21.1 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Toyota pozastavila prodej modelu Yaris v Thajsku po problému s bezpečnostními testy

Japonská automobilka Toyota Motor Corp zastavila prodej a dodávky svého Yarisu Ativ v Thajsku poté, co její dceřiná společnost Daihatsu zmanipulovala část dveří v bezpečnostních testech při bočním nárazu. Informovala o tom agentura Reuters či Bangkok Post.

Problém mohl nastat kvůli tlaku na Daihatsu, aby zkrátilo dobu vývoje Ativu, řekl na tiskové konferenci v Bangkoku Masahiko Maeda, generální ředitel Toyoty pro Asii. Vozidla, která zákazníci aktuálně používají, jsou bezpečná, dodal.

Toyota spolupracuje s thajskou vládou na obnovení prodeje modelu, který se vyráběl v továrně Toyota Gateway v provincii Chachoengsao. Mezitím probíhá další vyšetřování. Thajsko je čtvrtým největším globálním centrem Toyoty podle objemu výroby po Japonsku, USA a Číně. Loni v zemi vyrobila zhruba 659 000 vozů, včetně modelů své luxusní značky Lexus, uvádí Bangkok Post.

„Kdyby vývoj probíhal za vhodných podmínek, k tomuto druhu problému by samozřejmě nedošlo,“ řekl Maeda. „Myslím si, že skutečnost, že se to stalo, znamená, že na místě vývoje byl určitý tlak,“ řekl s tím, že relativně velká velikost vozidla mohla představovat pro Daihatsu výzvu. Specializuje se totiž na výrobu malých vozů.

Problém se týkal převážně modelu Yaris Ativ

Toyota a Daihatsu minulý měsíc zveřejnily, že zkoumají, jak byla část dveří v testech bezpečnosti při bočním nárazu provedených u přibližně 88 000 malých vozů změněna za účelem testování.

Daihatsu uvedlo, že asi 76 000 z těchto vozidel byly modely Yaris Ativ směřující hlavně do Thajska, Mexika a Rady pro spolupráci v Zálivu. Rada pro spolupráci v Zálivu zahrnuje Saúdskou Arábii, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Katar, Bahrajn a Omán.

Předseda Toyoty Akio Toyoda řekl, že továrnu Gateway navštívil poprvé za deset let, aby upokojil dělníky a taky proto, že tento jihovýchodní národ „miluje“. Toyoda má k Thajsku osobní vztah a na akci k oslavě 60. výročí provozu Toyoty v zemi koncem loňského roku jej nazval svým „domovem daleko od domova“.

Řekl, že zesnulý thajský král Bhumibol Adulyadej byl jediným globálním vůdcem, který vyjádřil svou důvěru společnosti poté, co řada masivních odvolání podnítila vyšetřování v USA a přinutila ho svědčit před Kongresem v roce 2010.

Prezident Toyoty Koji Sato, který 1. dubna převzal nejvyšší funkci od Toyody, na tiskové konferenci nebyl, uvedla agentura Reuters.

Pro Daihatsu, které se v roce 2016, kdy byl prezidentem Toyoda, stalo stoprocentní dceřinou společností Toyoty, je jihovýchodní Asie důležitým trhem s výrobními závody v Indonésii a Malajsii.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.