Zakladatelka kdysi slibné firmy Theranos Elizabeth Holmesová neuspěla se svým odvoláním proti rozsudku za rozsáhlý podvod na investorech. Odvolací soud potvrdil jak její jedenáctiletý trest, tak odsouzení za uvádění nepravdivých informací o převratné technologii testování krve. Zároveň stvrdil i trest pro jejího někdejšího partnera Rameshe „Sunnyho“ Balwaniho, čímž definitivně završil jednu z největších afér v historii Silicon Valley.
Holmes, která je matkou dvou malých dětí, nastoupila do vězení v květnu 2023. Veřejnost se teď dozvěděla, že federální soud zamítl její odvolání a potvrdil odsouzení za podvod. Tříčlenný senát 9. obvodního odvolacího soudu USA v San Francisku shledal, že Holmes „nepředložila dostatečné důkazy o soudních pochybeních“. Podobně dopadl i Balwani, kterému bylo také původní rozhodnutí potvrzeno.
Elizabeth Holmes, the disgraced founder of startup Theranos, will remain in prison after losing a bid to overturn her fraud conviction https://t.co/A807qcDbWy
— NBC New York (@NBCNewYork) February 24, 2025
Holmes a Balwani se ve svých samostatných soudních líčeních z roku 2022 bránili, že byly chybně připuštěny či zamítnuty některé svědecké výpovědi. Soudkyně Jacqueline Nguyen ale jejich námitky smetla ze stolu s tím, že nebyla prokázána žádná vážná porušení. Uvádí to i rozsudek o 54 stranách, ve kterém stojí, že argumenty obou odsouzených jsou neodůvodněné.
Vzestup a pád společnosti Theranos
Jméno Elizabeth Holmes dlouho rezonovalo v Silicon Valley, kde ji mnozí považovali za „nového Steva Jobsw“. Jako devatenáctiletá studentka založila v roce 2003 společnost Theranos s vizí revoluční technologie na testování krve z pouhé kapky. Ta přilákala ohromné investice – téměř miliardu dolarů – od takových veličin, jako jsou Larry Ellison nebo Rupert Murdoch. Ve skutečnosti však Theranos postrádal fungující produkt, a podle soudu šlo o „přelud“, který Holmes a Balwani roky prodávali investorům.
Podvod vyplul na povrch zhruba v roce 2015, kdy investigativní reportáž deníku The Wall Street Journal odhalila, že skutečná technologie společnosti Theranos není spolehlivá a může být i riziková pro pacienty. Po následné prověrce regulačních úřadů se ukázalo, že firma nemá v ruce nic z toho, co slibovala, což vedlo k jejímu krachu. Investoři včetně Betsy DeVos nebo rodiny Waltonových tak přišli o značné finanční částky.
Škody ve výši stovek milionů dolarů
Holmesová dostala jedenáct let za mřížemi, Balwani ještě o necelé dva roky déle, a oba musí společně uhradit škody ve výši 452 milionů dolarů. Součástí této sumy je například 125 milionů dolarů pro Ruperta Murdocha. Tato kauza se široce dotkla vlivných osobností.
Příběh Elizabeth Holmes a Theranosu se stal inspirací pro řadu knih, dokumentů i televizních pořadů. Zatímco Holmes si odpykává svůj trest, případ dál zůstává varováním pro celý technologický sektor: i velké vize musí stát na reálných základech a opravdové zodpovědnosti vůči investorům i veřejnosti.