9.7 C
Czech
Sobota 2. března 2024

Britský poštovní skandál století: Ministryně obchodu obviňuje bývalého šéfa pošty ze lži

Britská ministryně obchodu Kemi Badenoch obvinila bývalého předsedu poštovního úřadu Henryho Stauntona ze lži ohledně řešení skandálu Horizon. Spor vznikl poté, co Staunton v rozhovoru prohlásil, že mu vysoký vládní úředník dal pokyn, aby odložil výplatu kompenzací pro podřízené poštmistry a umožnil tak konzervativcům "dokulhat" do příštích voleb.

Finanční prostředky jsem neukradl, říká Sam Bankman-Fried v příspěvku na blogu po svém zatčení

Sam Bankman-Fried ve čtvrtek ve velmi neobvyklém blogovém příspěvku uvedl, že finanční prostředky neukradl. Obvinil z kolapsu své burzy FTX široký krach na trzích s kryptoměnami. Post se objevil měsíc po jeho zatčení kvůli obvinění z podvodu v USA. Informovala o tom agentura Reuters, The New York Times a další servery.

Federální žalobci na Manhattanu minulý měsíc uvedli, že Bankman-Fried ukradl miliardy dolarů zákazníkům FTX, aby zaplatil dluhy za svůj hedgeový fond zaměřený na krypto, Alameda Research, nakoupil honosné nemovitosti a přispěl na politické kampaně v USA.

Sam Bankman-Fried vinu odmítl. „Neukradl jsem finanční prostředky a rozhodně jsem neschovával miliardy,“ napsal Bankman-Fried v blogu zveřejněném na Substacku ve vzácném veřejném prohlášení obviněného z trestného činu v USA. „Téměř všechna moje aktiva byla a stále jsou využitelná k zajištění zákazníků FTX,“ cituje ho server The New York Times.

Obhájci obvykle radí klientům, aby před soudním řízením mlčeli, protože žalobci mohou u soudu použít jejich komentáře proti nim. Jeho soud má začít 2. října 2023. Mluvčí Bankman-Frieda to odmítl komentovat.

Extrémní krach na krypto trzích

V příspěvku se Bankman-Fried přímo nevyjádřil k mnoha dalším obviněním vzneseným proti němu federálními žalobci na Manhattanu minulý měsíc. Mezi ně konkrétně patří to, že uvedl investory a věřitele v omyl ohledně finančních podmínek společností FTX a Alameda. Napsal, že Alameda se nedokázala zajistit proti „extrémnímu“ krachu na krypto trzích, ke kterému došlo v loňském roce.

„Jak se Alameda stala nelikvidní, FTX International také, protože Alameda měla otevřenou maržovou pozici na FTX,“ napsal Bankman-Fried. Společnost FTX vyhlásila bankrot v listopadu poté, co run na vklady zákazníků odhalil díru ve výši 8 miliard dolarů na jejích účtech.

Tento 30letý bývalý miliardář také řekl, že americké křídlo FTX je „plně solventní“ a že jeho mezinárodní jednotka má aktiva v mnoha miliardách dolarů.

Spolupracovníci se přiznali

Minulý měsíc se dva z jeho nejbližších spolupracovníků přiznali k podvádění zákazníků obchodní platformy a souhlasili se spoluprací při vyšetřování státních zástupců. Caroline Ellisonová, bývalá generální ředitelka Alamedy, podle agentury Reuters při svém slyšení uvedla, že Bankman-Fried a další manažeři FTX obdrželi od Alamedy tajné půjčky v miliardách dolarů.

Bankman-Fried byl propuštěn na kauci ve výši 250 milionů dolarů v prosinci a umístěn do domácího vězení v domě svých rodičů v Palo Alto v Kalifornii, které bylo přislíbeno jako záruka pro jeho návrat k soudu.

Sledujte nás na sítích

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

NEJNOVĚJŠÍ

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.