Krach burzy FTX vnesl do regulace krypto sektoru větší naléhavost. Cílení na takové konglomerátní platformy bude středem zájmu pro rok 2023, řekl v rozhovoru nový předseda globálního dohledu nad cennými papíry IOSCO. Informovala o tom agentura Reuters či Canada Today.
Regulace krypto platforem by mohla čerpat z principů z jiných sektorů, které řeší střety zájmů, aniž by musela začínat od nuly, řekl Jean-Paul Servais. Mezi ně patří ratingové agentury a sestavovatelé tržních benchmarků.
Global regulators to target crypto platforms after FTX crash By Reuters https://t.co/huBEPboX6v pic.twitter.com/srCY1RCtBW
— BitcoinAgile (@bitcoinagile) November 24, 2022
Kryptoaktiva, jako je bitcoin, existují již léta. Ale regulační orgány se bránily psaní nových pravidel.
Imploze ve FTX, která zanechala odhadem jeden milion věřitelů, kteří čelí ztrátám v celkové výši miliardy dolarů, to pomůže změnit, řekl Servais agentuře Reuters.
„Pocit naléhavosti nebyl stejný ani před dvěma nebo třemi lety. Existuje několik nesouhlasných názorů na to, zda jsou kryptoměny skutečným problémem na mezinárodní úrovni. Někteří lidé si myslí, že to stále není materiální problém a riziko,“ dodává.
„Věci se mění a vzhledem k propojenosti mezi různými typy podniků si myslím, že je nyní důležité, abychom byli schopni zahájit diskusi.“
IOSCO, která koordinuje pravidla pro země G20 a další, již stanovila zásady pro regulaci stablecoinů. Nyní se ale pozornost obrací na platformy, které s nimi obchodují, uvádí server Canada Today.
Je třeba regulovat krypto konglomeráty
V běžném financování existuje funkční oddělení mezi činnostmi jako je makléřství, obchodování, bankovní služby a emise. Každá z nich má svůj vlastní soubor pravidel chování a záruk.
„Je to případ kryptotrhu? Řekl bych, že většinou ne,“ řekl Servais.
Objevily se krypto „konglomeráty“ jako FTX, které plní různé role. Mezi ně patří například makléřské služby, úschova, obchodování na vlastní účet, vydávání tokenů, vše pod jednou střechou, což vede ke střetu zájmů, vysvětluje Servais.
„Z důvodů ochrany investorů je potřeba dodat těmto trhům s kryptoměnami jasnost prostřednictvím cílených pokynů při uplatňování zásad IOSCO na krypto aktiva,“ řekl Servais.
„Konzultační zprávu o těchto záležitostech hodláme zveřejnit v první polovině roku 2023,“ dodal.
IOSCO, neboli Mezinárodní organizace komisí pro cenné papíry se sídlem v Madridu, je zastřešujícím orgánem pro dozor nad trhem, jako je Komise pro cenné papíry a burzy ve Spojených státech, Bafin v Německu, Japonská agentura pro finanční služby a Britský úřad pro finanční chování.
Nové trhy Evropské unie s kryptoaktivy nebo rámec MiCA jsou „zajímavým výchozím bodem“ pro vývoj globálních pokynů. Soustředí se totiž na dohled nad krypto operátory, řekl Servais, který také předsedá belgickému finančnímu regulátoru FSMA.
„Myslím, že svět se mění. Víme, že existuje určitý prostor pro vývoj nových standardů dohledu nad tímto druhem krypto konglomerátů. Je to zjevná nutnost.“