Více
  15.5 C
  Czech
  Sobota, 1 října, 2022

  Google a Meta dostaly v Jižní Koreji pokuty v řádu miliard. Porušily prý zákon o ochraně soukromí

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Jižní Korea uložila pokuty v řádu desítek milionů dolarů společnostem Alphabet Google a Meta Platforms za porušení zákona o ochraně soukromí, uvedly ve středu úřady. Informovala o tom agentura Reuters či Financial Post.

  V prohlášení Komise pro ochranu osobních údajů uvedla, že společnosti Google udělila pokutu 69,2 miliard wonů (50 milionů dolarů) a Meta 30,8 miliard wonů (22 milionů dolarů).

  Panel pro ochranu osobních údajů podle agentury Reuters prohlásil, že firmy jasně neinformovaly uživatele služeb a nezískaly jejich předchozí souhlas při shromažďování a analýze informací o chování, aby odvodily jejich zájmy nebo je použily pro přizpůsobené reklamy.

  Obě společnosti vyjádřily nesouhlas s rozhodnutím

  „Nesouhlasíme se zjištěními PIPC a přezkoumáme úplné písemné rozhodnutí, jakmile s námi bude sdíleno,“ řekl mluvčí společnosti Google.

  „Vždy jsme demonstrovali svůj závazek provádět průběžné aktualizace, které uživatelům poskytují kontrolu a transparentnost. Zároveň poskytujeme ty nejužitečnější produkty. Nadále jsme odhodláni spolupracovat s PIPC na ochraně soukromí jihokorejských uživatelů.“

  Server Financial Post citoval mluvčího společnosti Meta: „Ačkoli respektujeme rozhodnutí komise, jsme si jisti, že pracujeme s našimi klienty způsobem, který je v souladu s právními předpisy, který splňuje procesy vyžadované místními předpisy. Proto s rozhodnutím komise nesouhlasíme a budeme otevřeni všem možnostem, včetně rozhodnutí soudu.“

  Společnost Google pokutována i v Evropě. A ne jednou

  Ve středu také společnost Google utrpěla svůj druhý neúspěch v Evropě za méně než rok. Evropský soud se shodl s antimonopolními regulátory EU, že Google zneužil své dominance na trhu. Společnost loni prohrála svůj případ a dostala pokutu ve výši 4,1 miliardy eur. To byl první z trojice případů, i když Soudní dvůr EU pokutu následně mírně snížil.

  Evropský soud tehdy potvrdil rozhodnutí, že Google porušil pravidla hospodářské soutěže. Americký technologický gigant napadl rozhodnutí EU, následně byla pokuta snížena. I tak se ale jedná o rekordní pokutu za porušení antimonopolních pravidel. Antimonopolní úřad EU udělil nejpopulárnějšímu internetovému vyhledávači na světě pokutu v celkové výši 8,25 miliardy eur ve třech vyšetřováních trvajících více než deset let.

  Rozsudek měl také posílit přelomová pravidla zaměřená na omezení moci amerických technologických gigantů, která vstoupí v platnost příští rok.

  „Rozsudek potvrdil, že Komise může využít antimonopolní řízení jako nástroj k prosazení rychlého souladu s digitální regulací známou také jako DMA,“ řekl Nicolas Petit, profesor Evropského univerzitního institutu.

  V jednom ze tří případů soud potvrdil, že Google uvalil nezákonná omezení na výrobce mobilních zařízení Android a operátory mobilních sítí, aby upevnil dominantní postavení svého vyhledávače.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  Reklama