13.3 C
Czech
Pondělí 19. května 2025

Havárie letu Delta: Letadlo klesalo vysokou rychlostí, ukazuje předběžná zpráva

Nová předběžná zpráva kanadského Úřadu pro bezpečnost dopravy odkrývá klíčové okolnosti nehody letu Delta 4819. Letadlo mířilo 17. února do Toronta, kde vlivem rychlého klesání a potíží s podvozkem havarovalo. Incident způsobil zranění 21 cestujících.

Pošta USA dočasně blokuje zásilky z Číny. Nákupy z Shein či Temu mohou nabrat zpoždění

Americká poštovní služba se rozhodla od 5. února 2025 dočasně zastavit veškeré příchozí mezinárodní balíky z Číny a Hongkongu. Toto opatření se může citelně dotknout řady spotřebitelů, kteří nakupují u levných prodejců typu Shein či Temu. Obě platformy jsou známé svými příznivými cenami a rychlým doručením. To je však nyní ohroženo.

Ruský letecký průmysl se chce osamostatnit. Bez Airbusu a Boeingu

Reklama
Reklama

Ruský letecký průmysl bude mít za cíl fungovat samostatně bez Západu. Chce používat místně vyrobené díly k výrobě 1000 dopravních letadel do roku 2030. Ukončí tak závislost na Boeingu a Airbusu, řekl státní inženýr Rostecu. Informovala o tom například agentura Reuters či server Simple Flying.

Reklama

Rostec je rozsáhlá státní korporace v čele s blízkým spojencem prezidenta Vladimira Putina, která zahrnuje jediného ruského výrobce civilních letadel. Její prohlášení jsou zatím nejsilnějším náznakem toho, že tamní letecký sektor vidí konfrontaci se Západem jako permanentní schizma.

Nepřísnější uvalené sankce v moderní historii si vynutily největší změny v ruské ekonomice od rozpadu Sovětského svazu v letech 1989 až 1991.

Už žádné Boeingy a Airbusy

Zahraniční letadla, především Boeing a Airbus, tvoří 95 % osobní dopravy. Sankce však znamenají, že neexistují žádné náhradní díly, tudíž žádné vyhlídky do budoucnosti.

Reklama

Agentura Reuters v srpnu uvedla, že ruské letecké společnosti, včetně státem kontrolovaného Aeroflotu, svlékají dopravní letadla. Zajišťují si tak náhradní díly, které již nemohou nakupovat v zahraničí.

Rostec, v čele se Sergejem Chemezovem, který v 80. letech spolupracoval s Putinem ve východním Německu, však vidí tuto změnu jako příležitost k vybudování silného a ​​soběstačného leteckého průmyslu.

„Zahraniční letadla vypadnou z flotily,“ uvedl Rostec v písemné odpovědi na otázky agentury Reuters o svých plánech a situaci v ruském leteckém průmyslu.

„Věříme, že tento proces je nevratný a letadla Boeing a Airbus nebudou nikdy dodána do Ruska,“ stojí v prohlášení.

Aeroflot objednal 339 letadel vyrobených v Rusku

Rostec provozuje některé z hlavních ruských průmyslových, obranných a strojírenských aktiv od doby, kdy Putin v roce 2007 podepsal dekret o založení korporace.

Ruské aerolinky nakupovaly letadla Boeing a Airbus, když se po chaosu v 90. letech snažily obnovit své flotily. Vytvořit konkurenceschopnou domácí alternativu bude obtížné.

Nicméně server Simple Flying uvádí, že vlajkový přepravce země, Aeroflot, konečně potvrdil, že se obrací na domácí trh. Zadal objednávky na 339 místně vyrobených letadel, které byly podepsány na Východním ekonomickém fóru. To se konalo od 5. do 8. září ve Vladivostoku.

Nedostatek výrobních kapacit i komponentů

Cíl postavit 1 000 dopravních letadel do roku 2030 je podle leteckého analytika Richarda Aboulafii, generálního ředitele AeroDynamic Advisory se sídlem v USA, „v podstatě nesplnitelný“.

„I když mohli získat polovodiče a další životně důležité součástky ze Západu, měli velmi vážné problémy s výrobou více než hrstky tryskáčů,“ řekl.

Ve srovnání s novým sedmiletým cílem Rusko a zbytek Sovětského svazu postavily dohromady jen asi 2000 velkých komerčních proudových letadel, dodal.

Pokud jde o moderní tryskáče, jediný ruský civilní výrobce letadel, společnost Rostec United Aircraft Corporation, je omezen nedostatkem modelů, výrobních kapacit a zahraničních komponentů.

Polovina komponent a technologií používaných v ruském leteckém průmyslu v roce 2021 pocházela ze zahraničí. Uvádí to dokument nazvaný „O strategických směrech činnosti v nových podmínkách pro období do roku 2030“, který připravila vláda a do kterého nahlédla agentura Reuters.

Rostec bude muset sehnat díly, nebo je vyrobit.

Vyrobeno v Rusku

Rusko plánuje od roku 2024 vyrábět 20 proudových letadel známých jako Superjet-New ročně a 72 nových střednětraťových MS-21 od roku 2029, počínaje šesti v roce 2024.

Rusko testuje svůj nový letoun MS-21 s motorem PD-14 domácí výroby namísto amerického PW1400G, dodávaného společností Pratt & Whitney.

MS-21 byl ruským pokusem proniknout do hlavní části trhu s tryskáči, kterému dominují Airbus a Boeing.

Bojuje však s výměnou zahraničních komponentů svého Superjetu, včetně motoru SaM-146, který byl navržen společným podnikem s francouzskou motorovou firmou Safran a již nemohl být vyráběn kvůli sankcím.

„Neočekáváme zmírnění sankcí“

UAC pokračuje ve výrobě Superjetů se SaM-146 ze skladu a chystá se dodat asi 20 dalších letounů s tímto motorem, řekl Rostec. „Budou poslední, kde se použijí naše partnerská řešení se Safranem. Pak do tohoto typu letadla nainstalujeme motory PD-8,“ dodává. Motory PD-8 se také vyrábí v Rusku.

„Od letošního roku se nespoléháme na mezinárodní spolupráci se západními zeměmi,“ řekl Rostec. „Můžeme s jistotou říci, že MS-21 s motory americké výroby nebudou dodány na ruský trh.“

Od roku 2022 do roku 2030 plánuje Rusko vyrobit 1 036 osobních letadel. To zahrnuje 142 Superjet-New a 270 MS-21, stejně jako 70 turbovrtulových Il-114, 70 střednětraťových Tu-214 a 12 širokotrupých Il-96, navržených lokálně, podle vládních dokumentů.

„Neočekáváme zmírnění sankcí a naše plány budujeme na základě stávajícího scénáře,“ řekl Rostec.

Reklama
Reklama

Sledujte nás na sítích

USA a SAE vybudují v Abú Zabí obří datové centrum pro AI

Spojené státy a Spojené arabské emiráty chystají společný projekt, který má změnit poměry v oblasti vývoje umělé inteligence. V Abú Zabí má vzniknout největší komplex datových center zaměřených na AI mimo území USA. Projekt zaštiťuje emirátská společnost G42, výpočetní kapacita areálu má dosáhnout až 5 gigawattů.

Trump tvrdí, že Indie zruší cla. Dillí jeho prohlášení brzdí

Donald Trump znovu rozvířil obchodní vody. Tvrdí, že Indie nabídla Spojeným státům obchodní dohodu bez cel. Podle něj by šlo o zásadní průlom. Dillí ale říká něco úplně jiného – dohoda zatím není a jednání pokračují.

Microsoft propustí tisíce zaměstnanců kvůli restrukturalizaci a umělé inteligenci

Microsoft oznámil masivní propouštění, které se dotkne přibližně 7 000 lidí, tedy asi tří procent všech zaměstnanců. Nejde ale jen o škrty pro úsporu nákladů. Firma chce tímto krokem zefektivnit strukturu řízení a zároveň uvolnit prostředky pro masivní investice do umělé inteligence.

Konec skrytých poplatků. Ticketmaster nyní ukazuje ceny vstupenek hned na začátku nákupu

Od tohoto týdne musí prodejci vstupenek, hotelů nebo pronájmů v USA ukazovat celkovou cenu hned při výběru. Nové nařízení americké Federální obchodní komise míří na tzv. „junk fees“ – tedy skryté poplatky, které se objevují ve vyúčtování až těsně před zaplacením. A mezi prvními reaguje i Ticketmaster.

Spojené státy a Čína se dohodly na snížení cel, akcie prudce rostou

Trhy vítají průlom v americko-čínských obchodních vztazích. Obě země v pondělí oznámily dohodu o výrazném snížení cel, která okamžitě rozpoutala optimismus na burzách. Index S&P 500 zamířil k nejvyšším hodnotám od začátku března a akcie technologických firem a čipových výrobců vystřelily vzhůru.

Bill Gates urychlí rozpuštění nadace. Musk prý „zabíjí chudé děti“

Bill Gates chce během následujících 20 let rozdat téměř celý svůj majetek. Do roku 2045 plánuje nadaci Gates Foundation uzavřít a do té doby investovat 200 miliard dolarů do globálního zdraví, vzdělávání a výživy. Rozhodnutí oznámil ve chvíli, kdy světová pomoc trpí drastickými škrty.

Fed dál drží sazby, zvyšuje se ale riziko stagflace

Federální rezervní systém ve středu ponechal základní sazbu beze změny – dál platí pásmo 4,25 až 4,5 procenta, kde se drží už od prosince minulého roku. V pozadí ale sílí obavy z nejistého směru, kterým se americká ekonomika může vydat. Rostou tlaky na ceny a zároveň slábne jistota ohledně dalšího růstu.

Americký obchodní deficit vystřelil na rekordní hodnotu

Spojené státy v březnu zaznamenaly rekordní obchodní deficit ve výši 140,5 miliardy dolarů. Firmy i domácnosti se snažily předzásobit před zavedením nových cel prezidenta Donalda Trumpa. Prudce tak narostl dovoz, především spotřebního zboží a léčiv.

Kdo je Greg Abel, muž, který převezme otěže impéria po Buffettovi

Warren Buffett se po více než šedesáti letech vzdává vedení společnosti Berkshire Hathaway. Do čela konglomerátu usedne Kanaďan Greg Abel, který firmu zná víc než důvěrně. Oficiálně se stane generálním ředitelem 1. ledna 2026.

Trump obrátil, šéfa Fedu Powella neodvolá

Donald Trump ustoupil od výhružek a oznámil, že šéfa americké centrální banky Jeroma Powella do konce jeho mandátu neodvolá. Přesto na něj dál tlačí, aby snížil úrokové sazby. Podle něj by tím pomohl americké ekonomice i jeho vlastní administrativě.

NEJNOVĚJŠÍ

USA a SAE vybudují v Abú Zabí obří datové centrum pro AI

Spojené státy a Spojené arabské emiráty chystají společný projekt, který má změnit poměry v oblasti vývoje umělé inteligence. V Abú Zabí má vzniknout největší komplex datových center zaměřených na AI mimo území USA. Projekt zaštiťuje emirátská společnost G42, výpočetní kapacita areálu má dosáhnout až 5 gigawattů.

Trump tvrdí, že Indie zruší cla. Dillí jeho prohlášení brzdí

Donald Trump znovu rozvířil obchodní vody. Tvrdí, že Indie nabídla Spojeným státům obchodní dohodu bez cel. Podle něj by šlo o zásadní průlom. Dillí ale říká něco úplně jiného – dohoda zatím není a jednání pokračují.

Microsoft propustí tisíce zaměstnanců kvůli restrukturalizaci a umělé inteligenci

Microsoft oznámil masivní propouštění, které se dotkne přibližně 7 000 lidí, tedy asi tří procent všech zaměstnanců. Nejde ale jen o škrty pro úsporu nákladů. Firma chce tímto krokem zefektivnit strukturu řízení a zároveň uvolnit prostředky pro masivní investice do umělé inteligence.

Konec skrytých poplatků. Ticketmaster nyní ukazuje ceny vstupenek hned na začátku nákupu

Od tohoto týdne musí prodejci vstupenek, hotelů nebo pronájmů v USA ukazovat celkovou cenu hned při výběru. Nové nařízení americké Federální obchodní komise míří na tzv. „junk fees“ – tedy skryté poplatky, které se objevují ve vyúčtování až těsně před zaplacením. A mezi prvními reaguje i Ticketmaster.

Spojené státy a Čína se dohodly na snížení cel, akcie prudce rostou

Trhy vítají průlom v americko-čínských obchodních vztazích. Obě země v pondělí oznámily dohodu o výrazném snížení cel, která okamžitě rozpoutala optimismus na burzách. Index S&P 500 zamířil k nejvyšším hodnotám od začátku března a akcie technologických firem a čipových výrobců vystřelily vzhůru.
Reklama
Reklama
Reklama