25.4 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Evropská centrální banka snížila úrokové sazby, poprvé za posledních 5 let

Evropská centrální banka (ECB) provedla dlouho očekávané snížení úrokových sazeb a vzdálila se tak od rekordní úrovně. Navzdory výraznému poklesu celkové inflace však banka nenaznačila, že by bylo na obzoru další snižování.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší. Informovala o tom agentura Reuters či server CNBC.

Okres ve východní Číně nabízí párům „odměnu“ 1 000 jüanů (137 dolarů), pokud je nevěstě 25 let nebo méně. Jedná se o nejnovější opatření, které má mladé lidi motivovat ke svatbě v době rostoucího znepokojení nad klesající porodností.

Oznámení, které bylo minulý týden zveřejněno na oficiálním účtu Wechat okresu Changshan, uvádí, že cílem odměny je podpora „sňatků a plození dětí v přiměřeném věku“ pro první manželství. Zahrnuje také řadu dotací na péči o děti, plodnost a vzdělání pro páry, které mají děti.

Odměna je omezena na novomanžele, kteří se vdávají či žení poprvé, uvádí server CNBC.

Klesající porodnost děsí Čínu

V obavách z prvního poklesu populace v Číně za šest desetiletí a rychlého stárnutí populace, úřady naléhavě zkouší řadu opatření ke zvýšení porodnosti, včetně finančních pobídek a lepších zařízení péče o děti.

Mezi opatření patří například zrušení „politiky jednoho dítěte“, která vládla od konce 70. let 20. století do roku 2016 a která měla zabránit příliš rychlému růstu čínské populace. Od roku 2021 mohou páry mít až tři děti.

Čínská zákonná věková hranice pro manželství je 22 let pro muže a 20 pro ženy, uvádí agentura Reuters. Počet párů, které se oddávají, však klesá. To vedlo ke snížení porodnosti kvůli oficiální politice, která ztěžuje svobodným ženám mít děti.

Podle vládních údajů zveřejněných v červnu dosáhla míra sňatků v roce 2022 rekordního minima 6,8 milionu, což je nejméně od roku 1986. Loni bylo uzavřeno o 800 000 sňatků méně než v roce 2021.

Odhaduje se, že čínská míra porodnosti, již nyní jedna z nejnižších na světě, klesla v roce 2022 na rekordní minimum 1,09, uvedla státní média. Čínské centrum pro výzkum populace a rozvoje, vládní instituce, uvedlo, že počet dětí na ženu v Číně je nejnižší ze všech zemí s více než 100 miliony obyvatel.

Vysoké náklady na péči o děti a nutnost ukončit kariéru odradily mnoho žen od toho, aby měly více dětí nebo vůbec nějaké. Po celé zemi je stále rozšířená genderová diskriminace a tradiční stereotypy o ženách pečujících o děti.

Nízká spotřebitelská důvěra a rostoucí obavy o zdraví čínské ekonomiky jsou také klíčovými faktory uváděnými mladými Číňany kvůli tomu, že se nechtějí sezdávat a mít děti.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.