Někde se kryptoměny těší přízni a stávají se i oficiální měnou, jinde dochází k jejich zákazu a omezování. Ruská centrální banka nyní usiluje o znemožnění investic do kryptoměn. Informuje o tom agentura Reuters.
Dva zdroje z oblasti finančního trhu uvedly pro agenturu Reuters, že ruská centrální banka cílí na zákaz investic do kryptoměn, jejichž popularita stále stoupá.
První náměstkyně guvernéra centrální banky Ksenia Judajeva uvedla dle agentury tento měsíc, že jsou zde obavy z rizika pro finanční stabilitu.
„Situace v zemích s rozvinutým trhem se stále více podobá takzvanému stínovému finančnímu systému,“ sdělila Judajeva.
V rámci země se nejedná o změnu přístupu. Rusko již roky brojí proti kryptoměnám. Obává se, že by mohly být použity k praní špinavých peněz nebo k financování terorismu.
To znepokojuje i jiné země. Evropská unie na konci července tohoto roku navrhla zákon, který má „zajistit plnou sledovatelnost“ kryptoměn a zabránit jejich využívání k legalizaci výnosů získaných z trestné činnosti nebo financování terorismu.
Na začátku roku 2021 se ale staly kryptoměny v Rusku povolenými. Ruští občané je tak mohou držet, obchodovat s nimi a těžit je. Co je ale ilegální, tak provádět výměnu kryptoměn za jakékoliv zboží či služby, uvádí Forbes.
Centrální banka nyní dle agentury diskutuje s experty o možném zákazu investic. Pokud by to prošlo schválením zákonodárci, mohlo by se to vztahovat na nové nákupy kryptoaktiv, ale ne na ty, které byly nakoupeny v minulosti, uvedl jeden ze zdrojů pro agenturu.
V současné době se Centrální banka Ruské federace staví ke kryptoměnám negativně, a to jejich „úplným odmítnutím“ dle jednoho ze zdrojů agentury.
Pokles ceny kryptoměn na sebe nenechal po této zprávě dlouho čekat. Bitcoin klesl dle agentury Reuters na 48 656 dolarů z více než 49,1 tisíc dolarů.
Transakce pohybující se v milionech dolarů
Dle banky roční objem transakcí s kryptoměnami provedených Rusy je v hodnotě přibližně 5 miliard dolarů.
Přestože se banka staví negativně ke všem kryptoměnám, chystá se vydat vlastní digitální rubl, čímž se připojuje ke globálnímu trendu vývoje digitálních měn s cílem modernizovat finanční systémy, dodává agentura.
Prototyp platformy pro digitální rubl by měl být k dispozici na počátku roku 2022. Pilotní testy by pak měly proběhnout v průběhu roku, než dojde ke konečnému rozhodnutí o zavedení digitální měny v zemi, uvedla na konci listopadu dle Reuters guvernérka centrální banky Elvira Nabiullina.