21.9 C
Czech
Čtvrtek 25. července 2024

Jerome Powell: Zvýšená inflace není jediným rizikem, kterému čelíme

Federální rezervní systém pokračuje v hledání křehké rovnováhy mezi podporou hospodářského růstu a řízením inflace. Nedávná prohlášení představitelů Fedu osvětlují jejich opatrný přístup. Navzdory solidnímu tempu expanze americké ekonomiky přetrvávají obavy o dosažení cílů v oblasti zaměstnanosti a inflace.

Bojkot McDonald’s, KFC a dalších značek v arabských zemích. Důvodem je válka v Gaze

Egypt, Jordánsko, Kuvajt, ale i Indonésie nebo Maroko. Napříč muslimskými zeměmi se šíří bojkot západních značek. Netýká se jen řetězců rychlého občerstvení, ale například i pracích prostředků. Informovala o tom agentura Reuters či Al-Jazeera.

V Káhiře uklízí zaměstnanec stoly v prázdné restauraci McDonald’s. Pobočky dalších západních řetězců rychlého občerstvení v egyptské metropoli také vypadají opuštěné. Všechny zasáhla do značné míry spontánní bojkotová kampaň na místní úrovni. Důvodem je izraelská vojenská ofenziva v pásmu Gazy.

Západní značky pociťují dopad v Egyptě a Jordánsku. Existují náznaky, že se kampaň šíří v některých dalších arabských zemích včetně Kuvajtu a Maroka. Účast v jednotlivých zemích je nerovnoměrná, pouze malé dopady byly pozorovány v Saúdské Arábii a Spojených arabských emirátech.

Některé společnosti, na které je kampaň zaměřena, jsou vnímány jako společnosti, které zaujaly proizraelské postoje. Jiné mají údajně finanční vazby na Izrael nebo tam investují.

V Egyptě tržby klesly o 70 procent

Výzvy k bojkotu šířené na sociálních sítích se rozšířily o desítky společností a produktů, což přimělo nakupující přejít k místním alternativám.

V Egyptě, kde je kvůli bezpečnostním omezením malá šance, že lidé vyjdou do ulic, někteří považují bojkot za nejlepší nebo jediný způsob, jak vyjádřit svůj názor.

„Cítím, že i když vím, že to nebude mít masivní dopad na válku, pak je to to nejmenší, co můžeme jako občané různých národů udělat, abychom neměli pocit, že máme ruce od krve,“ cituje agentura Reuters Rehama Hameda (31) z Káhiry. Ten bojkotuje americké řetězce rychlého občerstvení a některé čisticí prostředky.

Zaměstnanec korporátních kanceláří McDonald’s v Egyptě, který si nepřál být jmenován, uvedl, že říjnové a listopadové tržby egyptské franšízy klesly nejméně o 70 procent ve srovnání se stejnými měsíci loňského roku.

Lidé kupují raději místní značky

Indonésané začali McDonald’s a další podniky bojkotovat v polovině října poté, co McDonald’s Israel na sociálních sítích oznámil, že během války s Hamasem rozdal izraelské armádě tisíce jídel zdarma, píše server Al-Jazeera.

V Jordánsku zastánci bojkotu někdy vstupují do poboček McDonald’s a Starbucks, aby přesvědčili vzácné zákazníky, ať se k bojkotu přidají. Objevila se videa, na kterých to vypadá, že izraelští vojáci perou oblečení ve známých značkách pracích prostředků. Diváci jsou vyzýváni k jejich bojkotu.

„Nikdo tyto produkty nekupuje,“ řekl Ahmad al-Zaro, pokladní ve velkém supermarketu v hlavním městě Ammánu. Zákazníci si prý místo nich vybírají místní značky.

V Kuwait City v úterý večer při prohlídce sedmi poboček Starbucks, McDonald’s a KFC byly všechny téměř prázdné. V Rabatu, hlavním městě Maroka, pracovník pobočky Starbucks říká, že počet zákazníků tento týden výrazně klesl. Žádná přesná čísla ovšem neuvedl.

McDonald’s i Starbucks se hájí. Franšízy patří místním

Společnost McDonald’s ve svém prohlášení minulý měsíc uvedla, že byla „zděšena“ dezinformacemi ohledně jejího postoje ke konfliktu a že její dveře jsou otevřené všem. Egyptská franšíza zdůraznila své egyptské vlastnictví a přislíbila 20 milionů egyptských liber (650 000 dolarů) na pomoc Gaze.

Zatímco McDonald’s je synonymem pro Spojené státy, většinu jeho restaurací po celém světě vlastní místní. Majitelé franšíz v mnoha muslimských zemích vyjádřili podporu Palestincům a přislíbili peníze na podporu úsilí o pomoc v Gaze.

Společnost Starbucks se na žádost o komentář odvolala na prohlášení na svých webových stránkách o svých operacích na Blízkém východě, které bylo aktualizováno v říjnu. V něm stojí, že společnost je nepolitická organizace a odmítlo fámy, že poskytuje podporu izraelské vládě nebo armádě.

Sledujte nás na sítích

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.

NEJNOVĚJŠÍ

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.