Federální rezervní systém USA čelí náročné situaci, neboť vysoká inflace nadále brání potenciálnímu snížení sazeb. Děje se tak uprostřed období pomalejšího než očekávaného růstu největší světové ekonomiky.
Americká ekonomika rostla nejpomalejším tempem za poslední dva roky, protože skokový nárůst dovozu, který měl pokrýt stále vysoké spotřebitelské výdaje, zvýšil schodek obchodní bilance, uvádí agentura Reuters. Zpomalení růstu, o kterém ve čtvrtek informovalo ministerstvo obchodu v přehledu hrubého domácího produktu za první čtvrtletí, odráželo také pomalejší tempo hromadění zásob ze strany podniků a pokles vládních výdajů. Domácí poptávka zůstala v minulém čtvrtletí silná.
Podle nedávné zprávy přetrvávající vysoké hodnoty inflace Federálnímu rezervnímu systému stále více ztěžují úvahy o snížení sazeb v blízké budoucnosti. To je značně znepokojivé, protože ekonomika neroste očekávaným tempem.
„Největší světová ekonomika roste pomaleji, než se očekávalo, a rostoucí inflace by mohla snížení sazeb dále oddálit,“ uvádí zpráva. Tato situace představuje pro Federální rezervní systém složitý scénář, protože se snaží najít rovnováhu mezi stimulací hospodářského růstu a kontrolou inflace.
Údaj o růstu ve výši 1,6 % je prvním odhadem HDP. Druhý údaj, „založený na úplnějších zdrojových datech“, bude zveřejněn 30. května.
US economic growth slows more than expected in first quarter https://t.co/z74mRaZsdl pic.twitter.com/9RKtHTpTPj
— Reuters (@Reuters) April 25, 2024
Inflace je klíčovým faktorem rozhodování
Federální rezervní systém má dvojí mandát – udržovat cenovou stabilitu a maximální zaměstnanost. Současné ekonomické podmínky, které se vyznačují pomalejším růstem a vysokou inflací, však tento úkol komplikují. Centrální banka možná bude muset přehodnotit své strategie, aby na tyto výzvy účinně reagovala.
Inflace je klíčovým faktorem v rozhodovacím procesu Federálního rezervního systému. Vysoká inflace může snížit kupní sílu a potenciálně vést k hospodářské nestabilitě. Proto centrální banka často zvyšuje úrokové sazby, aby inflaci omezila. V současném scénáři však pomalejší hospodářský růst vyvolává potřebu nižších úrokových sazeb, které by stimulovaly ekonomiku.
Federální rezervní systém se bude muset v této křehké rovnováze pohybovat opatrně, aby zajistil další stabilitu a růst ekonomiky. Rozhodnutí přijatá v nadcházejících měsících budou mít zásadní význam pro utváření ekonomického prostředí.