20.9 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Británie jedná s USA o clech na ocel a hliník. Chce je snížit, případně zrušit

Američtí a britští zástupci se setkali, aby zahájili vyjednávání o dlouholetém obchodním sporu. Jeho výsledkem by mělo být snížení, nebo zrušení cel uvalených na export britské oceli a hliníku. Ve svém volebním období je zavedl americký ex-prezident Donald Trump. Ve středu to uvedl server BBC a Bloomberg.

Od zahájených rozhovorů si Velká Británie a Spojené státy americké (USA) slibují „rychlý výsledek“. Ten by měl vyřešit letitý spor a umožnit opět britským výrobcům oceli a hliníku exportovat do USA za nižších nákladů.

Obchodní překážky zavedla na základě bezpečnostního zákona administrativa amerického ex-prezidenta Donalda Trumpa. Na cizí ocel uvalila cla ve výši 25 procent, hliník rozhodla danit ve výši 15 procent.

V reakci zase Velká Británie uvalila podobné tarify na americké zboží jako whiskey, džíny, tabák nebo motorky. Loni v říjnu pak USA vyjednaly odstranění tarifů s Evropskou unií, v současnosti projednávají nové podmínky také s Japonskem.

Velká Británie naléhala na zahájení rozhovorů také proto, že snížení obchodních překážek propagovala jako jeden z hlavních benefitů Brexitu. V současnosti přitom mají horší podmínky v obchodování s USA než Evropská unie. Ve středu to uvedl server BBC.

Společné oznámení vydaly obě země poté, co se přes online hovor potkaly britská ministryně pro mezinárodní obchod Anne-Marie Trevelyan a americká ministryně obchodu Gina Raimondo.

„Usilujeme o výsledek co nejdříve to bude možné, abychom podpořili britské byznysy a posílili naše obchodní vztahy,“ popsala jednání britská ministryně.

Kvůli tarifům se od roku 2018 snížil export whiskey do Velké Británie o více než polovinu

Vyřešení obchodních sporů by rovněž zabránilo odchodu britských společností z amerického trhu. Kvůli vyšším nákladům ho už například jeden z britských exportérů oceli opustil a přesunul svou produkci do Španělska.

Z dohody by ale těžili také američtí obchodníci. Od roku 2018 totiž kvůli britským tarifům klesl průměrný export tamní whiskey do Velké Británie o více než polovinu. Uvedl to server US News.

Ministryně obchodu obou států se rovněž skrze vyjednávání snaží společně postavit proti rostoucí síle Číny. Na jejím trhu se totiž hromadí produkce právě oceli a hliníku a ohrožuje tak ostatní zahraniční trhy. Podobně se proti Číně postavila také Evropská unie.

Kladný výsledek jednání by rovněž pomohl současné politické pozici britského premiéra Borise Johnsona. V současnosti se totiž vypořádává s několika skandály spojenými s porušováním opatření proti šíření Covidu-19.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ