25.4 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Evropská centrální banka snížila úrokové sazby, poprvé za posledních 5 let

Evropská centrální banka (ECB) provedla dlouho očekávané snížení úrokových sazeb a vzdálila se tak od rekordní úrovně. Navzdory výraznému poklesu celkové inflace však banka nenaznačila, že by bylo na obzoru další snižování.

Trump nakonec podepsal stimulační balíček

Americký prezident Donald Trump po několika dnech otálení podepsal stimulační balíček na pomoc ekonomice zasažené covidem-19. Mimořádný výdaj 900 bilionů dolarů (zhruba 19,3 bilionů korun) je součástí federálního rozpočtu na příští rok a pomůže Američanům, kteří v krizi ztratili práci. Jak informuje BBC a další zpravodajské agentury, Trump balíček podepsal v noci z neděle na pondělí.

Trump, který opouští Bílý dům 20. ledna po prohraných volbách s demokratickým kandidátem Joe Bidenem, původně hrozil, že opatření schválené oběma komorami Kongresu nepodepíše. Nakonec otočil doslova na poslední chvíli: pokud by rozpočet nevstoupil v platnost do pondělní půlnoci, Spojené státy by čekal provizorní rozpočtový režim. Prezidentovi kritici poukazují na to, že zdržováním podpisu způsobil chaos.

Ekonomický balík mimo jiné garantuje jednorázovou částku 600 dolarů pro většinu Američanů. Tu Trump označil za „směšně nízkou“ a požadoval její zvýšení. „Jednoduše chci, aby naši skvělí lidé dostali 2000 dolarů místo směšných 600, které jsou nyní v návrhu,“ tweetoval ještě v neděli. Vadily mu také biliony dolarů určené na pomoc rozvojovým zemím. „Nezapomeňte, že za to může Čína,“ napsal na Twitter s narážkou na to, že se nový koronavirus původně rozšířil v čínském Wu-chanu.

Podle BBC není zatím jasné, co přimělo prezidenta změnit názor.

Trumpův nástupce Joe Biden prezidenta zkritizoval, že vystavil miliony Američanů finanční nejistotě. Komentátor CNN Kevin Liptak napsal, že „Trump řídí tuto zemi skrz chaos ze svého golfového vozíku“. Narážel na to, že prezident byl ke konci uplynulého týdne na Floridě, kde hrál golf. Podle něj podepsal prezident zákon příliš pozdě: ochrana před nesplácením hypotéky například vypršela už minulou sobotu.

Na hlavu Trumpa pršela za zdržování podpisu kritika i z republikánských řad. Senátor Pat Toomey uvedl, že Trump riskuje, že si jej Američané budou pamatovat za „chaos, bídu a podivné chování“.

Republikánský senátor a bývalý neúspěšný kandidát na prezidenta Mitt Romney napsal, že cítí úlevu, že Trump nakonec zákon podepsal. „Pomoc zaměstnancům, rodinám a malým podnikům, které ji zoufale potřebují, je nyní na cestě,“ tweetoval.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.