17.4 C
Czech
Úterý 26. září 2023

Společnost Mastercard v USA zakázala nákupy konopí pomocí svých debetních karet

Mastercard požaduje, aby americké obchody s konopím přestaly přijímat debetní karty. Uvedla, že společnosti zabývající se finančními platbami musí přestat umožňovat americkým zákazníkům nakupovat legální marihuanu v obchodech pomocí jejích debetních karet.

Bohatství ruských miliardářů roste navzdory sankcím. Forbes Russia zveřejnil žebříček nejbohatších

Nejbohatší lidé Ruska přidali za poslední rok ke svému bohatství 152 miliard dolarů. Od ztrát, které zažili těsně po začátku války na Ukrajině, se jim podařilo odrazit také díky vysokým cenám přírodních zdrojů, uvedl Forbes Russia. Informovala o tom agentura Reuters nebo The Business Standard.

Rusko má na seznamu 110 oficiálních miliardářů, což je podle ruského vydání Forbesu o 22 více než v loňském roce. Jejich majetek podle agentury Reuters vzrostl na 505 miliard dolarů z 353 miliard dolarů.

Seznam by byl delší, kdyby se pět miliardářů nevzdalo svého ruského občanství, uvedl Forbes. Patří mezi ně zakladatel DST Global Jurij Milner, zakladatel Revolut Nikolay Storonsky, zakladatel Freedom Finance Timur Turlov a spoluzakladatelé JetBrains Sergej Dmitriev a Valentin Kipjatkov.

„Loňské výsledky ratingu ovlivnily i apokalyptické předpovědi o ruské ekonomice,“ uvedl Forbes s tím, že celkový majetek ruských miliardářů činil v roce 2021, tedy před vypuknutím války, 606 miliard dolarů.

Propad ruské ekonomiky není tak hluboký

Poté, co ruská vojska zaútočila 24. února loňského roku v na Ukrajinu, Západ uvalil na ruskou ekonomiku – a některé z jejích nejbohatších lidí – nejpřísnější sankce v moderní historii ve snaze potrestat Rusko a omezit financování války.

Putin řekl, že Západ se snaží zničit Rusko a opakovaně vychvaloval selhání západních sankcí v destrukci ruské ekonomiky i v zabránění přílivu luxusního zboží i základních součástek do země.

Ruská ekonomika se v roce 2022 pod tlakem západních sankcí propadla o 2,1 %. Ale dokázala prodat ropu, kovy a další přírodní zdroje na globální trhy, zejména do Číny, Indie a na Blízký východ.

Mezinárodní měnový fond tento měsíc zvýšil svou prognózu růstu Ruska v roce 2023 na 0,7 % z 0,3 %. Zároveň ale snížil svou prognózu pro rok 2024 na 1,3 % z 2,1 %, informuje agentura Reuters. Také očekává, že nedostatek pracovních sil a exodus západních společností poškodí ekonomiku země.

Cena uralské ropy, která je mízou ruské ekonomiky, dosahovala v roce 2022 v průměru 76,09 USD za barel, oproti 69 USD v roce 2021. Ceny hnojiv byly podle The Business Standard loni také vysoké.

Ruští oligarchové na žebříčku nejbohatších

Andrei Melničenko, který vydělal jmění na hnojivech, byl Forbesem uveden jako nejbohatší muž Ruska s odhadovaným majetkem 25,2 miliardy dolarů. To je více než dvojnásobek jeho odhadovaného majetku v loňském roce. Melničenko nebyl k zastižení pro okamžitý komentář k žebříčku Forbes.

Vladimir Potanin, prezident a největší akcionář společnosti Nornickel (největšího světového výrobce palladia a rafinovaného niklu) byl vyhodnocen jako druhý nejbohatší člověk v Rusku. Jeho majetek činí 23,7 miliardy dolarů.

Vladimir Lisin, který ovládá ocelářskou společnost NLMK a byl loni hodnocen jako nejbohatší muž Ruska, se umístil na třetím místě seznamu Forbes Russia s majetkem 22,1 miliardy dolarů.

Mnoho ruských miliardářů považuje západní sankce za neohrabaný či dokonce rasistický nástroj.

Bohatí díky privatizačním dohodám

Když se rozpadl Sovětský svaz, malá skupina magnátů známých jako oligarchové přesvědčila tehdejšího prezidenta Borise Jelcina, aby jim dal kontrolu nad některými z největších ropných a kovodělných společností na světě.

Privatizační dohody často vyšvihly magnáty do ligy superbohatých světa. Ale za Putina byli někteří původní oligarchové, jako Michail Chodorkovskij a Boris Berezovskij, zbaveni majetku. Ten skončil pod vlivem státních společností, často řízených bývalými špiony.

Mezi nová ruská jména na seznamu Forbes patří miliardáři, kteří vydělali své peníze na občerstvení, supermarketech, chemikáliích, budovách a léčivech. To naznačuje, že ruská domácí poptávka zůstala navzdory sankcím silná.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

1 komentář

Comments are closed.