Více
  15.5 C
  Czech
  Pondělí, 8 srpna, 2022

  Rusko se stalo největším dodavatelem ropy do Číny

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Rusko se stalo největším dodavatelem ropy do Číny. Peking navýšil objem nákupu ruské ropy i přes zpomalující ekonomiku kvůli přísným pandemickým restrikcím. Moskva tak zvýšila své příjmy v době přísných sankcí Západu a USA. Napsal o tom server BBC a deník The Guardian.

  Rusko se stalo největším dodavatelem ropy do Číny, informovala stanice BBC na svém webu. Čína nakoupila od Ruska více ropy i přes nepříznivou ekonomickou situace v zemi způsobenou izolací měst klíčových pro globální trh.

  Deník The Guardian informoval, že dovoz ruské ropy do Číny stoupl oproti stejnému období v loňském roce o 55 procent, čímž byla jako hlavní dodavatel ropy do Číny vytlačena Saúdská Arábie.

  Čínské ropné a plynárenské společnosti, včetně firmy Sinopec a státního podniku Zhenhua Oil, zvýšily objem nakoupené ruské ropy již v uplynulých měsících poté, co jim ruská strana udělila slevu.

  Rusko úspěšně docílilo zvýšení svých příjmů v době tvrdých sankcí Západu a USA, jejichž součástí je také opouštění ruských energií.

  Dovoz ruské ropy do Číny zahrnující dodávky ropovodem Východní Sibiř – Tichý oceán a námořní přepravu dosáhl podle čínského Generálního celního úřadu téměř 8,42 milionu tun. Pro porovnání, Saúdská Arábie letos do Číny dovezla ropu v řádu 7,82 milionu tun.

  Čína bere i od Íránu

  Přestože Kreml zvýšil tímto krokem zisky z ropy, situace se bude postupně obracet. Vyostřovat se začne tím, jak se ostatní evropské státy budou stále více odklánět na alternativní energetické zdroje.

  Ukrajinský zástupce obchodu Taras Kachka varoval před nákupem ruské ropy a závislostí, které může Kreml využít ve svůj prospěch.

  Celní údaje zveřejněné v pondělí prozradily, že Čína odkoupila minulý měsíc 260 000 tun íránské ropy. Celkem se jedná o třetí dodávku ropy z Íránu od loňského prosince navzdory americkým sankcím namířeným vůči zemi. Čína tyto dodávky údajně obvykle vydává za dodávky z jiných států.

  Úroveň dovozu íránské ropy do Číny odpovídá celkem 7 procentům celkového dovozu této komodity do komunistického státu. Naopak nebyl zaznamenán dovoz ropy z Venezuely, na níž Spojené státy před asi dvěma lety uvalily sankce.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama