25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Bill Gates kupuje podíl Heinekenu, přestože není velký piják piva

Bill Gates získal menšinový podíl v Heineken Holding NV, akcionáři ovládajícím druhý největší pivovar na světě. Koupil ho za zhruba 902 milionů dolarů. Informovala o tom agentura Reuters či server Business Standart.

Zakladatel a filantrop Microsoftu minulý týden získal podle podání nizozemského regulátora AFM 3,8 % Heineken Holdingu. Koupil 6,65 milionu akcií společnosti Heineken Holding ve své individuální funkci a dalších 4,18 milionu akcií prostřednictvím fondu Bill & Melinda Gates Foundation Trust.

Akcie byly podle výpočtů agentury Bloomberg při závěrečné ceně akcií 17. února oceněny na 848,2 milionu EUR (902 milionů USD).

Gates koupil akcie od mexické firmy Femsa

Gates získal podíl ve stejný den, kdy společnost Fomento Economico Mexicano SAB zahájila prodej akcií v hodnotě 3,7 miliardy EUR a související prodej části svých podílů v Heinekenu. Femsa, jak je známá mexická stáčírna Coca-Coly a provozovatel samoobslužného obchodu, minulý týden oznámila plány na uvolnění svého podílu v Heinekenu po strategické revizi.

Samostatné podání také ze 17. února ukázalo, že FEMSA prodala všech 18 milionů akcií, které držela v Heineken Holding, uvádí agentura Reuters. Gates koupil 10,8 milionu akcií v hodnotě 883 milionů eur (939,87 milionu USD) za současné tržní ceny, což vyvolalo požadavek na zveřejnění podle pravidel nizozemského akciového trhu.

Femsa uvedla, že její zrychlená nabídka ve výši 1,9 miliardy EUR akcií v Heineken NV byla prodána v ceně 91 EUR za kus. Akcie v hodnotě 1,3 miliardy EUR v Heineken Holding se prodaly za 75 EUR za kus. Heineken Holding ovládá 50 % společnosti Heineken NV, výrobce stejnojmenného piva. Vyrábí také značky Amstel, Moretti a Sol.

Nejsem velký piják piva, řekl o sobě Gates

Nadace Bill & Melinda Gates Foundation Trust také investovala do nizozemského online obchodu s potravinami Picnic BV a vlastní 1,34% podíl v nizozemském výrobci hnojiv OCI NV, píše server Business Standart.

Nadace je již dlouho hybnou silou v neziskovém světě, zaměstnává téměř 1 800 lidí. Od roku 2000 utrácí téměř 80 miliard dolarů. Heineken a Nadace Billa a Melindy Gatesových okamžitě nereagovaly na žádost o komentář.

V roce 2018 na chatu „Ask Me Anything“ na Redditu Gates řekl, že „není velký piják piva“.

„Když skončím u něčeho jako baseballový zápas, piju lehké pivo, abych se dostal do atmosféry všech ostatních pijáků piva. Je mi líto, že zklamu skutečné pijáky piva.“

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.