Import zboží v Číně se v březnu propadl a růst exportu zpomalil, momentálně je ale hlavním hybatelem čínské ekonomiky. Tvrdé uzamčení mnoha částí země kvůli pandemii covid-19 narušilo příliv zboží z jiných zemí a oslabilo domácí poptávku. Situaci také zhoršuje panující nejistota kvůli probíhající válce na Ukrajině, která narušila globální logistiku a zvýšila ceny energií. Analytici na druhé čtvrtletí očekávají další zhoršení situace, píše Reuters.
Import zboží se v Číně v březnu propadl, export analytiky překvapil, přestože oproti lednu a únoru zpomalil, uvádí agentura Reuters.
Dovoz zboží do Číny oproti loňskému roku za březen klesl o 0,1 procenta. Analytici přitom očekávali osmiprocentní zrychlení importu.
Dovoz ropy se v březnu propadl o 14 procent, objem dovozu plynu byl nejnižší od roku 2020 a nákupy mědi klesly o 8,8 procenta.
Současným hybatelem čínské ekonomiky je export, který analytiky překvapil růstem o 14,7 procenta. Oproti lednu a únoru sice zpomalil z 16,3 procenta, ale analytici původně předpovídali růst pouze o 13 procent.
Situace se nezlepší, naopak
Na vině je zejména pandemie covid-19 a opatření Číny, která některé oblasti zamkla do přísného lockdownu. Situace vedla k narušení průmyslu uzavřením či omezením továren v zemi.
Velice špatná situace panuje zejména v Šanghaji, kde místním dochází potraviny a léky, píše BBC. Kvůli tomu přibývá případů rabování.
Pandemie v Číně negativně zasáhla například podniky dodavatele společnosti Apple Foxconn a automobilek Toyota a Volkswagen.
Omezení výrobních závodů zase ovlivnilo slabou poptávku po výrobních surovinách.
„Tlak na globální ekonomiku ve střednědobém horizontu stlačí ceny komodit, což by ve druhé polovině roku zasáhlo čínský export, a to jak v objemu, tak v hodnotě,” řekl Zheng Houcheng, ředitel Yingda Securities Research Institute.
Houcheng očekává další tlak na exportéry způsobený jak pandemií, tak nejistotou kvůli válce na Ukrajině, která navíc narušila globální logistiku a ceny energií raketově vystřelila vzhůru.
Na druhou stranu v březnu stoupl obchod Číny s Ruskem o 12,6 procenta. Tento nárůst se týká exportu i importu. Čína zatím sankce na Rusko uvalené Západem neporušuje. Těsnější obchodní vztah ale Kremlu může ulehčit.