26.3 C
Czech
Čtvrtek 21. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Západní sankce katastrofálně ochromují ruskou ekonomiku, uvádí studie

Západní sankce mají mnohem větší dopad na ruskou ekonomiku, než Kreml přiznává. Nad vodou jej drží pouze export plynu a ropy. Sankce však ruskou ekonomiku ochromily a z ekonomického zpomalení pro Rusko neexistuje žádná cesta, pokud bude Západ a USA dál zemi držet pod tlakem sankcí, uvádějí vědci. Napsal o tom web Business Insider a Euronews.

Válka na Ukrajině vstoupila do pátého měsíce. Západní sankce zatěžují ruskou ekonomiku. Hrubý domácí produkt (HDP) v zemi se propadá. Úplné oživení ekonomiky v Rusku je nyní těžké si představit. S takovými výsledky přišli vědci z americké Univerzity Yale ve své nové studii. Informoval o tom Business Insider.

Nejvíce ruské ekonomice uškodilo stažení více než tisícovky zahraničních společností z různých odvětvích. Ty podle expertů představovaly asi 40 % HDP Ruska. Jejich hromadný odchod vrátil ruskou ekonomiku o tři dekády do minulosti, přičemž se minimálně do ukončení války na Ukrajině nevrátí.

Oficiální údaje pocházející od Kremlu nejsou podle výzkumu pravdivé. Jakýkoli projev síly nebo odolnosti ze strany Moskvy není přesným odrazem toho, co se v zemi ve skutečnosti odehrává.

„Z naší analýzy je jasné, že ústup firem a sankce katastrofálně ochromují ruskou ekonomiku,“ napsali autoři práce.

Žádná cesta z ekonomického zapomnění

Západní sankce vedly ke kolapsu ruského exportu a importu, píší na Euronews. Proto se v Rusku zastavila domácí výroba závislá na dovozu napříč všemi průmyslovými odvětvími.

„Navzdory Putinovým iluzím o soběstačnosti se ruská domácí výroba bez schopnosti nahradit ztracené podniky, produkty a talenty úplně zastavila. To vedlo k prudce rostoucím cenám a úzkosti spotřebitelů,“ pokračují vědci.

Rusko držel nad vodou export energií, který tvoří 60 % jeho příjmů a je tak pro něj podle studie mnohem důležitější než pro zbytek světa. Rusko využívá současné situace a škrtí dodávky plynovodem Nord Stream 1, aby vytvářelo politický tlak a zvýšilo zisky za dodávky zemního plynu.

Tržby z ropy letos Rusku vzrostly o 50 %. Moskva zvýšila export do Číny a Indie, což jí společně s vysokou cenou pomohlo i přesto, že Spojené státy dovoz ruské ropy zakázaly a Evropa jej omezila.

Vědci studii uzavírají se slovy, že válčící stát má jen malou naději na oživení ekonomiky. Dokud bude Západ a USA vytvářet na Rusko sankční nátlak, neexistuje pro něj žádná cesta z ekonomického zapomnění.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.