26.3 C
Czech
Čtvrtek 28. září 2023

Nová kanadská pravidla pro čistou elektřinu by umožnila určité využití fosilních paliv

Kanada ve čtvrtek zveřejnila dlouho očekávaný návrh předpisů o čisté elektřině, jejichž cílem je vytvořit energetickou síť s nulovými emisemi do roku 2035. Uvedla, že bude povoleno určité pokračující používání fosilních paliv.

Co bude s tankery na moři? Nejasnosti kolem zastropování cen ruské ropy v Evropě zneklidňují pojišťovny

Pojišťovny mají obavy o tankery naložené ropou, které byly ponechány na moři. Chtějí objasnit nedokončený plán G7 a Evropské unie na omezení cen ruské ropy. Informovala o tom agentura Rueters či server Local Today.

Skupina G7, která zahrnuje i Spojené státy, Británii, Německo a Francii, se v září dohodla na prosazení cenového stropu na prodej ruské ropy.

Američtí představitelé uvedli, že tento krok má vejít v účinnost od 5. prosince. Cílem je odvrácení cenového šoku poté, co byly v červnu ratifikovány úplné zákazy EU.

Čas se krátí, zbývají pouhé tři týdny, abychom plně přesvědčili odvětví přepravních služeb, že to bude fungovat. Obavy se soustřeďují kolem scénáře, ve kterém pojišťovny zjistí, že ropa v tranzitu po moři, o níž se věřilo, že byla prodána pod cenovým stropem, byla ve skutečnosti prodávána nad ním.

To by vedlo ke zrušení pojistného krytí a rovněž k odmítnutí převzetí ze strany kupujících. Nastaly by nejen finanční, ale i logistické problémy a vzniklo riziko ohrožení životního prostředí.

„Pokud je málo času, myslím, že každý bude mít plán B, jak se zbavit rizika, ukončit ho, zůstat stranou, možná neuzavřít žádné nové smlouvy, dokud to nebude jasné,“ řekl George Voloshin, globální expert na boj proti finanční kriminalitě z ACAMS. Jedná se o asociaci certifikovaných specialistů na boj proti praní špinavých peněz, která konzultuje s bankéři, obchodníky a pojišťovnami z oblasti ropného průmyslu.

Pokud by bylo pojištění staženo uprostřed plavby, kupující a obchodníci by museli přijít na to, co dělat s uvízlým nákladem. Ten je potenciálně vystaven sankcím, což komplikuje strategii připravit Rusko o finanční prostředky kvůli jeho invazi na Ukrajinu.

„Pravděpodobně to bude dost chaotické,“ cituje Voloshina server Local Today.

Koordinace na úrovni G7

Úředník Evropské komise uvedl, že EU si je vědoma toho, že bude potřeba mnohem více podrobností, protože čas se krátí. Nicméně tento problém musí být řešen na úrovni G7. Úředník hovořil s agenturou Reuters pod podmínkou anonymity, protože není oprávněn o této záležitosti mluvit.

Velvyslanec amerického ministerstva zahraničí James O’Brien, který vede koordinaci sankcí proti Rusku, uvedl, že země G7 budou připraveny se všemi provozními detaily a že probíhají technická jednání o cenách a správě.

Tři „sankční ostrovy“ – USA, EU a Spojené království

Pokud však budou přetrvávat informační mezery, je možné, že tankery naplněné ropou by mohly zůstat bez pojištění a opuštěny poblíž přístavů. To představuje hlavní bezpečnostní problém pro blízké země v případě úniku, stejně jako náklady na čištění.

„V takové situaci plavidlo přestane riskovat, finanční a technické služby budou staženy a náklad nikdo nepřevezme,“ řekl agentuře Reuters Mike Salthouse z globální pojišťovny lodí North se sídlem v Británii.

„To by byl špatný vývoj, protože nikdo nebude chtít, aby nepojištěné lodě stály u pobřeží,“ dodal.

Salthouse také prohlásil, že majitel lodi, která po mnoho měsíců potenciálně nic nevydělávala, „to bude započítávat do jakéhokoli budoucího rozhodnutí o přepravě nákladu“. Což bude působit jako odrazující faktor. „Pokud se to stane častokrát, bude to v rozporu s tím, čeho se koalice EU/G7 snaží dosáhnout.“

Chybí podrobnosti

Ačkoli EU ratifikovala cenový strop minulý měsíc, pojistitelé poukazují na dosud nezveřejněné právní podrobnosti. Ty musí být v souladu s pokyny ministerstva financí USA, zejména pokud jde o záruky, že pojistitelé nebudou čelit překvapivým překážkám uprostřed plavby lodi.

„Potřebujeme regulaci v komunitě G7, která je podobná v USA (kde máme prozatímní pokyny), ve Spojeném království a EU,“ řekl Lars Lange, generální tajemník Mezinárodní unie námořního pojištění (IUMI).

„Obáváme se, že pokud od těchto tří ‚sankčních ostrovů‘ dostaneme rozdílné předpisy, budeme mít potíže s dodržováním všech současně,“ řekl Lange. Dodal, že pokud přístavy zavrhnou jakákoli plavidla, bude to mít vážné následky.

IUMI a samostatná pojišťovací asociace International Group oznámily vládám G7 a EU, že jejich směrnice musí obsahovat záruky, že důkaz, že ruský náklad byl prodán v souladu s limitem, je vše, co je vlastník povinen zkontrolovat, než souhlasí s naložením a přepravou nákladu.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

1 komentář

  1. Jen nechápu proč zastropování není celosvětové. Potom je tu cesta černého trhu a Ruskou ropu provézt za Americkou spousta překupníků to dokáže je to lákavé. Uvidíme co na trhu zůstane zda zastropovaná nebo Americká.

Comments are closed.