20.9 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Evropa pospíchá natankovat ruskou naftu, než začne platit zákaz

Evropští obchodníci spěchají s plněním nádrží v regionu ruskou naftou, než v únoru začne v EU platit zákaz dovozu ropných produktů. Alternativní zdroje zůstávají omezené. Informovala o tom agentura Reuters či UK Daily News.

Evropská unie do 5. února zakáže dovoz ruských ropných produktů. Co se týká nafty, je na něm ovšem silně závislá. Dojde k tomu po prosincovém zákazu ruské ropy.

Zásoby ruské nafty určené pro skladovací region Amsterdam-Rotterdam-Antverpy vzrostly od 1. listopadu do 12. listopadu na 215 000 barelů denně. To je o 126 % více než v říjnu, uvedla Pamela Mungerová, hlavní analytička trhu ve společnosti Vortexa, která se zabývá energetickou analýzou.

Závislost EU na Rusku klesla, přesto bude potřeba nahradit velké objemy

S několika okamžitými nákladově efektivními alternativami tvořila motorová nafta z Ruska zatím v listopadu 44 % celkového evropského dovozu silničního paliva. V říjnu to bylo 39 %, ukazují údaje společnosti Refinitiv.

Přestože závislost Evropy na ruském palivu klesla z více než 50 % před únorovou invazí Moskvy na Ukrajinu, Rusko je stále největším dodavatelem nafty na kontinentu, píše agentura Reuters.

„EU bude muset zajistit kolem 500–600 kb/d nafty, aby nahradila ruské objemy. Náhrady přijdou z USA a také z oblastí východně od Suezu, především z Blízkého východu a Indie,“ řekl Eugene Lindell, analytik rafinérského trhu společnosti FGE.

Ruský olej mířící do nádrží ARA bude pravděpodobně rychle použit nebo prodán v důsledku zpětného vývoje v případě Ice gasoil futures, kde je současná hodnota vyšší, než bude v pozdějších měsících, řekl Lars van Wageningen z nizozemské poradenské společnosti Insights Global.

ICE Futures Europe zakáže nízkosirný plynový olej ruského původu

Od 30. listopadu musí obchodníci ICE prokázat, že žádný ruský produkt nevstoupil do žádných nádrží v širším regionu ARA – včetně Flushingu a Gentu – které budou použity pro lednové dodávky prostřednictvím futures kontraktu ICE.

Ruský plynový olej může v prosinci stále dorazit do skladovacích nádrží ARA, ale podle ICE se musí přesunout do jiných nádrží, ze kterých nelze dodávky provádět.

Někteří hráči na trhu očekávají malý dopad přesunu ICE vzhledem k nízkým úrovním skladování v ARA pro ruský i neruský plynový olej. Také kvůli klesajícím dodávaným objemům, jak uvádí UK Daily News

.

„Objemy dodané po uplynutí doby platnosti jsou ve skutečnosti docela malé… jen to přidává další logistickou výzvu,“ řekl Neil Crosby, senior analytik společnosti OilX, zabývající se analýzou ropy.

V lednu 2022 bylo prostřednictvím webových stránek burzy Ice gasoil futures dodáno 70 000 tun plynového oleje.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ