18.7 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Pokuta a odškodnění pasažérů: Qantas souhlasí s vyplacením 120 milionů dolarů kvůli „letům duchů“

Letecká společnost Qantas Airways souhlasila s tím, že zaplatí rekordní pokutu 100 milionů australských dolarů a 20 milionů dolarů jako odškodnění pro cestující, aby urovnala soudní spor týkající se letenek, které prodávala na zrušené lety.

Vedení British Airways zastavilo lety do Hongkongu. Část posádky tam musela zůstat v karanténě

Letecká společnost British Airways se o víkendu rozhodla pozastavit lety do Hongkongu poté, co muselo více členů posádky zůstat v tamní karanténě. Kvůli přísným pravidlům musí ve vládou zřízeném centru izolaci podstoupit i naočkovaní lidé bez příznaků a s negativním testem. Státy po celém světě zavádějí nové restrikce kvůli šíření nové varianty koronaviru omikron. Uvedl to server BBC a Sky News.

Lety do Hongkongu zastavila o víkendu letecká společnost British Airways, aby mohla „prozkoumat operační požadavky této trasy“. Jeden člen posádky měl totiž pozitivní test na koronavirus, do karantény však museli všichni, se kterými měl bližší kontakt. Podobná situace se odehrála před týdnem, členové předchozí skupiny už se ale vrátili zpět do Velké Británie.

Není jasné, jak dlouho ponechá společnost lety přerušené, na stránkách je však znovu nabízí od 4. prosince. Situaci komplikuje šíření nové varianty koronaviru zvané omikron. Podle vědců je nakažlivější než všechny předchozí. Nejsou si ale zatím jistí, do jaké míry proti ní funguje očkování. Státy proto zakázaly lety z jižní Afriky, odkud se nová mutace začala šířit. Zavádějí také různá nová opatření. Uvedl to server BBC.

„Naší posádce, která se momentálně nachází v Hongkongu v karanténě, nabízíme podporu,“ okomentovala zastavení letů společnost British Airway. „Omlouváme se všem zákazníkům, kterým jsme narušili plány, brzy jim poskytneme jiné možnosti,“ dodala rovněž.

Hongkong má jedny z nejpřísnějších restrikcí na světě, praktikuje totiž takzvanou „zero-Covid“ politiku. Karanténu musí ve státem zřízených centrech podstoupit i naočkovaní lidé nebo ti, kterým testy vycházejí negativně. Pokud cestující přiletí z rizikové země, musí v izolaci strávit 21 dní, a to i přes prokázání dokončeného očkování.

Pandemie bude letos turistický sektor stát asi bilion dolarů

Kvůli variantě omikron pak budou muset v Hongkongu lidé strávit v karanténě deset dní, pokud se dostanou do kontaktu s někým, kdo novou mutaci přenášel. Přísnější opatření zavedla ale také například Velká Británie.

Všichni cestovatelé budou muset od úterý podstoupit PCR test a izolovat se, dokud neobdrží negativní výsledek. Vstup do země cizincům zcela zakázalo například Japonsko nebo Izrael.

Letecká společnost British Airway zastavila lety také do šesti jihoafrických států, tedy Jihoafrické republiky, Namibie, Zimbabwe, Botswany, Lesotha a Eswatini. Cestující z těchto zemí nemají povolený vstup do země, pokud neprokáží občanství nebo rezidenci ve Velké Británii či Irsku. Podle serveru Financial Times pak bude letos pandemie a s ní spojené restrikce stát turistický sektor přibližně 1 bilion dolarů.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ