo mít hlubší dopad na ruský každodenní život a zkomplikovat něco tak základního, jako je telefonní hovor.
Ruské ministerstvo pro digitální technologie nereagovalo na žádosti o komentář. Tento týden Maksut Shadaev, ministr komunikací a hromadných sdělovacích prostředků, uvedl, že čtyři telekomunikační operátoři podepisují smlouvy o utracení více než 100 miliard rublů (1,45 miliardy dolarů) za vybavení ruské výroby.
„To nám umožní organizovat moderní výrobu telekomunikačních zařízení v Rusku,“ řekl, aniž by jmenoval operátory nebo výrobce.
Vládní programy na podporu ruského vybavení pomohly v posledních letech telekomunikačním operátorům stát se méně závislými na Nokii a Ericssonu. Ruští výrobci letos zvýšili svůj podíl na trhu na 25,2 % z 11,6 % v roce 2021, píše server Canada Today.
Zdroje z oboru však očekávají, že přerušení vazeb se zahraničními firmami zpomalí ruskou komunikaci, protože zbytek světa pokračuje v zavádění technologií 5G.
„Pokud bude tato situace trvat roky, ruské mobilní sítě se z hlediska pokrytí mohou vrátit do stavu z konce 90. let, kdy bylo jejich pokrytí omezeno na velká města a nejbohatší předměstí,“ řekl Leonid Konik, který provozuje IT publikace ComNews v Moskvě.
Venkovské oblasti to začnou pociťovat jako první, protože operátoři budou odebírat zařízení, aby posílili městské sítě, uvedli telekomunikační experti. Nedostatek aktualizací softwaru může vést k výpadkům sítě nebo je vystavit kybernetickým útokům.
Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei, největší prodejce v Rusku v loňském roce s více než třetinovým podílem na trhu, bude nadále poskytovat aktualizace softwaru a pokračovat v údržbě. Podle zdrojů obeznámených s touto záležitostí však přestal v Rusku prodávat nové vybavení.
Upgrady softwaru končí
Největší překážkou pro mobilní operátory, jak udržet své sítě v chodu, bude nedostatek softwarových upgradů. Nokia a Ericsson uvedly, že aktualizace softwaru od příštího roku přeruší.
Software sjednocuje řadu zařízení, které tvoří telekomunikační síť, převádí analogové a digitální signály, monitoruje a optimalizuje provoz v síti a chrání infrastrukturu před kybernetickými útoky.