15.2 C
Czech
Úterý 26. září 2023

Nejvyšší soud USA zrušil Bidenův plán na odpuštění studentských půjček

Nejvyšší soud USA udělil v pátek prezidentu Joe Bidenovi bolestivou porážku. Zablokoval jeho plán na zrušení dluhu studentských půjček ve výši 430 miliard dolarů. Tento krok měl přinést prospěch až 43 milionům Američanů a Biden by jím splnil předvolební slib.

Škody v Turecku se po zemětřesení mohou vyšplhat až na 84 miliard dolarů

Počet obětí v Turecku po nejhorším zemětřesení za téměř sto let překonal všechny černé scénáře. Ankaru však otřesy zasáhnou i ekonomicky. Podle turecké obchodní skupiny tato katastrofa vyjde státní kasu na 84 miliard dolarů a hospodářský růst země zpomalí o 2 procenta. Upozorňují na to Reuters a Investing.

Počet obětí po zemětřesení v Turecku a Sýrii z minulého týdne nepřestává růst. V obou zemích už zemřelo téměř 36 000 lidí. Šance na záchranu přeživších uvězněných pod sutinami zřícených domů každý den prudce klesají, ti vyproštění nemají přístřeší, jídlo ani vodu. Jejich zdraví ohrožuje mráz.

A zatímco záchranáři počítají mrtvé, obchodní skupina Turkish Enterprise and Business Confederation vypočítala, že státní kasu Turecka bude tohle pro zemi nejhorší zemětřesení za téměř sto let stát odhadem 84,1 miliardy dolarů, upozornila na zprávu agentura Reuters.

Otřesy o síle 7,8 stupně a následné slabší o síle 7,5 stupně strhly celé bloky obytných domů. Celkem bylo vážně poškozeno asi 25 000 budov. Ankara masově zatýká osoby zodpovědné za jejich stavbu. Podezírá je, že porušily stavební předpisy.

Jenom 70,8 miliardy dolarů podle skupiny půjde do opravy poškozených domů. Celkem 10,4 miliardy dolarů poslouží jako náhrada za ztrátu národního příjmu a 2,9 miliardy dolarů za ztrátu pracovních dnů.

Růst tureckého HDP letos zpomalí

Zemětřesení zasáhlo 10 tureckých provincií, v nichž žije asi 13,4 milionu lidí, kteří činí asi15 procent turecké populace, a představují téměř 10 procent hrubého produktu (HDP) Turecka, uvedl web Investing.

Dopad na turecké HDP však nebude tak výrazný jako po zemětřesení v roce 1999 na severozápadě země. To totiž zasáhlo její průmyslové srdce, řekl výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu (MMF) Mahmoud Mohieldin.

Mohieldin uvedl, že investice do obnovy infrastruktury mohou naopak vést k rychlejšímu růstu HDP. Ekonomové nicméně odhadují, že zemětřesení letos zpomalí růst tureckého HDP o 2 procentní body.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, jehož veřejnost obviňuje z nepřipravenosti na katastrofu takového rozsahu, uvedl, že rekonstrukce infrastruktury v postižených oblastech bude dokončena do jednoho roku.

Vláda navíc připravuje program, který má zemi opět postavit na nohy. Turecko se však připravuje na letní prezidentské a parlamentní volby. Erdogan tak může kvůli nespokojenosti s jeho vládou po dvou desetiletích přijít o prezidentské křeslo.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.