25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Čína přestala zveřejňovat data o nezaměstnanosti mladých lidí. Dosahovala rekordně vysokých hodnot

Čína přestala zveřejňovat údaje o nezaměstnanosti mladých lidí, které někteří považovali za klíčový ukazatel zpomalení ekonomiky země. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.

Rozhodnutí oznámené krátce po zveřejnění slabších údajů o továrnách a maloobchodních tržbách, než se očekávalo, vyvolalo na sociálních sítích vzácnou reakci. V zemi roste frustrace ohledně vyhlídek na zaměstnání.

Je to také poslední krok čínských úřadů k omezení přístupu ke klíčovým datům a informacím, což je trend, který znervózňuje zahraniční investory, uvádí agentura Reuters.

Rozhodnutí je způsobeno změnami ve druhé největší světové ekonomice a její společnosti, uvedl mluvčí vlády. V červnu dosáhla čínská míra nezaměstnanosti lidí ve věku 16 až 24 let v městských oblastech rekordního maxima více než 20 %.

Centrální banka země také v úterý snížila náklady na půjčky ve snaze pomoci zvýšit růst. Oficiální údaje zveřejněné v úterý ukázaly, že celková míra nezaměstnanosti v Číně v červenci vzrostla na 5,3 %.

Přehodnotit způsob výpočtu

Vláda zároveň uvedla, že dočasně pozastaví zveřejňování údajů o nezaměstnanosti mladých lidí, ale neuvedla žádný časový plán pro pozastavení. Mluvčí Národního statistického úřadu podle serveru BBC prohlásil, že je třeba přehodnotit způsob výpočtu nezaměstnanosti mezi mladými lidmi.

„Ekonomika a společnost se neustále vyvíjejí a mění. Statistická práce potřebuje neustálé zlepšování,“ řekl Fu Linghui na tiskové konferenci v Pekingu.

Pan Fu naznačil, že růst počtu studentů ve věku 16 až 24 let ovlivnil čísla nezaměstnanosti, ale Čína nikdy nepočítala ty, kteří jsou v procesu vzdělávání, jako nezaměstnané. „V posledních letech se počet vysokoškolských studentů stále rozšiřuje,“ řekl Fu. „Hlavní zodpovědností současných studentů je studium. Společnost má různé názory na to, zda by studenti hledající práci před maturitou měli být zahrnuti do šetření a statistik pracovních sil.“

Posměšné reakce na sociální síti

Čína začala zveřejňovat údaje o nezaměstnanosti mládeže v roce 2018. V současnosti však nezveřejňuje údaje o stavu zaměstnanosti mladých lidí ve venkovských oblastech.

Pozastavení zveřejňování údajů o nezaměstnanosti mládeže se okamžitě začalo diskutovat na čínské platformě sociálních médií Weibo. Jeden uživatel napsal: „Může to skutečně vyřešit problémy, když si zakryjete ústa a zavřete oči? Díky flexibilnímu zaměstnání, pomalému zaměstnávání a samostatnému zaměstnávání znamená pracovat jen jednu hodinu, že nejste nezaměstnaní. Neberte statistiky Statistického úřadu vážně.“

„Dokud to neoznámím, pak není nikdo nezaměstnaný,“ uvedl další příspěvek.

Oznámení přišlo v době, kdy se hospodářské oživení země po pandemii zpomaluje. V posledním kroku úřadů na podporu růstu Čínská lidová banka v úterý nečekaně snížila klíčové úrokové sazby podruhé za tři měsíce.

Minulý týden Čína oznámila prudký pokles exportu, zatímco ekonomika sklouzla do deflace, kde ceny klesají. „Existuje reálné riziko, že ekonomika sklouzne do recese, pokud se brzy nezvýší politická podpora,“ uvedl Julian Evans-Pritchard z Capital Economics v poznámce investorům.

Práce s daty znepokojuje zahraniční investory

Dalším problémem, který vyvolává velké obavy o čínskou ekonomiku, je její krizí zasažený trh s nemovitostmi. V pondělí největší čínský soukromý realitní developer Country Garden varoval, že za prvních šest měsíců roku může ztratit až 7,6 miliardy dolarů.

Čínským realitním průmyslem otřáslo, když byla v roce 2020 zavedena nová pravidla pro kontrolu částky, kterou si velcí developeři mohou půjčit. Následující rok čínský realitní gigant Evergrande nesplatil své masivní dluhy a minulý měsíc odhalil celkovou ztrátu 581,9 miliardy jüanů (81,1 miliardy dolarů) za poslední dva roky.

„Snižující se dostupnost makrodat může dále oslabit důvěru globálních investorů v Čínu,“ řekl Ting Lu, hlavní čínský ekonom Nomury. Dodal, že nezaměstnanost mladých lidí by měla v červenci vzrůst.

Na vrcholu epidemie COVID-19 koncem loňského roku Čína náhle změnila způsob klasifikace úmrtí na tuto nemoc, což je krok, který vyvolal kritiku v zahraničí i doma.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

1 komentář

Comments are closed.