9.7 C
Czech
Sobota 2. března 2024

Barclays ukončí přímé financování nových ropných a plynových polí

Barclays, britská bankovní instituce, se rozhodla přijmout nová opatření v rámci svého financování projektů v oblasti ropy a plynu. Tento krok je součástí širšího trendu v bankovním sektoru, kde dochází k postupnému odklonu od financování fosilních paliv ve prospěch udržitelnějších a ekologičtějších alternativ.

Exxon překonal odhady. Rok 2023 zakončí se ziskem 36 miliard dolarů

Společnost Exxon Mobil nedávno zveřejnila své finanční výsledky za rok 2023, které odhalují zajímavý pohled na současný stav a budoucí směřování tohoto ropného giganta. Celkový čistý zisk společnosti dosáhl 36 miliard dolarů. Informovala o tom agentura Reuters.

Výsledek jednání bankovní rady ČNB je nejistý: Sníží se úrokové sazby?

Česká národní banka (ČNB) se chystá na jednání bankovní rady, kde bude rozhodovat o nastavení úrokových sazeb. Výsledek jednání je však nejistý, shodují se analytici oslovení ČTK. Podle nich by sice současná ekonomická situace vybízela k zahájení poklesu základní úrokové sazby ze současných sedmi procent, bankovní rada ale může mít obavy z dosud neznámého rozsahu lednové úpravy ceníků a jejího dopadu na inflaci.

Většina odborníků nicméně čeká, že ve čtvrtek ČNB sazby o 0,25 procentního bodu sníží. Vyjádření členů bankovní rady pro média byla nejednoznačná. „Spotřebitelské ceny už přibližně tři čtvrtě roku nijak významně nerostou a lze tedy konstatovat, že inflační mánie již dále nepokračuje,uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. Listopadová inflace 7,3 procenta je podle něj zkreslená velkým cenovým skokem z ledna a statistickým vlivem loňského úsporného tarifu na energie.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše makroekonomická data ukazují odeznívání inflačních tlaků, nadcházející jednání bankovní rady ale zůstává nejisté. „Opatrnější členové bankovní rady mohou mít obavy z kombinace vysokých inflačních očekávání a silnějšího efektu lednového přecenění,uvedl Bureš.

Rovněž analytici Raiffeisenbank vidí nejistotu pro rozhodování ČNB v lednových úpravách ceníků. „Někteří členové bankovní rady si tak budou chtít počkat až na únorové zasedání, kdy sice ještě k dispozici nebude finální výsledek inflace za leden, patrně ale bankovní rada bude pracovat alespoň s částečnou indikací ohledně síly a směru,uvedli.

Na druhou stranu, podle místopředsedy představenstva ATRIS investiční společnosti Tomáše Jíchy, čas na zahájení pozvolného snižování úrokových sazeb již dávno nastal. „Troufám si odhadnout a doufat, že ČNB k tomuto kroku přistoupí již na nadcházejícím zasedání bankovní rady,uvedl Jícha.

Podle hypoteční specialistky společnosti FinGO Jany Vaisové je rozhodnutí ČNB nejisté a centrální banka bude nadále velmi opatrná. Upozornila ale, že komerční banky už začaly snižovat sazby hypoték. „Je vidět, že se banky připravují na snížení základní sazby, a to může donutit ČNB začít snižovat sazbu i rychlejším tempem,uvedla Vaisová.

Analytik Komerční banky Jaromír Gec je naopak přesvědčen, že ČNB zahájí proces snižování sazeb až v únoru příštího roku. Základní úroková míra je na sedmi procentech od loňského června. V listopadu ČNB poprvé jednala o jejím poklesu o čtvrt procentního bodu. Návrh ale v sedmičlenné bankovní radě podpořili pouze viceguvernér Jan Frait a člen rady Tomáš Holub.

Sledujte nás na sítích

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

NEJNOVĚJŠÍ

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.