26.3 C
Czech
Čtvrtek 21. září 2023

Burger King čelí žalobě kvůli velikosti Whoppera

Americký soudce rozhodl, že Burger King musí čelit žalobě, která tvrdí, že jeho burger Whopper vypadá na jídelním lístku větší, než ve skutečnosti je.

Google a Meta dostaly v Jižní Koreji pokuty v řádu miliard. Porušily prý zákon o ochraně soukromí

Jižní Korea uložila pokuty v řádu desítek milionů dolarů společnostem Alphabet Google a Meta Platforms za porušení zákona o ochraně soukromí, uvedly ve středu úřady. Informovala o tom agentura Reuters či Financial Post.

V prohlášení Komise pro ochranu osobních údajů uvedla, že společnosti Google udělila pokutu 69,2 miliard wonů (50 milionů dolarů) a Meta 30,8 miliard wonů (22 milionů dolarů).

Panel pro ochranu osobních údajů podle agentury Reuters prohlásil, že firmy jasně neinformovaly uživatele služeb a nezískaly jejich předchozí souhlas při shromažďování a analýze informací o chování, aby odvodily jejich zájmy nebo je použily pro přizpůsobené reklamy.

Obě společnosti vyjádřily nesouhlas s rozhodnutím

„Nesouhlasíme se zjištěními PIPC a přezkoumáme úplné písemné rozhodnutí, jakmile s námi bude sdíleno,“ řekl mluvčí společnosti Google.

„Vždy jsme demonstrovali svůj závazek provádět průběžné aktualizace, které uživatelům poskytují kontrolu a transparentnost. Zároveň poskytujeme ty nejužitečnější produkty. Nadále jsme odhodláni spolupracovat s PIPC na ochraně soukromí jihokorejských uživatelů.“

Server Financial Post citoval mluvčího společnosti Meta: „Ačkoli respektujeme rozhodnutí komise, jsme si jisti, že pracujeme s našimi klienty způsobem, který je v souladu s právními předpisy, který splňuje procesy vyžadované místními předpisy. Proto s rozhodnutím komise nesouhlasíme a budeme otevřeni všem možnostem, včetně rozhodnutí soudu.“

Společnost Google pokutována i v Evropě. A ne jednou

Ve středu také společnost Google utrpěla svůj druhý neúspěch v Evropě za méně než rok. Evropský soud se shodl s antimonopolními regulátory EU, že Google zneužil své dominance na trhu. Společnost loni prohrála svůj případ a dostala pokutu ve výši 4,1 miliardy eur. To byl první z trojice případů, i když Soudní dvůr EU pokutu následně mírně snížil.

Evropský soud tehdy potvrdil rozhodnutí, že Google porušil pravidla hospodářské soutěže. Americký technologický gigant napadl rozhodnutí EU, následně byla pokuta snížena. I tak se ale jedná o rekordní pokutu za porušení antimonopolních pravidel. Antimonopolní úřad EU udělil nejpopulárnějšímu internetovému vyhledávači na světě pokutu v celkové výši 8,25 miliardy eur ve třech vyšetřováních trvajících více než deset let.

Rozsudek měl také posílit přelomová pravidla zaměřená na omezení moci amerických technologických gigantů, která vstoupí v platnost příští rok.

„Rozsudek potvrdil, že Komise může využít antimonopolní řízení jako nástroj k prosazení rychlého souladu s digitální regulací známou také jako DMA,“ řekl Nicolas Petit, profesor Evropského univerzitního institutu.

V jednom ze tří případů soud potvrdil, že Google uvalil nezákonná omezení na výrobce mobilních zařízení Android a operátory mobilních sítí, aby upevnil dominantní postavení svého vyhledávače.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.