21.1 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Zlato roste díky pokusu o puč v Rusku

Ceny zlata v pondělí vzrostly po víkendovém pokusu o puč žoldáků proti ruské armádě a jejímu velení. Ten zvýšil poptávku po bezpečných aktivech. Informovala o tom agentura Reuters či server Zenger News.

Ceny zlata se v pondělí vyšplhaly výše, když geopolitické obavy kolem Ruska přitáhly některé investory do tohoto bezpečného kovu a převážily tak tlak jestřábího výhledu úrokových sazeb.

Spotové zlato vzrostlo o 0,6 % na 1 932,19 USD za unci do 1116 GMT, podle serveru Zenger News k tomu přispělo i oslabení dolaru. Futures na zlato vzrostly o 0,7 % na 1 942,30 USD.

„Trhy se snaží přizpůsobit zvýšeným geopolitickým obavám, které se tento víkend v Rusku rozvinuly,“ řekl Ole Hansen, šéf komoditní strategie Saxo Bank.

Těžce ozbrojení ruští žoldáci, příslušníci Wagnerovy skupiny, se v neděli stáhli z jihoruského města Rostov nad Donem, na základě dohody, která zastavila jejich rychlý postup na Moskvu.

Obavy ze zvyšování sazeb

Jedním z faktorů, které omezují další nárůsty cen zlata, je strach z prodlouženého zvyšování sazeb ze strany Federálního rezervního systému. Navzdory pauze ve zvyšování sazeb během červnového zasedání Fedu obavy vzrostly, protože předseda Jerome Powell naznačil možnost letos zvýšit sazby o dalších 50 bazických bodů.

Navíc vyšší než očekávaná inflace a překvapivé zvýšení sazeb ze strany Bank of England o 50 bazických bodů zneklidnily investory, což je přimělo zvážit možnost dlouhodobého zvyšování sazeb ve Spojených státech.

Ole Hansen, vedoucí komoditní strategie Saxo Bank, poukázal na to, že fondy obchodované na burze v poslední době snižují své držby zlata.

„Čtyři týdny prodeje ETF se minulý týden zrychlily, když se jejich držba snížila o 17 tun, nejvíce od listopadu, čímž se celková držba snížila na tříměsíční minimum 2899 tun. Další zpoždění maximální sazby po Powellově svědectví srazilo XAUUSD pod podporu na 1900 dolarů,“ uvedl na Twitteru.

Vyšší úrokové sazby činí nevýnosné zlato méně přitažlivým.

Stříbro, platina i palladium posiluje

Dolarový index mírně klesl o 0,2 %, což zlevnilo zlato pro držitele jiných měn, zatímco konkurenční bezpečná aktiva Výnosy státní pokladny dosáhly nejnižších hodnot od 7. června. Dolar ale po dramatických víkendových událostech v Rusku dosáhl 15měsíčního maxima vůči rublu, uvádí agentura Reuters.

Spekulanti zvýšili svou čistou dlouhou pozici ve zlatě COMEX o 1 322 na 94 626 v týdnu končícím 20. června, ukázala v pátek data CFTC.

Spotové stříbro posílilo o 1,8 % na 22,80 USD za unci, zatímco platina vzrostla o 1,5 % na 931,08 USD. Palladium vzrostlo o 2 % na 1 310,05 USD a odrazilo se od čtyřletých minim.

Stagnující růst v Číně a zrychlení průmyslu bateriových elektrických vozidel by však mohly omezit poptávku po palladiových autokatalyzátorech a stlačit cenu níže, uvedli analytici Heraeus.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.