26.3 C
Czech
Čtvrtek 21. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Čína odložila zveřejnění klíčových hospodářských údajů

Čína odložila zveřejnění klíčových hospodářských dat, která měla vydat po setkání vedení komunistické strany. Tohle zpoždění experti považují za velmi vzácné. Ukazuje podle nich slábnoucí čínskou ekonomiku, druhou největší na světě. Národní statistický úřad (NBS) to nekomentoval. Informovala o tom stanice BBC News a deník The Guardian.

Peking odložil zveřejnění klíčových hospodářských údajů, které měl vydat po setkání komunistických vůdců, stranickém srazu, na němž se očekává zvolení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga do historicky třetího funkčního období, píše BBC.

Důvod tohoto zpoždění NBS neuvedl, odborníci jej však považují za velmi vzácné. Někteří z nich jej vnímají jako známku slabosti druhé největší světové ekonomiky.

Zástupce šéfa Národní rozvojové a reformní komise Čínské lidové republiky Zhao Chenxin ovšem v pondělí sdělil, že čínská ekonomika ve třetím čtvrtletí výrazně vzrostla.

„Celosvětový hospodářský výkon Číny zůstává vynikající. Spotřebitelské ceny v ostrém kontrastu s vysokou globální inflací mírně vzrostly a zaměstnanost zůstala obecně stabilní,“ řekl na tiskové konferenci Chenxin.

Informace se měly týkat hrubého domácího produktu, průmyslové produkce, míry nezaměstnanosti či maloobchodních tržeb.

Tato čísla nemusejí být příznivá

Profesor ekonomie na univerzitě INSEAD Pushan Dutt připomněl, že čínská vláda tyto údaje během pandemie nemoci covidu-19 zveřejňovala zcela běžně, z toho důvodu je tohle „velmi vzácnou událostí“.

„Můj jediný odhad je, že tato čísla nebyla příliš dobrá a nevedla by k cíli zdvojnásobit čínskou ekonomiku v časovém rozpětí, které prezident Si Ťin-pching oznámil,“ domnívá se Dutt.

„Běžný postup podepisování těchto údajů mohl být narušen, protože celé nejvyšší vedení je zaneprázdněné kongresem,“ tvrdí Dan Wang, hlavní ekonom Hang Seng Bank China.

Analytici očekávají, že čínská ekonomika letos vzroste přibližně o 5,5 procenta, napsal The Guardian.

Mezinárodní měnový fond však snížil tyto prognózy růstu hrubého domácího produktu na 3,2 procenta.

Experti oslovení agenturou AFP se domnívají, že letos ekonomika Číny vzroste pouze o 3 procenta, což je výrazně méně než 8,1procentní růst v loňském roce.

To by znamenalo nejslabší ekonomický růst čínské ekonomiky za čtyři desetiletí s výjimkou roku 2020, kdy globální ekonomiku zasáhla pandemie.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.