V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší. Informovala o tom agentura Reuters či server CNBC.
Okres ve východní Číně nabízí párům „odměnu“ 1 000 jüanů (137 dolarů), pokud je nevěstě 25 let nebo méně. Jedná se o nejnovější opatření, které má mladé lidi motivovat ke svatbě v době rostoucího znepokojení nad klesající porodností.
Oznámení, které bylo minulý týden zveřejněno na oficiálním účtu Wechat okresu Changshan, uvádí, že cílem odměny je podpora „sňatků a plození dětí v přiměřeném věku“ pro první manželství. Zahrnuje také řadu dotací na péči o děti, plodnost a vzdělání pro páry, které mají děti.
A county in eastern China is offering couples a ‘reward’ of $137 if the bride is aged 25 or younger, the latest measure to incentivize young people to get married amid rising concern over a declining birth rate https://t.co/hMopW0q1ti
— Reuters (@Reuters) August 29, 2023
Odměna je omezena na novomanžele, kteří se vdávají či žení poprvé, uvádí server CNBC.
Klesající porodnost děsí Čínu
V obavách z prvního poklesu populace v Číně za šest desetiletí a rychlého stárnutí populace, úřady naléhavě zkouší řadu opatření ke zvýšení porodnosti, včetně finančních pobídek a lepších zařízení péče o děti.
Mezi opatření patří například zrušení „politiky jednoho dítěte“, která vládla od konce 70. let 20. století do roku 2016 a která měla zabránit příliš rychlému růstu čínské populace. Od roku 2021 mohou páry mít až tři děti.
Čínská zákonná věková hranice pro manželství je 22 let pro muže a 20 pro ženy, uvádí agentura Reuters. Počet párů, které se oddávají, však klesá. To vedlo ke snížení porodnosti kvůli oficiální politice, která ztěžuje svobodným ženám mít děti.
Podle vládních údajů zveřejněných v červnu dosáhla míra sňatků v roce 2022 rekordního minima 6,8 milionu, což je nejméně od roku 1986. Loni bylo uzavřeno o 800 000 sňatků méně než v roce 2021.
Odhaduje se, že čínská míra porodnosti, již nyní jedna z nejnižších na světě, klesla v roce 2022 na rekordní minimum 1,09, uvedla státní média. Čínské centrum pro výzkum populace a rozvoje, vládní instituce, uvedlo, že počet dětí na ženu v Číně je nejnižší ze všech zemí s více než 100 miliony obyvatel.
Vysoké náklady na péči o děti a nutnost ukončit kariéru odradily mnoho žen od toho, aby měly více dětí nebo vůbec nějaké. Po celé zemi je stále rozšířená genderová diskriminace a tradiční stereotypy o ženách pečujících o děti.
Nízká spotřebitelská důvěra a rostoucí obavy o zdraví čínské ekonomiky jsou také klíčovými faktory uváděnými mladými Číňany kvůli tomu, že se nechtějí sezdávat a mít děti.