Japonská centrální banka významným způsobem ukončila svou proslulou a dlouholetou politiku záporných úrokových sazeb. Tímto krokem se Bank of Japan (BOJ) stala poslední centrální bankou na světě, která ustoupila od ultra uvolněné měnové politiky.
Rozhodnutí BOJ zvýšit výpůjční náklady přichází v době, kdy ostatní centrální banky po celém světě zvažují snížení svých sazeb. Následuje tak období historicky agresivních kampaní zpřísňování sazeb.
In a historic move, Japan's central bank ended eight years of negative interest rates, ringing in a new era of monetary policy in the country https://t.co/2zdOb00C3j pic.twitter.com/UCOjwNXF9a
— Reuters (@Reuters) March 19, 2024
„Ukončení politiky záporných úrokových sazeb v Japonsku znamená významný zlom,“ uvedl jeden z finančních analytiků. „Krok BOJ zvýšit výpůjční náklady je v ostrém kontrastu s jejími kolegy, kteří po období intenzivního zpřísňování zvažují snížení sazeb.“
Záporné sazby od roku 2016
Japonsko má za sebou desetiletí deflace. Kazuo Ueda, guvernér BOJ, ukončil více než desetileté období mimořádně uvolněné měnové politiky a opustil celou řadu uvolňujících opatření, která byla zavedena s cílem stimulovat nejvyspělejší asijskou ekonomiku.
„Usoudili jsme, že dosažení cíle udržitelné dvouprocentní inflace je na dohled,“ řekl guvernér Kazuo Ueda na tiskové konferenci po přijetí rozhodnutí. „Rozsáhlá politika uvolňování měnové politiky splnila svůj účel.“
Po hlasování většinou 7-2 hlasů BoJ uvedla, že bude řídit jednodenní úrokovou sazbu tak, aby zůstala v rozmezí přibližně nula až 0,1 procenta. Tím se stala poslední centrální bankou, která ukončila používání záporných sazeb jako nástroje měnové politiky. Její referenční sazba dříve činila minus 0,1 procenta.
BOJ přistoupila k záporným úrokovým sazbám v roce 2016, když se snažila povzbudit banky, aby více půjčovaly s cílem vytvářet výdaje a omezit rizika globálního hospodářského zpomalení.
Tento krok BOJ signalizuje významný posun v globální měnové politice. Uvidíme, jaký dopad to bude mít na celosvětové finanční prostředí v nadcházejících měsících.