25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Nedostatek potravin v Severní Koreji: Kim Čong-un nařídil zásadní transformaci zemědělství

Severokorejský vůdce Kim Čong-un vyzval vládní úředníky, aby provedli „zásadní transformaci“ zemědělské výroby. Uvedla to v úterý státní média. Panují obavy, že nedostatek potravin v zemi se prohlubuje.

Ceny těstovin stoupají. Na vině je sucho v Kanadě

Milovníci těstovin se musí připravit na to, že zaplatí za své oblíbené jídlo ještě vyšší ceny. Sucho v Kanadě a špatné počasí v Evropě poškozují úrodu tvrdé pšenice a snižují zásoby dostupné pro mlynáře a potravinářské společnosti. Informovala o tom agentura Reuters či The Business Standard.

Italská vláda svolala v květnu krizové zasedání, protože ceny základních potravin vyskočily o více než dvojnásobek národní míry inflace. Celosvětová produkce tvrdé pšenice dosáhla minima za 22 let, informovala agentura Reuters. Slavní italští výrobci těstovin se tak kvůli své hlavní složce museli obrátit na neobvyklé dodavatele, jako je Turecko.

Společnost Continental Noodles v Torontu zjistila, že nastaly potíže, když cena 20kilogramového pytle semolinové mouky vzrostla během několika červencových týdnů o 24 % na 26 kanadských dolarů (19,15 dolaru).

Rodinná společnost Continental, která prodává fettuccine a ravioli společnosti Whole Foods a široké veřejnosti, také platí více za rajčata použitá v omáčce po neúspěšně nízké úrodě ve Španělsku a Indii.

Jeden z vlastníků Continentalu, Vincent Liberatore, se obává, že ceny dále porostou. Sklizeň zemědělců v Kanadě, největším vývozci, je zdevastovaná suchem. Řekl, že společnost bude absorbovat náklady tak dlouho, jak to bude možné. Ale není jisté, o kolik více zaplatí spotřebitelé.

„Největším stresem pro nás majitele firem je teď neznámo. Horská dráha nahoru a dolů,“ řekl Liberatore.

Maloobchodní ceny těstovin vzrostly letos v Evropě o 12 % a ve Spojených státech o 8 %, uvádí společnost Nielsen pro průzkum trhu. Ceny další základní suroviny, rýže, také prudce vzrostly po omezení exportu v Indii.

Mezinárodní rada pro obilniny předpovídá v letech 2023/24 celosvětovou produkci na minimu za 22 let, což tlačí světové zásoby na nejnižší hodnotu za tři desetiletí.

Suchá Kanada

Kanada představuje přibližně polovinu celosvětového obchodu s tvrdou pšenicí, ale letošní sklizeň se zdá být druhou nejmenší sklizní v zemi za posledních 12 let. Očekává se, že kanadští farmáři letos vyprodukují 4,3 milionu metrických tun, uvedl v úterý Statistics Canada.

Očekává se také, že Spojené státy sklidí menší úrodu kvůli suchu, zatímco sucho snížilo produkci i ve Španělsku a nepříznivé počasí způsobilo smíšenou kvalitu v Itálii a Francii.

Zhoršující se zásoby vyhnaly cenový benchmark futures Euronext na šestiměsíční maximum na začátku srpna. Nárůst vedl hlavního dovozce Alžírsko k tomu, že začátkem srpna zrušil výběrové řízení na tvrdou pšenici. Hlavní dovozce tento týden vyhlásil nové výběrové řízení.

Turecko jako nový vývozce

V Itálii, která se spoléhá na dovoz jako doplněk domácích plodin, se některé firmy obracejí k novým zdrojům dodávek. Turecko se ukázalo jako překvapivý vývozce tvrdé pšenice, píše The Business Standard.

Odhady trhu uvádějí, že turecký export v letošní sezóně dosáhl 300 000 metrických tun, přičemž většina směřovala do Itálie.

Obchodníci uvedli, že Turecko využívá úrodu a vysoké zásoby, aby zvrátilo svou obvyklou roli dovozce. Všeobecně se očekává, že její vývoz dosáhne 500 000 tun a možná 1 milionu v závislosti na schválení vývozu vládou.

Turecké exporty zchladily středomořské a severoamerické ceny. Ty ale znovu porostou, až Turecko za měsíc nebo dva vyčerpá zásoby, řekl Philip Werle, partner španělské Northstar Brokerage.

Krátkodobou úlevu od dodávek přineslo také Rusko, které podle údajů o dovozu z EU od července do Evropské unie odeslalo přes 100 000 tun.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.