18.7 C
Czech
Středa 19. června 2024

Rozšíření berlínské továrny Tesla Gigafactory schváleno navzdory protestům ekologů

Navzdory probíhajícím ekologickým protestům získala společnost Tesla od městské rady v Grünheide souhlas s rozšířením svého závodu na výrobu elektromobilů, který se nachází nedaleko Berlína.

Rozhodnutí bylo přijato po bouřlivé debatě, která trvala téměř tři hodiny. Její průběh často narušovalo hecováním a bučením přibližně dvousetčlenné publikum.

Plán musí ještě schválit místní úřady pro ochranu životního prostředí. Schválený plán umožní společnosti Tesla rozšířit výrobní závod a vybudovat novou infrastrukturu, která přesune logistiku na železniční tratě. Tím se sníží provoz na místních silnicích. Společnost chce zdvojnásobit kapacitu německého závodu na 100 gigawatthodin výroby baterií a jeden milion elektromobilů ročně. Jde o reakci na rostoucí čínskou konkurenci na evropském trhu.

Aktivisté protestují, místní rozšíření vítají

Alexander Riederer, manažer společnosti Tesla, na setkání uvedl, že dlouhodobým cílem společnosti je vyrábět na montážní lince v Grünheide dva miliony automobilů ročně. Gigafactory, první závod společnosti Tesla v Evropě, v současné době zaměstnává přibližně 12 500 pracovníků.

Rozhodnutí následovalo po týdnu intenzivních protestů. Aktivisté se během shromáždění asi 800 lidí pokusili vtrhnout do areálu Tesly, což vedlo ke střetům s policií. Protestující, vedeni organizací Disrupt Tesla a podporováni skupinami jako Extinction Rebellion, tvrdí, že rozšíření závodu poškodí místní životní prostředí a ohrozí zásoby pitné vody. Vyjadřují také obavy z dopadu těžby lithia potřebného pro baterie do elektromobilů na místní komunity v zemích, jako je Argentina a Bolívie.

Navzdory protestům mnozí obyvatelé Grünheide, devítitisícového městečka ležícího asi 25 kilometrů jihovýchodně od centra Berlína, rozšíření vítají. Bernd Rühl, místní obyvatel a pracovník v oblasti solární energetiky, vyjádřil zklamání nad pohledem protestujících a zdůraznil význam přechodu od spalovacích motorů pro globální ochranu klimatu.

Esther Kammová ze skupiny Turn Off the Tap on Tesla označila rozhodnutí rady za „katastrofu“. Slíbila, že protestující budou ve svém úsilí pokračovat. Naznačila, že by se v dalších fázích projektu mohli uchýlit k občanské neposlušnosti a právním odvoláním.

Závěrečné hlasování se setkalo s výkřiky „zrádci!“ a „budeme si to pamatovat!“ ze strany demonstrantů. Společnost Tesla však rozhodnutí přivítala. Uvedla, že díky železniční variantě zajistí „spolehlivost plánování“ a zabrání 1 900 jízdám nákladních automobilů denně po místních silnicích.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ