18.7 C
Czech
Středa 19. června 2024

Byznys Uberu vzkvétá i přes vysoké ceny plynu a inflaci

Ani vyšší ceny plynu a prudce rostoucí inflace nezpomalují odraz Uberu od mizérie nejhorších dnů pandemie covid-19. Informaci přineslo CNN.

Uber v úterý uvedl, že jeho tržby dosáhly během tří měsíců končících v červnu 8,1 miliardy dolarů. To je více než dvojnásobek oproti předchozímu roku, jak píše CNN. Službu využívá čím dál tím více zákazníků. Počet spotřebitelů a řidičů využívajících platformu Uber je „na historických maximech“, uvedla společnost ve své čtvrtletní zprávě o výdělcích. Uber zaznamenal 122 milionů lidí, kteří používají jeho platformu každý měsíc, což je o 21 % více než v předchozím roce.

Čísla konečně v plusu

Možná ještě lepší zprávou pro společnost s historií značných ztrát je, že se Uber dostal do kladného cash flow. To znamená, že ze svých operací přijal více peněz, než utratil, s výjimkou kapitálových výdajů, které obvykle zahrnují majetek a další fyzická aktiva. Společnost uvedla, že během čtvrtletí vygenerovala 382 milionů dolarů ve volném peněžním toku.

Uber byl ale nadále z velké části ztrátový kvůli svým investicím. Zaznamenal čistou ztrátu ve výši 2,6 miliardy dolarů. Z toho velká část (1,7 miliardy dolarů) souvisela s jeho investicemi do jiných mezinárodních společností, jako jsou Didi a Grab. (Zejména Didi byla v Číně zasažena obrovským regulačním tlakem.)

Během pandemie výrazně posílil rozvoz jídla

Podnikání Uberu nabízí jedinečné okno do spotřebitelských trendů po více než dvou letech pandemie. Ta zpočátku zdecimovala poptávku po cestování (poškodila i podnikání Uberu, co se týká „Rides“ – přepravy osob). Na druhou stranu urychlila přijetí online rozvozu jídla (pomohla části jeho podnikání „Eats“). Během předchozího čtvrtletí, které skončilo v březnu, společnost oznámila, že její rezervace taxislužeb přesáhly předpandemickou úroveň. Počet objednávek doručení jídla zároveň vzrostl meziročně o 12 %.

Uber nadále prosazuje své nabídky doručování jídla. Koncem minulého měsíce Uber oznámil novou službu objednávání potravin. Zatímco objednávání potravin prostřednictvím Uber Eats je na platformě k dispozici již dva roky, aktualizace obsahuje nové možnosti, které mají motivovat zákazníky k používání. Patří mezi ně pokročilé plánování dodávek, živé sledování objednávek a doporučení týkající se výměny produktů.

Generální ředitel Uberu Dara Khosrowshahi v úterním prohlášení uvedl, že společnost „zaznamenala vyvážený růst“ a učinila tak „na platformě, která je větší než kdy předtím, přičemž počet spotřebitelů a výdělečně činných osob využívajících Uber je nyní na historických maximech“.

Akcie Uberu v úterý na začátku obchodování po představení výsledků vyskočily o více než 15 %.

I přes rostoucí inflaci

Výsledky Uberu přicházejí v době, kdy se velká část technologického průmyslu obrací ke zmrazení náboru a propouštění. Snaží se přečkat finanční pokles poznamenaný prudce rostoucí inflací, rostoucími úrokovými sazbami, obavami z hrozící recese a také dopady války na Ukrajině.

Khosrowshahi zaměstnancům v květnu řekl, že společnost sníží náklady a přehodnotí svůj přístup k náboru uprostřed „seismického posunu“ na trhu. V úterý Khosrowshahi zdůraznil, že společnost může být a byla svědomitá ohledně svých výdajů a stále může růst. Poznamenal také, že Uber těží nejen ze své velikosti, ale také z řady obchodních nabídek.

Když se podíváme na konkurenční prostředí, toto je nejsilnější globálně konkurenční prostředí od doby, kdy jsme zde s Nelsonem pravděpodobně začínali,“ řekl Khosrowshahi. Odkazoval na sebe a finančního ředitele společnosti Nelsona Chaie. Khosrowshahi je v čele Uberu od roku 2017.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ