20.9 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Velká Británie zdaní ropným a plynárenským gigantům zisky kvůli rekordní inflaci

Britský ministr financí Rishi Sunak oznámil, že vláda premiéra Borise Johnsona uvalí na ropné a plynárenské společnosti novou daň. Jako důvod uvádí úlevu domácnostem, které čelí prudkému zdražování potravin, pohonných hmot a energií. Opatření přichází den po zveřejnění zprávy týkající se vyšetřování skandálních večírků na Downing Street, za něhož jsou politici ostře kritizováni. Informují o tom stanice CNBC a BBC. 

Britský ministr financí Rishi Sunak zákonodárcům v dolní komoře oznámil uvalení nečekané daně na ropné a plynárenské společnosti, uvádí web CNBC

„Sektor ropy a zemního plynu vytváří mimořádné zisky ne v důsledku inovací nebo efektivity, ale v důsledku prudce rostoucích globálních cen komodit kvůli ruské válce,” prohlásil dnes Sunak a dodal, že souhlasí se spravedlivým zdaněním těchto zisků. 

Ministr financí řekl, že ropným a plynárenským společnostem vláda ukládá „cílenou dočasnou daň z energetických zisků” s takzvaným investičním příspěvkem, aby zůstaly motivovány k reinvestici svých zisků. 

Daň má činit 25 procent z celkového zisku. Jakmile se ceny komodit sníží, pozbude tato daň na platnosti. 

Opoziční politici přitom vládu premiéra Borise Johnsona opakovaně vyzývali, aby zavedla v tomto odvětví jednorázovou daň, která by pomohla s financováním balíčku podpory pro domácnosti. 

Británii drtí rekordní inflace

Ropní giganti BP a Shell v prvním čtvrtletí letošního roku vykázali rekordní tržby kvůli zdražujícím se pohonným hmotám a energiím. 

Firma Shell například letos vydělala 9,13 miliardy dolarů, což je trojnásobek zisků ve stejném loňském období. Britská vláda se tak ocitla před tlakem veřejnosti, která volala po zasáhnutí. 

„Měsíce bylo zřejmé, že musíme lidem pomoci snížit jejich náklady. Takže, co této vládě trvalo tak dlouho?” prohlásila stínová opoziční ministryně financí Rachel Reeves. 

Ministr financí navíc oznámil nečekanou daň pro ropné a plynárenské firmy den po zveřejněné zprávě s verdiktem vyšetřování skandálních večírků na Downing Street, kterých se v pandemickém období účastnil Johnsson se svými zaměstnanci. 

Johnssonova vláda kromě toho čelí tlaku kvůli rekordní inflaci, která podle informací na webu stanice BBC News vyskočila za posledních 12 měsíců ze 7 procent na 9 procent. 

Ceny potravin a energií v Británii rostou nejrychleji za posledních 40 let. Analytici očekávají nárůst inflace také pro nadcházející měsíce.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ