KauzyApple se v soudní síni postaví proti společnosti Epic Games. Rozsudek rozhodne...

Apple se v soudní síni postaví proti společnosti Epic Games. Rozsudek rozhodne o budoucnosti mobilních aplikací

Reklama

Společnost Apple se před soudem potká s firmou Epic Games, tvůrcem slavné hry Fortnite. V pondělí začne třítýdenní proces, který může rozhodnout o budoucnosti mobilních aplikací. Epic Games totiž viní Apple ze zneužití monopolu, kvůli poplatku účtovanému vývojářům za možnost umístit svou aplikaci na AppStore. Když se „utlačující“ pravidla snažili programátoři obejít, vyhodil Apple jejich hru ze svého virtuálního obchodu. Informovalo o tom například BBC.

Protože nebyla firma Epic Games s pravidly AppStore spokojená, rozhodla se je minulé léto obejít. Tím, že do své aplikace Fornite nainstalovala vlastní možnost plateb, které obcházely Apple, vydělala si víc peněz. Většina aplikací totiž musí technologickému gigantovi platit až 30procentní poplatek za to, že platformu využívají. Stržený je při zakoupení aplikace novým uživatelem. Jenže společnost Apple si nenechala takové porušení předpisů líbit a Epic Games vstup na App Store zakázala. Jejich aplikaci tak přes něj už není možné stáhnout, ani updatovat.

Vypadalo to ale, že na přesně takový krok vývojáři čekali. Obratem totiž společnost Apple zažalovali a své rozhodnutí ještě zdůraznili předem připraveným videem. V něm přirovnávají poplatky v AppStore ke známému románu George Orwella 1984. Svá obvinění zakládají na porušení anti-monopolního zákonu.

Ve Spojených státech amerických není ilegální monopol mít, podnikatelé ho ale nemohou používat proti narušení volné soutěže. Apple, ale také například Google, pak dle Epic Games vývojáře zneužívají. Podobná obvinění v minulosti uvedly také aplikace jako Spotify, Match či Tile. Na telefonech Android sice můžou programátoři Google Play obejít, tímto způsobem si však hru stejně dostatek uživatelů nestáhne.

Epic Games nejde jen o vyšší výdělek. Rozsudek sporu s Apple může změnit fungování telefonů

Společnost Apple se však proti stížnostem ohrazuje. Dle nich totiž AppStore vynalezla, a tak si s ním jako soukromá organizace může „dělat, co chce“. Zároveň upozorňuje, že poplatek 30 procent používají i jiné firmy jako Microsoft, Steam, PlayStation, Xbox či Nintendo. Jde tak dle ní o standardní vstup na pole gamingu.

Také dodává, že okolo 80 procent vývojářů na AppStoru nic neplatí, právě proto, aby byl umožněn vstup také menším značkám. „Nemyslím si, že je Apple v dobré pozici. Risk je poměrně vysoký, protože pokud prohraje, změnilo by to celý obchodní systém AppStoru,“ zhodnotil pro BBC technologický bloger John Gruber.

Pokud by technologický gigant spor prohrál, musel by se vzdát vlády nad distribucí aplikací. Telefony by pak mohly fungovat jako dnešní počítače a uživatelé by si na ně aplikace mohli volně stahovat. Jedná se tak o zásadnější otázku, zda by měly být současné smartphony volně přístupné jako tradiční počítače. Nebo zda by je i nadále měly řídit firmy jako Google a Apple. Z toho důvodu se soudu zúčastní také zástupci Facebooku a Microsoftu.

Svědčit bude poprvé také šéf Apple Tim Cook. Soud pak symbolicky proběhne po pátečním rozhodnutí Evropské unie, oznamující, že stejná firma porušila její antimonopolní pravidla. Podobně byl Apple minulý měsíc sankcionován Ruskem, vlastní investigaci provádí také Velká Británie.

Doporučujeme

Toy Story 5 trhá rekordy série

Návrat Woodyho, Buzze Rakeťáka a Jessie se Disney vyplatil. Toy Story 5 zaznamenal nejlepší premiérový víkend v historii celé série a během několika dnů utržil po celém světě přes 300 milionů dolarů. Animovaný hit tak potvrdil, že slavná značka má i po třech dekádách stále silnou fanouškovskou základnu.

Moschino jmenovalo nové kreativní ředitele

Italská značka Moschino mění kreativní vedení. Do čela nastupují Loris Messina a Simone Rizzo, zakladatelé milánské značky Sunnei. Jejich úkolem bude navázat na výrazný odkaz módního domu a zároveň pomoci značce v období, kdy její mateřská skupina řeší tlak na výkon i další rozvoj.

Soukromé kluby znovu dobývají velká města

Soukromé členské kluby zažívají v Londýně a New Yorku novou vlnu zájmu. Zatímco běžné bary, hospody a noční podniky bojují s drahým provozem i opatrnějšími zákazníky, lidé s vyššími příjmy platí tisíce dolarů a liber ročně za přístup do prostor, kde mají najít klid, kontakty, prestiž a pocit sounáležitosti.

Zemědělství na americkém Jihu slábne. Dotace na tradiční plodiny budí pochybnosti

Zemědělství na americkém Jihu prochází dlouhodobou změnou, která se už nedá vysvětlit jen ústupem bavlny. Za posledních sto let klesla sklizená plocha všech plodin v jižních státech o 31,9 milionu akrů, tedy o 38 procent. Ve zbytku Spojených států byl pokles mnohem mírnější, jen 10,3 milionu akrů, tedy čtyři procenta.

NBA Europe se blíží startu

NBA chce v příštích měsících začít oznamovat vítězné uchazeče o licence pro novou evropskou soutěž. Projekt označovaný jako NBA Europe má podle aktuálního plánu odstartovat v říjnu 2027, tedy na začátku sezony 2027/28. Záměr počítá se šestnácti týmy, z nichž dvanáct má mít stálé místo.

Hollister míří s Targetem na koleje

Hollister se poprvé pouští do domácího vybavení. Značka patřící pod Abercrombie & Fitch se spojila s americkým řetězcem Target a 28. června uvede kolekci zaměřenou na studenty, kteří si zařizují pokoje a vysokoškolské koleje. Partnerství dostalo název The Hollister Collection at Target a nabídne téměř 60 položek od lůžkovin přes dekorace až po domácí oblečení.

Amazon ukončil spolupráci na filmu o spoluzakladateli OpenAI Samu Altmanovi

Amazon MGM Studios ukončilo spolupráci na filmu o Samu Altmanovi, který zachycuje jednu z největších krizí v historii OpenAI. Rozhodnutí přichází v době, kdy Amazon výrazně prohlubuje své obchodní vztahy s firmou stojící za ChatGPT.

Letecká doprava na Blízkém východě se vrací k normálu

Po měsících narušení způsobených válkou mezi Íránem a USA se letecká doprava v Perském zálivu postupně vrací do běžného provozu. Největší aerolinky regionu obnovují spojení a počet letů se blíží úrovni před začátkem konfliktu.

Analytici očekávají přebytek ropy a další tlak na ceny

Ropný trh se po měsících napětí začíná připravovat na opačný problém. Zatímco válka mezi Íránem a Spojenými státy vyvolala obavy z nedostatku surovin, nyní sílí očekávání, že trh může během příštího roku zaplavit přebytek. Naznačují to nové odhady energetických institucí i vývoj cen.

Fed ponechal sazby beze změny, nový šéf Warsh mění způsob komunikace

Americká centrální banka nechala základní úrokovou sazbu v pásmu 3,5 až 3,75 procenta. První jednání pod vedením nového šéfa Kevina Warshe ale přineslo výraznou změnu stylu i výhledu měnové politiky. Část představitelů Fedu nyní dokonce počítá se zvýšením sazeb ještě letos.

SpaceX navýšil výnos z rekordního IPO na 85,7 miliardy dolarů

Vstup SpaceX na burzu přitáhl mimořádný zájem investorů. Silná poptávka umožnila navýšit objem prodaných akcií a posunout historicky největší IPO ještě o úroveň výš. Společnost tak získala další kapitál pro ambiciózní projekty, které mají ovlivnit kosmický průmysl i rozvoj umělé inteligence.

Fox kupuje Roku za 22 miliard dolarů

Fox oznámil převzetí streamovací platformy Roku v transakci za přibližně 22 miliard dolarů. Obchod výrazně rozšiřuje dosah mediální skupiny v online distribuci obsahu a přináší jí přístup k více než 100 milionům domácností. V době, kdy diváci stále častěji opouštějí tradiční televizní vysílání, jde o jednu z nejvýznamnějších transakcí v mediálním sektoru letošního roku.

Akcie rostou a ropa padá, USA se dohodly s Íránem

Světové trhy reagovaly pozitivně na oznámení rámcové dohody mezi Spojenými státy a Íránem. Cena ropy prudce klesla, akcie zamířily vzhůru a investoři začali sázet na klidnější vývoj na Blízkém východě. Přesto zůstává řada otazníků a návrat k normálu nemusí být rychlý.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama